Reklama

Portugalia

Piątek, 3 listopada 2023 (11:03)AktualizacjaPiątek, 7 czerwca 2024 (18:23)

Portugalia (Republika Portugalska) to najdalej wysunięte na zachód państwo w Europie Zachodniej. Należy do NATO, Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Kraj słynie z pięknych plaż i wybrzeża, które przyciągają miłośników słońca i surfingu. Według rankingów to jedno z najbardziej przyjaznych państw na świecie, co sprawia, że jest idealnym miejscem zarówno do podróżowania, jak i codziennego życia.

Budynek portugalskiego parlamentu w stolicy kraju Lizbonie
Budynek portugalskiego parlamentu w stolicy kraju Lizbonie/123RF/PICSEL

Portugalia

  • Stolica:Lizbona
  • Powierzchnia:92 152 km²
  • Ludność:10,3 mln
Językiem urzędowym w Portugalii jest portugalski. W Portugalii obowiązującą walutą jest euro.

Portugalia charakteryzuje się pięknym wybrzeżem, majestatycznymi górami, uroczymi miastami i bujną przyrodą. Najpopularniejsze miejsca w kraju to Lizbona, Porto oraz Fatima.

Portugalia jest jednym z najstarszych państw na świecie z bogatą kulturą, znana jest z muzyki fado, portugalskiej corridy, tradycyjnych festiwali i kuchni opartej na świeżych owocach morza, oliwie i winach.

Dominującym wyznaniem w Portugalii jest katolicyzm.

Portugalia - położenie i klimat

Portugalia jest krajem leżącym w południowo-zachodniej części Europy, na Półwyspie Iberyjskim. Obejmuje również Azory na Atlantyku oraz Maderę, leżącą na północ od Wysp Kanaryjskich. Państwo graniczy jedynie z Hiszpanią.

Portugalia jest jednym z najcieplejszych krajów w Europie, co przyciąga turystów z całego świata. Klimat jest zróżnicowany w zależności od regionu. W zachodniej części kraju dominuje klimat oceaniczny - z łagodnymi zimami i chłodnymi latami. Wnętrze kraju ma kontynentalny charakter, a obszary południowe cieszą się klimatem subtropikalnym.

Portugalia - ustrój polityczny

Portugalia jest republiką z systemem rządów parlamentarno-prezydenckim (lub półprezydenckim, albo semiprezydenckim). Co pięć lat w wyborach powszechnych i bezpośrednich wybierany jest prezydent, który jest głową państwa na maksymalnie dwie kadencje.

Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament - Zgromadzenie Republiki. Posłowie do parlamentu wybierani są co cztery lata w powszechnych i bezpośrednich tajnych wyborach.

Uwzględniając wynik wyborów do parlamentu, prezydent powołuje premiera, a na jego wniosek - członków rządu, który pełni rolę władzy wykonawczej. 

Władzę sądowniczą sprawują niezawisłe sądy (w tym Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości, Najwyższy Trybunał Administracyjny, Trybunał Obrachunkowy). 

Obowiązuje konstytucja z 1976 r. przy czym Azory i Madera zachowały autonomię i mają własne władze i statut.

Głową państwa jest obecnie prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, a szefem rządu jest premier António Costa.

Portugalia - gospodarka krajowa

Kraj jest znany z produkcji oliwy z oliwek, korka i ceramiki. Portugalia jest również jednym z głównych producentów win na świecie. 

Bardzo dobrze rozwinięty jest sektor turystyczny, który jest jednym z głównych źródeł dochodów Portugalczyków. Co roku do kraju przyjeżdża bowiem kilkanaście milionów turystów.

Portugalia - historia w skrócie

Portugalię zamieszkiwały plemiona celtyckie. Następnie osiedlili się tam Kartagińczycy, a w kolejnych stuleciach tereny dzisiejszej Portugali znalazły się pod panowaniem rzymskim. Po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego Portugalię najechali Wizygoci i Swebowie.

Portugalia stała się potęgą morską w okresie podróży mających na celu odkrywanie nowych zamorskich terytoriów. W XVII wieku straciła swoją niepodległość na rzecz Hiszpanii, ale odzyskała ją w 1640 roku. 

W XIX i XX wieku kraj doświadczył republikańskich przemian, a następnie dyktatury Salazara, która trwała do 1974 roku.
Temat Portugalia znajdziesz również w serwisie: geekweek, Pogoda, Kobieta, Zielona Interia, styl, Sport, Biznes

Powiązane z tematem Portugalia

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Portugalia - Wiadomości

Niedziela, 2 czerwca 2024 (22:37)
W trakcie pokazów lotniczych Beja Air Show w bazie wojskowej we wschodniej Portugalii doszło do zderzenia dwóch samolotów. Na skutek zdarzenia zginął pilot samolotu szkolnego Jak-52, drugi został...

Portugalia - Wideo

Piątek, 10 sierpnia 2018 (16:23)
W portugalskim regionie Algarve wypoczywający turyści byli świadkami ogromnego pożaru. Jak podają służby medyczne, około 30 osób zostało poszkodowanych. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych....