Reklama

Włochy

Czwartek, 18 stycznia 2024 (11:47)AktualizacjaPoniedziałek, 22 stycznia 2024 (14:07)

Włochy są republiką parlamentarną z prezydentem jako głową państwa. Parlament dwuizbowy, składający się z Izby Deputowanych i Senatu, pełni rolę organu ustawodawczego. Kraj jest członkiem Unii Europejskiej od 1957 roku, a także jednym z założycieli unii walutowej euro.

Rzym, stolica Włoch
Rzym, stolica Włoch/Robert Harding/East News

Włochy

  • Stolica:Rzym
  • Powierzchnia:301 268 km²
  • Ludność:58,8 mln
Oficjalnym językiem we Włoszech jest język włoski, należący do grupy najbardziej melodyjnych języków. Obowiązująca we Włoszech waluta to euro.

Stolicą kraju jest Rzym - jedno z najważniejszych miast w historii świata, pełne zabytków i dzieł sztuki. Inne ważne metropolie to: Mediolan, Neapol, Florencja i Wenecja. Kraj chętnie odwiedzają turyści. Italia kojarzy się z pełnymi temperamentu Włochami, słonecznymi plażami oraz smaczną śródziemnomorską kuchnią, bazującą na makaronach, owocach morza i winie.

Wśród ciekawostek związanych z Włochami można wymienić liczne zabytki, które przetrwały do naszych czasów (Koloseum w Rzymie, Krzywa Wieża w Pizie czy Kaplica Sykstyńska w Watykanie). Ponadto włoska sztuka, muzyka i świat mody przyciągają uwagę całego świata, czyniąc Włochy jednym z najbardziej inspirujących miejsc w Europie.

Włochy - położenie i klimat

Republika Włoska leży w południowej Europie, na Półwyspie Apenińskim. Sąsiadami Włochów są Francuzi, Szwajcarzy, Austriacy oraz Słoweńcy. Państwo włoskie otacza Morze Śródziemne na zachodzie, Morze Adriatyckie na wschodzie oraz Morze Jońskie na południu.

Na terytorium kraju znajdują się dwie enklawy: San Marino oraz Watykan

Góry Alpy i Apeniny wpływają na krajobraz i warunki atmosferyczne Włoch. Klimat jest bowiem zróżnicowany. Na północy występują chłodne zimy i gorące lata. Im dalej na południe, tym klimat staje się łagodniejszy i jest typowo śródziemnomorski z gorącymi latami i łagodnymi zimami.

Włochy - ustrój polityczny

System polityczny w Italii opiera się na konstytucji, którą uchwalono w 1948 roku. Głową kraju jest prezydent wybierany przez Zgromadzenie Narodowe. Prezydent Włoch pełni przede wszystkim funkcję symboliczną, reprezentując jedność narodową i sprawując rolę arbitra politycznego.

Władzę ustawodawczą pełni dwuizbowy parlament, czyli Izba Deputowanych i Senat. Członków do parlamentów wybiera się w bezpośrednim i powszechnym głosowaniu.

Władza wykonawcza spoczywa w rękach Rady Ministrów, której przewodzi premier. 

Głową państwa jest prezydent Sergio Mattarella. Szefem włoskiego rządu jest premier Giorgia Meloni.

System polityczny Włoch znany jest ze swojej zmienności, a liczne partie polityczne często muszą tworzyć koalicje w celu utworzenia stabilnego rządu.

Włochy - gospodarka krajowa

Gospodarka Włoch to jeden z największych sektorów turystycznych na świecie.

Kraj doskonale radzi sobie także w przemyśle (włókienniczym oraz samochodowym) oraz produkcji wina, oliwy czy makaronu

Włosi mają także dostęp do surowców naturalnych. Są nimi m.in. rtęć, ołów, węgiel, cynk, ołów oraz niewielkie pokłady ropy i gazu ziemnego.

Włochy - historia

Historia Włoch sięga czasów starożytnego Rzymu - jednego z najpotężniejszych imperiów w historii. Po jego upadku nastał okres państw-miast, takich jak Wenecja czy Florencja, które przyczyniły się do rozkwitu ery renesansu. W XVI wieku Włochy stały się areną walk pomiędzy potęgami europejskimi, a następnie znalazły się pod wpływem Habsburgów i Hiszpanii.

W XVIII wieku kraj podzielił się na wiele małych księstw i republik. Do ich zjednoczenia doszło w 1861 roku pod przywództwem Giuseppe Garibaldiego i króla Wiktora Emanuela II.

Wiek XX w historii kraju to okres pod rządami Benito Mussoliniego. Włochy uczestniczyły również w czasie drugiej wojny światowej w licznych kampaniach militarnych po stronie Niemiec, jednak klęska w bitwie pod El Alamein w 1942 roku i inwazja na Sycylię w 1943 roku przyczyniły się do upadku reżimu współtworzącego grupę państw Osi.

Po wojnie kraj stał się republiką i zaczął rozwijać się gospodarczo. Został także jednym z założycieli Unii Europejskiej.

Włochy - Wiadomości

Sobota, 15 czerwca 2024 (20:13)
52-letni Polak został zaatakowany we Włoszech nożem po tym, jak na jednej z dróg doszło do sprzeczki, a następnie pościgu. Napastnicy dogonili mężczyznę, wyciągnęli z auta i zadali kilka ciosów....
Sobota, 15 czerwca 2024 (17:45)
- Jednogłośne i stanowcze poparcie dla Ukrainy zadeklarowali przywódcy G7 zebrani na szczycie we włoskiej Apulii - oznajmiła Giorgia Meloni. Premier Włoch na konferencji prasowej w Bari...
Czwartek, 13 czerwca 2024 (19:41)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przywódca USA Joe Biden podpisali umowę o bezpieczeństwie, która będzie obowiązywać przez następną dekadę. Porozumienie udało się podpisać podczas szczytu G7,...
Środa, 12 czerwca 2024 (19:40)
Emmanuel Macron poniósł sromotną klęskę w wyborach do europarlamentu. Stoi za nią Jordan Bardella. Zaledwie 28-letni polityk poprowadził francuską skrajną prawicę do historycznego zwycięstwa. Już...

Włochy - Wideo

Czwartek, 18 maja 2023 (09:58)
Północne Włochy nawiedziły silne deszcze powodując powodzie. Wystąpić miało wszystkie 21 rzek i strumieni pomiędzy Bolonią a Rimini. Woda zalała m.in. Cesenę. Jej mieszkańcy podkreślają, że od...