Reklama

Litwa

Wtorek, 24 października 2023 (13:14)AktualizacjaWtorek, 31 października 2023 (12:08)

Litwa (Republika Litewska) znajduje się w północno-wschodniej Europie i jest krajem położonym nad Morzem Bałtyckim. Litwa graniczy z Łotwą, Białorusią, Polską oraz Obwodem Kaliningradzkim należącym do Federacji Rosyjskiej. Kraj jest członkiem Unii Europejskiej, NATO i należy do strefy Schengen. Litwa wraz z Łotwą i Estonią tworzy tzw. kraje nadbałtyckie. Językiem urzędowym jest litewski, a walutą - euro.

Stolica Litwy WIlno
Stolica Litwy WIlno/123RF/PICSEL

Litwa

  • Stolica:Wilno
  • Powierzchnia: 65 300 km kw.
  • Ludność:2,8 mln
Największymi miastami na Litwie - oprócz stolicy, Wilna - są: Kłajpeda, Kowno, Olipa, Mariampol, Szawle i Poniewież. Najdłuższą rzeką jest Niemen.

Litwa jest znana z pięknych krajobrazów, bogatej kultury i tradycji oraz wielu zabytków historycznych, które przyciągają turystów z całego świata. 

Litwa - położenie i klimat

Klimat Litwy jest umiarkowany ciepły, przejściowy. Nad wybrzeżem bałtyckim występują charakterystyczne silne wiatry oraz dosyć szybkie zmiany pogody. Zimy są zimne, ze średnią temperaturą około -5 stopni C., a lata łagodne - ze średnią temperaturą w okolicach 17-20 st. C.

Opady deszczu na Litwie są równomiernie rozłożone przez cały rok, co sprzyja rolnictwu. 

Południowo-wschodnie obszary kraju zajmuje Pojezierze Litewskie. W części północno-zachodniej znajduje się Pojezierze Żmudzkie.

Litwa - ustrój polityczny

Litwa podzielona jest na dziesięć obwodów: wileński, uciański, teleszycki, tauroski, szawelski, poniewski, olicki, kowieński, mariampolski i kłajpedzki. 

W kraju obowiązuje konstytucja. Litwa jest semiprezydencka, co oznacza, że władza ustawodawcza należy do parlamentu, władza wykonawcza do rządu i prezydenta. Władza sądownicza należy do niezwisłych sądów.

Prezydentem Litwy jest obecnie Gitanas Nausėda, a premierem - Ingrida Šimonytė.

Litwa - gospodarka krajowa

Gospodarka litewska opiera się głównie na przemyśle spożywczym i drzewno-papierniczym. Prym wiedzie też produkcja materiałów budowlanych, przemysł maszynowy, chemiczny oraz paliwowo-energetyczny. 

Litwa jest też zasobna w surowce skalne (gips, wapień, dolomit).

Litwa - historia

Litwa pod względem narodowościowym jest krajem najbardziej jednolitym ze wszystkich państw w basenie Morza Bałtyckiego. Największą mniejszością są Polacy, którzy żyją głównie na Wileńszczyźnie.

Historia Litwy jest bogata i nierozerwalnie związana z historią pozostałych krajów bałtyckich. W średniowieczu Litwa była jednym z najpotężniejszych państw w Europie Wschodniej. W 1386 roku Wielki Książę Jagiełło wraz z Wielkim Księstwem Litewskim przyjął chrzest. Wspólnie z Polską Litwa utworzyła unię personalną, tworząc Wielkie Księstwo Polskie i Litewskie.

W 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem wojska litewskie wspierały Polaków w walce z Krzyżakami.

W 1569 roku zawarto Unię Lubelską, która formalnie połączyła dwa kraje w Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W wyniku rozbiorów Rzeczypospolitej w XVIII wieku Litwa znalazła się jednak pod panowaniem Rosji i Prus, a następnie została częścią Królestwa Polskiego.

Po I wojnie światowej Litwa odzyskała niepodległość, stając się niepodległym państwem w 1918 roku. W okresie międzywojennym Litwa była niewielkim państwem na mapie Europy, walczącym o swoją tożsamość narodową.

Po II wojnie światowej znalazła się pod kontrolą ZSRR i pozostawała częścią tego imperium jako Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka do 1990 roku, kiedy ogłosiła niepodległość.
Temat Litwa znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes

Powiązane z tematem Litwa

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Litwa - Wiadomości

Piątek, 17 listopada 2023 (09:41)
W Wilnie odbył się Zlot świętych Mikołajów krajów bałtyckich, na którym podpisano dokument, gwarantujący, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia się odbędą, a dzieci otrzymają prezenty - donoszą...
Środa, 8 listopada 2023 (12:54)
Szwecja i Litwa podjęły w ostatnich dniach kroki, które jasno wskazują, że stawiają na zbrojenia i chcą zwiększać swój militarny potencjał. Naczelne dowództwo szwedzkich sił zbrojnych przedstawiło...
Wtorek, 7 listopada 2023 (14:38)
Na granicy Litwy z Białorusią miała zapanować cisza - od niemal tygodnia nie odnotowano tam ani jednej próby nielegalnego przejścia na litewskie terytorium. Według eksperta Alaksandra Kazaka może...
Piątek, 3 listopada 2023 (21:13)
"Wilno jest jak kocioł. W przypadku ekstremalnej sytuacji wszyscy w nim zostaniemy" - podsumowują rozmowy z urzędnikami, politykami i specjalistami litewscy dziennikarze. Wynika z nich, że w...
Niedziela, 29 października 2023 (19:11)
Litwa zakazała tranzytu białoruskich towarów przez granicę. Na decyzję szybko zareagował Mińsk. - Faktycznie zakazała nam transportu naszych towarów. (...) Taki krok stanowi agresję ekonomiczną -...
Piątek, 27 października 2023 (12:37)
Wilno stało się bardziej słowiańskie, a mniej bałtyckie. Litwini stanowią już mniej niż 2/3 populacji tego miasta. Coraz więcej jest Ukraińców, Białorusinów i migrantów z Azji Środkowej. Wiele osób...
Piątek, 13 października 2023 (13:17)
Litewska policja otrzymała setki zgłoszeń dotyczących rzekomo podłożonych bomb. Groźby były przesyłane w języku rosyjskim za pośrednictwem poczty elektronicznej. Podobna sytuacja miała miejsce w...
Środa, 11 października 2023 (15:32)
Litwa wezwała do wzmocnienia ochrony gazociągów na Morzu Bałtyckim - donosi serwis LRT. Zdaniem ministra energetyki Dainusa Cravisa, potrzebny jest podział obowiązków między krajami w przypadku...
Wtorek, 10 października 2023 (22:17)
Zostały przedstawione kandydatury dwóch generałów na szefa Sztabu Generalnego. Jednak bezpieczeństwo całego państwa zapewnia przede wszystkim silna armia i uzbrojenie, a nie dwóch generałów -...

Litwa - Wideo

Środa, 26 października 2022 (16:31)
Chociaż już w dzieciństwie fascynowały ją kobiety w mundurze, nie sądziła, że sama będzie służyć w wojsku. Dzisiaj Litwinka polskiego pochodzenia, starsza szeregowa Katarzyna Jankowska, ma 22 lata...
Poniedziałek, 2 maja 2022 (15:31)
Obywatele Litwy chwytają za broń, by ćwiczyć na wypadek rosyjskiej inwazji. Rosną obawy o Przesmyk suwalski — strategicznie ważny korytarz łączący kraje bałtyckie z resztą NATO.