Koniec "prześladowań" żołnierzy. "Historyczna korekta" w izraelskiej armii
Siły Obronne Izraela zezwoliły wszystkim swoim żołnierzom na noszenie brody. Wcześniej mężczyzna musiał uzyskać do tego specjalną zgodę. Praktyka zwolnień z obowiązku golenia była uznawana przez niektórych Żydów za dyskryminację.

W judaizmie istnieje długa tradycja noszenia przez mężczyzn brody, wywodząca się z nakazów religijnych Tory.
"Po wielu latach zmagań udało nam się z boską pomocą przeprowadzić znaczącą, historyczną korektę, która zakończy dziwaczne prześladowania żołnierzy, chcących zapuścić brodę" - napisano w oświadczeniu organizacji Torat Lechima, która lobbowała za zmianą przepisów.
Izraelska armia. Zmiany w regulaminie odbioru
W przyjętych w środę poprawkach do regulaminu ubioru w izraelskiej armii dopuszczono też malowanie przez kobiety paznokci na kolory inne, niż przyjęta do tej pory paleta barw obejmująca m.in. czerń i róż.
Według nowych wytycznych brodę będzie mógł nosić każdy żołnierz, niezależnie od swojej identyfikacji religijnej, pod warunkiem, że będzie ona schludna i utrzymywana zgodnie z regulaminem.
Konflikt na Bliskim Wschodzie
18 marca Izrael wznowił ataki z powietrza i ofensywę lądową w Strefie Gazy po zakończeniu pierwszej fazy porozumienia o zawieszeniu broni. Negocjacje w sprawie realizacji drugiego etapu utknęły w martwym punkcie. Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia od tego czasu w Strefie Gazy zginęło ponad 1200 osób.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim około 1200 osób, a 251 porwano. Izraelska armia uważa, że w niewoli pozostaje 24 zakładników i przetrzymywane są ciała 35 kolejnych.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!