Reklama

Watykan

Środa, 7 lutego 2024 (10:46)AktualizacjaPoniedziałek, 12 lutego 2024 (13:18)

Watykan jest najmniejszym miastem-państwem świata, siedzibą papieża i miejscem ściśle związanym z historią Kościoła katolickiego. To enklawa znajdująca się na terytorium Włoch, w ich stolicy - Rzymie. Na obszarze kraju funkcjonuje stacja kolejowa i poczta. Działa także Papieska Akademia Nauk oraz Obserwatorium Watykańskie. Watykan z trzech stron otoczony jest murami, a centralnym budynkiem jest bazylika św. Piotra na Placu św. Piotra.

Widok na Plac św. Piotra w Watykanie
Widok na Plac św. Piotra w Watykanie/ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Watykan

  • Powierzchnia:44 ha
  • Ludność:800 osób
Językiem urzędowym w Watykanie jest łacina. Waluta, która obowiązuje w Watykanie to euro.

Watykan, czyli Stolica Apostolska, jest najmniejszym niezależnym państwem na świecie, jest ze wszystkich stron otoczone przez terytorium Włoch. Jego powierzchnia wynosi jedynie 44 hektary. Mimo, że oficjalnym językiem Watykanu jest łacina,na co dzień mieszkańcy posługują się językiem włoskim.

Watykan - położenie i klimat

Watykan leży w południowej w Europie, na zachodnim brzegu rzeki Tyber, w samym sercu Rzymu.

Klimat w Watykanie jest charakterystyczny dla regionu śródziemnomorskiego. Panują tam gorące i suche lata oraz łagodne zimy.

Watykan - ustrój polityczny

Watykan jest monarchią elekcyjną i teokratyczną. Głową państwa i zarazem Kościoła katolickiego jest papież. Obecnie jest to Franciszek.

Mieszkańcami Watykanu są głównie duchowni i pracownicy związani z funkcjonowaniem państwa kościelnego. Bieżącymi sprawami zajmuje się Gubernator Państwa Watykańskiego.

Watykan - gospodarka krajowa

Gospodarka Watykanu jest w dużej mierze uzależniona od działalności religijnej i turystyki. Przychody pochodzą głównie z biletów wstępu do muzeów watykańskich, sklepów z pamiątkami oraz innych atrakcji turystycznych. 

Bankiem centralnym Watykanu jest Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej. Z kolei sprawami ekonomicznymi zajmuje się Rada Ekonomiczna powołana przez papieża.

Watykan - historia

Historia Watykanu związana jest ściśle z historią Kościoła katolickiego. Watykan stał się centrum katolickiego chrześcijaństwa, a państwo Watykańskie formalnie powstało w 1929 roku, kiedy podpisano traktat laterański pomiędzy Stolicą Apostolską a Królestwem Włoch.
Temat Watykan znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, Film, Biznes

Watykan - Wiadomości

Piątek, 19 kwietnia 2024 (12:17)
Papież podczas spotkania z młodzieżą mówił o "ciemnych chmurach", które gromadzą się nad ludzkością. Franciszek podkreślił, że zagrożenia mają charakter globalny i stanowią poważne wyzwanie. - W...
Wtorek, 2 kwietnia 2024 (15:32)
Papież Franciszek zdradził szczegóły przebiegu jego ceremonii pogrzebowej. Przyznał, że uroczystość będzie się różnić od dotychczasowych pogrzebów papieskich. Jorge Mario Bergoglio zostanie...

Watykan - Wideo