Reklama

Kosowo

Wtorek, 19 grudnia 2023 (14:45)AktualizacjaCzwartek, 21 grudnia 2023 (16:43)

Kosowo jest dawną prowincją jugosłowiańską. To państwo leżące na Bałkanach, a dokładniej w południowo-wschodniej Europie, które po ogłoszeniu swojej niepodległości w 2008 roku wciąż nie jest uznawane przez wszystkie kraje. To jedno z najmłodszych państw na świecie. W 2022 roku Kosowo złożyło wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.

Kosowo. Zdj. ilustracyjne
Kosowo. Zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Kosowo

  • Stolica:Prisztina
  • Powierzchnia:10 887 km²
  • Ludność:1,6 mln
Języki urzędowe w Kosowie to serbski i albański. W Kosowie obowiązującą walutą jest euro.

Kosowo leży na południowy zachód od Republiki Serbii. Przez niektóre kraje jest postrzegane jako odrębne państwo, a reszta świata uznaje je za część Serbii

W latach 1998-1999 w Kosowie trwała wojna domowa, w wyniku której kraj opuściło blisko 340 tys. Albańczyków. Kraj ma bogatą kulturę i dziedzictwo, które są mocno związane z różnorodnymi wpływami etnicznymi i religijnymi.

Kosowo - położenie i klimat

Kosowo leży na Bałkanach. Kraj graniczy z Czarnogórą, Serbią, Macedonią Północną oraz Albanią. Największym miastami są Prisztina (stolica i popularny ośrodek administracyjny, kulturalny i przemysłowy) oraz Prizren

Kosowo znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, a w kraju panuje klimat kontynentalny. Region zajmuje obszar górzysty, w którym dominują Góry Dynarskie, co wpływa na zróżnicowany krajobraz tego kraju.

Kosowo - ustrój polityczny

Kosowo jest republiką parlamentarną. Ma prezydenta, który jest głową państwa

Rządem, który sprawuje władzę wykonawczą, kieruje premier. 

Kosowo ogłosiło niepodległość od Serbii, jednak niektóre kraje - w tym sama Serbia - do dzisiaj nie uznają tej deklaracji.

Kosowo - gospodarka krajowa

Gospodarka Kosowa stale się rozwija. Kluczowymi sektorami są rolnictwo, przemysł i usługi. Kraj boryka się jednak w wieloma wyzwaniami. 

W Kosowie jest wysoki wskaźnik bezrobocia oraz ubóstwa. Pomimo tych trudności Kosowo stara się przyciągnąć inwestorów i poprawić warunki życia swoich mieszkańców.

Kosowo - historia

Historia Kosowa jest burzliwa. Losy kraju są związane z licznymi konfliktami w regionie Bałkanów. Obszar dzisiejszego państwa był pod władaniem wielu innych państw i imperiów (Imperium Rzymskiego, Bizantyjskiego, Serbskiego, a także Imperium Osmańskiego).

Kosowo stało się jednym z obszarów spornych w wyniku upadku Jugosławii. W wyniku działań wojennych, które miały miejsce w 1999 roku, obszar ten znalazł się pod kontrolą międzynarodowych sił pokojowych. Po kilku latach administracji międzynarodowej w 2008 rokuogłoszono niepodległość Kosowa.
Temat Kosowo znajdziesz również w serwisie: Sport

Kosowo - Wiadomości

Kosowo - Wideo

Wtorek, 28 maja 2019 (14:53)
Kolejny raz wzrasta napięcie przy granicy Kosowa i Serbii. Z informacji przekazywanych przez media w Kosowie, powodem jest operacja policji w północnej części kraju. Serbowie uważają jednak, że...