Kraj zamieszkują dwie grupy etniczne. Na północy są to
. Państwo leży w strefie, która jest wciąż aktywna sejsmicznie.
.
Albania - położenie i klimat
Albania leży w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Serbią i Kosowem, Macedonią Północną, Czarnogórą oraz Grecją. Większość kraju zajmują góry. Albania jest znana z urokliwych regionów turystycznych - np. wokół jezior Szkoderskiego, Ochrydzkiego i Prespa.
Wybrzeże adriatyckie, niezwykle popularne wśród turystów, jest typowo nizinne i ma piaszczyste plaże. Z kolei wybrzeże jońskie charakteryzują wysokie skały. Klimat, jaki panuje w Albanii, jest podzwrotnikowy morski. Jedynie we wschodnich częściach przeważa klimat kontynentalny.
Albania - ustrój polityczny
Głową państwa w Albanii jest prezydent wybierany na pięcioletnią kadencję. Albania jest republiką podzieloną na dwanaście obwodów.
Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu - tzw. Zgromadzenia Albanii.
Władzę wykonawczą sprawuje Rada Ministrów na czele z premierem.
Głową państwa w Albanii jest obecnie prezydent Bajram Begaj. Z kolei szefem rządu jest premier Edi Rama.
Albania - gospodarka krajowa
Albania po reformie wolnego rynku otworzyła się na nowe inwestycje zagraniczne - m.in. infrastrukturę transportową oraz energetyczną. Kraj ma też wiele złóż (rudy żelaza, miedzi i chromu), co pozwala na rozwój górnictwa. Wydobywa się tam także ropę naftową oraz gaz ziemny i węgiel.
Jednak to turystyka i rolnictwo są największymi gałęziami całej gospodarki. Silne miejsce zajmują także transport oraz budownictwo. Albania należy do grona najmniej zamożnych państw świata.
Albania - historia
Historia Albanii sięga czasów starożytnych. W czasach antycznych kraj był określany jako Iliria. Albania była uzależniona od Rzymu, a później weszła w skład Cesarstwa Bizantyńskiego. Tereny dzisiejszego państwa zamieszkiwały ludy indoeuropejskie, a następnie słowiańskie.
Państwo albańskie zaczęło samodzielnie funkcjonować w XII w. Później zostało jednak podbite przez Serbów, a następnie Turków.
W czasie I wojny światowej kraj okupowali Serbowie i Austriacy. Podczas II wojny światowej Albania przechodziła zmiany. Najpierw była księstwem, potem republiką, a na końcu została królestwem. 28 listopada 1944 roku ogłoszono, że Albania została republiką ludową, a władzę przejęła komunistyczna Albańska Partia Pracy Enwera Hodży, jeden z liderów albańskiego ruchu oporu w czasie wojny.
Na przełomie lat 80. i 90. w Albanii miały miejsce liczne protesty i masowe demonstracje, które w 1991 roku doprowadziły do upadku reżimu komunistycznego.