Delegacja USA do Oświęcimia ustalona. Wiadomo, co z J.D. Vance'em
Donald Trump zatwierdził skład delegacji administracji Stanów Zjednoczonych na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Znajdzie się w niej jedenastu członków, m.in. specjalny wysłannik USA na Bliski Wschód Steve Witkoff, czy nominowany na funkcję sekretarza handlu Howard Lutnick. Wbrew wcześniejszym medialnym doniesieniom, w delegacji zabraknie wiceprezydenta J.D. Vance'a.

Biuro Komunikacji Białego Domu zapowiedziało, że amerykańska delegacja weźmie udział w obchodach, które przewidziane są na 27 stycznia w Oświęcimiu. Zgodnie z treścią komunikatu, administracja USA postanowiła wysłać do Polski 11 osób. W grupie znajdzie się nominowany na ambasadora USA we Francji Charles Kushner, chargé d'affaires Misji Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Lawton, czy specjalna wysłanniczka USA ds. Holokaustu, Ellen Germain.
Oprócz nich w delegacji znajdą się: Isaac Perlmutter, Laura Perlmutter, Allison Lutnick, Robert Book, Michael Friedman i Boris Epshteyn. Przewodniczyć amerykańskiej reprezentacji będą specjalny wysłannik USA na Bliski Wschód Steve Witkoff i nominowany na sekretarza handlu Howard Lutnick.
Nie potwierdziły się nieoficjalne informacje, które pojawiały się w polskich mediach, sugerujące że wśród odwiedzających 27 stycznia Auschwitz znajdzie się wiceprezydent USA, JD Vance.
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Udział weźmie 57 delegacji
Oprócz delegacji Stanów Zjednoczonych, w uroczystościach 27 stycznia wezmą udział przedstawiciele Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Izraela, Kanady, Kosowa, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Mołdawii, Monako, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, Węgier, Włoch i Zjednoczonego Królestwa. Wszystkie z wymienionych zadeklarowały swoją obecność do 24 stycznia.
Muzeum Auschwitz podało, że decyzje o składach delegacji podejmują poszczególne państwa i organizacje. Informacje o wydarzeniu oświęcimska placówka przekazała ambasadorom krajów UE oraz państwom, które wykazały zainteresowanie zachowaniem autentyzmu Auschwitz poprzez wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Nieobecna będzie Rosja z uwagi na jej agresję na Ukrainę.
Na uroczystościach będą przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady Europy, Sojuszu Północnoatlantyckiego, ONZ, UNESCO oraz Suwerennego Zakonu Maltańskiego.
Kilkudziesięciu byłych więźniów obozu pojawi się na uroczystościach w Oświęcimiu
Według Muzeum Auschwitz w rocznicowych obchodach weźmie udział ok. 50 byłych więźniów. To oni będą najważniejszymi gośćmi.
Główna ceremonia rozpocznie się 27 stycznia o godzinie 16. przed historyczną bramą byłego KL Auschwitz II-Birkenau. Goście - ocalali, a także delegaci i inni uczestnicy, zasiądą w ustawionym tam ogromnym namiocie, który objął między innymi główną część historycznego budynku. Muzeum podało, że w ceremonii na miejscu weźmie udział ok. 3 tys. osób.
Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. 27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!