Reklama

Nowa Zelandia

Czwartek, 14 marca 2024 (11:17)AktualizacjaCzwartek, 14 marca 2024 (14:42)

Archipelag Nowej Zelandii to najdalej wysunięta na południe część Oceanii. Nowa Zelandia jest krajem wyspiarskim, który oblewają wody Oceanu Spokojnego. Terytorium państwa obejmuje dwie wyspy rozdzielone Cieśniną Cooka. Wokół znajdują się malutkie wysepki - m.in.: Kermadec, Campbell, Stewart i Chatham. Do terytorium Nowej Zelandii należą także Wyspy Cooka i Niue oraz Depedencja Rossa i Tokelau.

Nowa Zelandia
Nowa Zelandia/pixabay.com

Nowa Zelandia

  • Stolica:Wellington
  • Powierzchnia:270 534 km²
  • Ludność:5,3 mln
Ludność kraju liczy ponad 5 milionów mieszkańców. Używaną w Nowej Zelandii walutą jest dolar nowozelandzki (NZD). Językiem urzędowym jest angielski i maoryski

Stolicą państwa, które należy do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, jest Wellington. Największą metropolią pozostaje jednak Auckland. Kraj na świecie jest znany z tego, że kręcono na jego terenach kultowe produkcje filmowe - m.in. "Hobbita" oraz "Władcę Pierścieni" na motywach powieści J. R. R. Tolkiena.

Nowa Zelandia - położenie i klimat

Kraj znajduje się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego i umiarkowanego ciepłego. W Nowej Zelandii często odnotowywane są silne sztormy, a podczas miesięcy zimowych występują opady śniegu. Na terenie państwa znajduje się aż 360 lodowców. Najdłuższy jest Lodowiec Tasmana, który ma niespełna 30 km.

Nowa Zelandia - ustrój polityczny

Państwo należy do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dlatego ustrój, jaki panuje w Nowej Zelandii, to monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest król Karol III, którego reprezentuje gubernator generalny.

Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu,czyli Izby Reprezentantów, a wykonawcza - do rządu, którym kieruje premier. 

W kraju obowiązuje prawo zwyczajowe. Jest to konglomerat norm zwyczajowych i religijnych przestrzeganych przez rdzenną mniejszość Maorysów oraz zasad systemu brytyjskiego prawa precedensowego.

Nowa Zelandia - gospodarka krajowa

Nowa Zelandia może pochwalić się bogatymi i licznymi złożami naturalnymi. Są to głównie pokłady węgla, złota, srebra i żelaza, a także platyny i rtęci. Kraj jest także znaczącym producentem prądu elektrycznego z hydro-elektrowni.

Kraj jest rozwinięty i ma prężnie działającą gospodarkę rynkową. Wiele słonecznych dni w roku sprzyja rozwojowi rolnictwa, sadownictwa, leśnictwa. Nowa Zelandia należy to czołowych eksporterów mleka.

Według wielu raportów to również przyjazny kraj dla przedsiębiorców. Można tutaj bowiem łatwo założyć biznes i otrzymać kredyt na własną działalność.

Nowa Zelandia - historia

Historia Nowej Zelandii sięga czasów przedkolonialnych. W 1000 roku n. e. na wyspach osiedlili Maorysi.

Pierwszym Europejczykiem, który w XVII wieku odkrył Nową Zelandię, był holenderski żeglarz Abel Tasman.

W 1840 roku podpisano Traktat Waitangi, który formalnie ustanowił brytyjską kontrolę nad Nową Zelandią, a Maorysi uzyskali prawa obywateli brytyjskich. Kolonizacja doprowadziła jednak do konfliktów z Maorysami. 

Nowa Zelandia w 1907 roku uzyskała status dominium, a w 1947 r. stała się niepodległym państwem.
Temat Nowa Zelandia znajdziesz również w serwisie: geekweek, Zielona Interia, Sport, Biznes

Nowa Zelandia - Wiadomości

Piątek, 19 lipca 2024 (09:14)
Awaria jednego z produktów firmy Microsoft spowodowała problemy na lotniskach, w mediach, szpitalach, bankach i na stronach rządowych w różnych państwach na całym świecie. "W miarę postępu naszych...

Nowa Zelandia - Wideo

Piątek, 15 marca 2019 (12:49)
W piątek doszło do krwawej masakry w muzułmańskich meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii. Napastnicy zaatakowali dwie świątynie, zabijając 49 osób.