Reklama

Cypr

Środa, 15 listopada 2023 (10:19)AktualizacjaŚroda, 15 listopada 2023 (11:55)

Cypr (Republika Cypryjska) to kraj wyspiarski, który leży na Morzu Śródziemnym. Ma bogatą historię, charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami i zróżnicowaną grecko-arabską kulturą. Językami urzędowymi na Cyprze są grecki i turecki. Cypr od 2004 roku jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Według legendy to właśnie tutaj z piany morskiej narodziła się Afrodyta, od której Cypr jest nazywany "wyspą miłości".

Plaża Nissi w Ayia Napa na Cyprze. Położona na Morzu Śródziemnym wyspa jest popularnym celem turystów
Plaża Nissi w Ayia Napa na Cyprze. Położona na Morzu Śródziemnym wyspa jest popularnym celem turystów/ETIENNE TORBEY/AFP/East News

Cypr

  • Stolica:Nikozja
  • Powierzchnia:9251 km²
  • Ludność:0,9 mln
Językami urzędowymi Cypru są grecki i turecki. Oficjalną walutą w kraju jest: euro.

Państwo jest podzielone pod względem kulturowym i administracyjnym na dwie części. Północne krańce zamieszkują Turcy, którzy są wyznawcami Islamu, a w południowej części żyją prawosławni Grecy. Północ od południa oddziela strefa zdemilitaryzowana.

Cypr jest znany z bogatej kultury i dziedzictwa, w tym zabytków archeologicznych, cerkwi i meczetów. Wyspa słynie z produkcji oliwy z oliwek, wina i tradycyjnej kuchni. Cypr jest miejscem z pięknymi krajobrazami, co sprawia, że chętnie odwiedzają go turyści z całego świata.

Cypr - położenie i klimat

Położenie geograficzne Cypru sprawia, że ma typowo śródziemnomorski klimat, charakteryzujący się gorącymi, suchymi latami i łagodnymi zimami.

Największymi miastami na Cyprze są stolica Nikozja oraz Limassol, Larnaka i Pafos. Państwo jest podzielone administracyjnie na sześć dystryktów: Larnaca, Nikozja, Famagusta, Limassol, Paphos oraz Kyrenia (dystrykt kontrolowany w całości przez tzw. Turecką Republikę Cypru Północnego). 

70 proc. powierzchni Cypru zajmują góry. Wyróżnić można tu cztery główne regiony: pas nizin nadbrzeżnych, Wzgórza Kyrenii, Równinę Centralną oraz Góry Trodos.

Cypr - ustrój polityczny

Obecny ustrój polityczny Cypru to republika prezydencka, gdzie głową państwa jest prezydent, który jednocześnie pełni funkcję szefa rządu

Głową państwa i jednocześnie szefem rządy jest obecnie prezydent Nikos Christodulidis.

Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament - Izba Reprezentantów.

Cypr - gospodarka krajowa

Gospodarka Cypru jest zróżnicowana. Dużą rolę ogrywają usługi finansowe, przemysł i rolnictwo. Wśród bogactw mineralnych Cypru najważniejsza jest miedź, którą wydobywa się od czasów fenickich

Użytki rolne zajmują aż 50 proc. powierzchni wyspy, większość z nich to sady i grunty orne z uprawami oliwek i winorośli.

Głównym sektorem jest jednak turystyka. Państwo słynie z piaszczystych plaż, wakacyjnych kurortów i zabytków.

Cypr - historia

Historia Cypru jest złożona i sięga tysięcy lat. W starożytności wyspa była miejscem osadnictwa Greków, Rzymian, Bizantyjczyków i Arabów. Następnie stała się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego i Królestwa Jerozolimskiego. 

W XIII wieku Cypr dostał się pod panowanie francuskie, a później weneckie, by ostatecznie przejść pod kontrolę osmańską. Kraj był też we władaniu Wielkiej Brytanii. Do dzisiaj pozostałością po tych czasach jest lewostronny ruch. Wyspa uzyskała niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów w 1960 r.

W 1974 roku doszło do inwazji tureckiej na Cypr, co doprowadziło do podziału wyspy na część grecką i turecką. Na terenach zajętych przez wojska tureckie została proklamowana tzw. Republika Turecka Cypru Północnego, której nie uznaje żadne państwo na świecie poza Republiką Turcji.
Temat Cypr znajdziesz również w serwisie: Kobieta, styl, Sport, Biznes

Powiązane z tematem Cypr

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Cypr - Wiadomości

Środa, 5 czerwca 2024 (15:51)
Potężne upały opanowały Grecję. W trzech miejscach kraju temperatura wyniosła prawie 40 stopni Celsjusza. To najgorętszy początek czerwca w historii pomiarów w tym państwie. Równie gorąco jest na...
Poniedziałek, 2 października 2023 (09:33)
Lato na dobre nie odeszło, a Ty tęsknisz już za wakacyjnymi wyjazdami? Nic straconego - na Morzu Śródziemnym lato trwa zdecydowanie dłużej niż w Polsce, a po wakacyjnym sezonie kurorty nie są już...
Środa, 27 września 2023 (18:58)
- Rynek się stabilizuje i klienci wracaj do zachowań sprzed pandemii. Wyniki z sezonu letniego jasno pokazują stały wzrost zainteresowania wyjazdami zorganizowanym. Nasi partnerzy potwierdzają...

Cypr - Wideo

Środa, 11 maja 2022 (17:07)
Dobro wraca, o czym przekonali się mieszkańcy Cypru. Ukraińcy, którzy znaleźli schronienie na wyspie zorganizowali akcję sprzątania. W ten sposób chcą podziękować za gościnność i pomoc okazaną...