Reklama

Australia

Czwartek, 4 stycznia 2024 (13:08)AktualizacjaŚroda, 26 czerwca 2024 (12:17)

Australia jest jedynym państwem, które zajmuje cały kontynent. Znajduje się na półkuli południowej. W jej skład wchodzi także Tasmania oraz mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Kraj jest powiązany unią personalną z Wielką Brytanią. Australia jest jednym z królestw w tzw. Wspólnocie Narodów.

Sydney, zdj. ilustracyjne
Sydney, zdj. ilustracyjne/STEVEN SAPHORE / AFP/AFP

Australia

  • Stolica:Canberra
  • Powierzchnia:7 686 850 km²
  • Ludność:25,7 mln
Językiem urzędowym w Australii jest język angielski. Obowiązująca w Australii waluta to dolar australijski.

Stolicą Australii jest Canberra, jednak największym miastem pozostaje Sydney, które słynie z charakterystycznego gmachu opery i mostu Harbour Bridge, znanego z pokazów ogni sztucznych podczas nadejścia Nowego Roku. Innymi dużymi miastami na kontynencie australijskim są: Melbourne, Brisbane, Perth i Adelaide. 

Kraj znajduje się w czołówce rankingów najlepszych miejsc do życia. Ludność jest jednak znacznie zróżnicowana etnicznie.

Australia - położenie i klimat

Państwo nie sąsiaduje z żadnym innym krajem. Australię oblewają wyłącznie wody Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Wiele obszarów Australii to suche, bezludne pustynie, takie jak słynna Pustynia Gibsona czy Wielka Pustynia Wiktorii.

Najwyższym szczytem Australii jest Góra Kościuszki, która ma 2228 m n.p.m. Popularnym na całym świecie wzniesieniem jest także Uluru - formacja skalna w centralnej części Australii, która pełni dla Aborygenów funkcję świętej góry. Kraj jest też znany z malowniczej rafy koralowej na wschodzie, tzw. Wielkiej Rafy Barierowej.

W przeważającej części kontynentu można wyróżnić strefę klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego suchego. Jedynie na wschodnich krańcach można mówić o klimacie bardziej wilgotnym. W północnej części Australii dominuje klimat równikowy, a południowe części kraju są w strefie podzwrotnikowej morskiej.

Australia - ustrój polityczny

System polityczny Australii oparty jest na federacyjnej monarchii konstytucyjnej. Król Wielkiej Brytanii jest formalną głową państwa australijskiego, a w praktyce jego obowiązki wykonuje gubernator generalny, którym obecnie jest David Hurley.

Władza wykonawcza należy do rządu kierowanego formalnie przez gubernatora a faktycznie przez premiera. Jest nim obecnie Anthony Albanese.

Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu, wybieranego w wyborach powszechnych. 76-osobowy Senat jest wybierany w systemie mieszanym co sześć lat, jednak co trzy lata połowa składu jest odnawiana. Jest w nim po 12 przedstawicieli każdego stanu oraz po 2 przedstawicieli Terytorium Północnego i Australijskiego Terytorium Stołecznego. Drugą izbą australijskiego parlamentu jest Izba Reprezentantów, która ma trzyletnią kadencję i składa się ze 150 deputowanych. Są oni wybierani proporcjonalnie do liczby ludności w okręgach.

Australia - gospodarka krajowa

Gospodarka Australii jest jedną z najbardziej rozwiniętych na świecie. Opiera się głównie na surowcach naturalnych, takich jak rudy żelaza, węgiel, złoto. Australia jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej i gazu ziemnego. 

Ważną rolę odgrywa również rolnictwo. Uprawia się zboża, hoduje bydło oraz owce. Państwo ma też bardzo wysoki wskaźnik rozwoju społecznego i wysokie PKB na mieszkańca.

Australia - historia

Historia Australii związana jest z Aborygenami, którzy byli jej pierwszymi, rdzennymi mieszkańcami. Kontynent został odkryty w 1606 roku. W 1770 roku James Cook ogłosił wschodnią część Australii terytorium brytyjskim, a na wyspie rozpoczęła się kolonizacja

W 1901 roku sześć kolonii zjednoczyło się i utworzyło Wspólnotę Australijską. 

Po okresie wojen światowych Australia zaczęła się industrializować, a do kraju zaczęli przybywać imigranci z całego świata. Współczesne państwo australijskie należy do najlepiej rozwiniętych krajów na świecie.
Temat Australia znajdziesz również w serwisie: geekweek, Film, Zielona Interia, Sport, Biznes

Australia - Wiadomości

Czwartek, 6 czerwca 2024 (15:41)
Niecodzienne zdarzenie przy australijskim wybrzeżu. Żarłacz tygrysi, któremu naukowcy chcieli przymocować nadajnik, w chwili stresu zwrócił swoją ostatnią zdobycz. Okazała się nią... kolczatka...

Australia - Wideo