Reklama

Litwa

Wtorek, 24 października 2023 (13:14)AktualizacjaCzwartek, 6 czerwca 2024 (13:18)

Litwa (Republika Litewska) znajduje się w północno-wschodniej Europie i jest krajem położonym nad Morzem Bałtyckim. Litwa graniczy z Łotwą, Białorusią, Polską oraz Obwodem Kaliningradzkim należącym do Federacji Rosyjskiej. Kraj jest członkiem Unii Europejskiej, NATO i należy do strefy Schengen. Litwa wraz z Łotwą i Estonią tworzy tzw. kraje nadbałtyckie. Językiem urzędowym jest litewski, a walutą - euro.

Stolica Litwy WIlno
Stolica Litwy WIlno/123RF/PICSEL

Litwa

  • Stolica:Wilno
  • Powierzchnia: 65 300 km kw.
  • Ludność:2,8 mln
Największymi miastami na Litwie - oprócz stolicy, Wilna - są: Kłajpeda, Kowno, Olipa, Mariampol, Szawle i Poniewież. Najdłuższą rzeką jest Niemen.

Litwa jest znana z pięknych krajobrazów, bogatej kultury i tradycji oraz wielu zabytków historycznych, które przyciągają turystów z całego świata. 

Litwa - położenie i klimat

Klimat Litwy jest umiarkowany ciepły, przejściowy. Nad wybrzeżem bałtyckim występują charakterystyczne silne wiatry oraz dosyć szybkie zmiany pogody. Zimy są zimne, ze średnią temperaturą około -5 stopni C., a lata łagodne - ze średnią temperaturą w okolicach 17-20 st. C.

Opady deszczu na Litwie są równomiernie rozłożone przez cały rok, co sprzyja rolnictwu. 

Południowo-wschodnie obszary kraju zajmuje Pojezierze Litewskie. W części północno-zachodniej znajduje się Pojezierze Żmudzkie.

Litwa - ustrój polityczny

Litwa podzielona jest na dziesięć obwodów: wileński, uciański, teleszycki, tauroski, szawelski, poniewski, olicki, kowieński, mariampolski i kłajpedzki. 

W kraju obowiązuje konstytucja. Litwa jest semiprezydencka, co oznacza, że władza ustawodawcza należy do parlamentu, władza wykonawcza do rządu i prezydenta. Władza sądownicza należy do niezwisłych sądów.

Prezydentem Litwy jest obecnie Gitanas Nausėda, a premierem - Ingrida Šimonytė.

Litwa - gospodarka krajowa

Gospodarka litewska opiera się głównie na przemyśle spożywczym i drzewno-papierniczym. Prym wiedzie też produkcja materiałów budowlanych, przemysł maszynowy, chemiczny oraz paliwowo-energetyczny. 

Litwa jest też zasobna w surowce skalne (gips, wapień, dolomit).

Litwa - historia

Litwa pod względem narodowościowym jest krajem najbardziej jednolitym ze wszystkich państw w basenie Morza Bałtyckiego. Największą mniejszością są Polacy, którzy żyją głównie na Wileńszczyźnie.

Historia Litwy jest bogata i nierozerwalnie związana z historią pozostałych krajów bałtyckich. W średniowieczu Litwa była jednym z najpotężniejszych państw w Europie Wschodniej. W 1386 roku Wielki Książę Jagiełło wraz z Wielkim Księstwem Litewskim przyjął chrzest. Wspólnie z Polską Litwa utworzyła unię personalną, tworząc Wielkie Księstwo Polskie i Litewskie.

W 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem wojska litewskie wspierały Polaków w walce z Krzyżakami.

W 1569 roku zawarto Unię Lubelską, która formalnie połączyła dwa kraje w Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W wyniku rozbiorów Rzeczypospolitej w XVIII wieku Litwa znalazła się jednak pod panowaniem Rosji i Prus, a następnie została częścią Królestwa Polskiego.

Po I wojnie światowej Litwa odzyskała niepodległość, stając się niepodległym państwem w 1918 roku. W okresie międzywojennym Litwa była niewielkim państwem na mapie Europy, walczącym o swoją tożsamość narodową.

Po II wojnie światowej znalazła się pod kontrolą ZSRR i pozostawała częścią tego imperium jako Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka do 1990 roku, kiedy ogłosiła niepodległość.
Temat Litwa znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes

Powiązane z tematem Litwa

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Litwa - Wiadomości

Piątek, 14 czerwca 2024 (08:48)
Litewski Sejm zadecydował, że mężczyźni w wieku 18-22 lata będą wcielani do służby wojskowej po ukończeniu szkoły, a 17-latkowie będą zobowiązani zgłosić się do Narodowego Systemu Obrony i poddać...
Poniedziałek, 27 maja 2024 (17:37)
- To zaszło za daleko. Musimy znaleźć sposób, by obejść weto Węgier - powiedział szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis, komentując działania Budapesztu w UE ws. wojny w Ukrainie. Frustracji nie...

Litwa - Wideo