Najgęściej zaludniona jest jej południowa część. Największymi metropoliami - oprócz
Kanada - położenie i klimat
Kanada leży w Ameryce Północnej i graniczy ze Stanami Zjednoczonymi. Ma także granice morskie z Grenlandią, wspólnotą zamorską Francji i z wyspami Saint-Pierre i Miquelon oraz z Danią (Wyspa Hans).
Klimat Kanady jest bardzo zróżnicowany - od arktycznego na północy po umiarkowany na południu. Na obszarach zachodniego wybrzeża występują obfite opady deszczu, a regiony w rejonie centralnym doświadczają surowych zim i gorących, suchych lat.
Kanada - ustrój polityczny
Kanada należy do
monarchii konstytucyjnych. Władza należy bowiem do brytyjskiego monarchy
króla Karola III, który stoi na
straży demokracji parlamentarnej. Król pełni głównie
funkcję reprezentacyjną.
W praktyce wiele uprawnień spoczywa w rękach gubernatora generalnego, który ma funkcje honorowe i tytularne.
Władza wykonawcza na poziomie federalnym znajduje się z kolei w rękach premiera, który m obecnie jest Justin Trudeau.
Władzę ustawodawczą sprawuje parlament składający się z dwóch izb: Izby Wyższej (Senate of Canada) oraz Izby Gmin (House of Commons of Canada). Dodatkowo prowincje kanadyjskie mają swoje własne organy ustawodawcze. Pozostają one niezależne od władzy centralnej.
Kanada - gospodarka krajowa
Kanada należy do
najbogatszych państw świata. Jest również członkiem wielu międzynarodowych organizacji i grup gospodarczych - m.in.
NAFTA, ONZ, NATO, G7.
Kraj jest znany z tego, że prowadzi dynamiczną gospodarkę leśną i ma najlepiej rozwinięty przemysł drzewny oraz celulozowo-papierniczy na świecie. Państwo ma liczne zasoby słodkiej wody i surowców naturalnych - głównie cynku, uranu, złota, niklu aluminium oraz ołowiu. Dodatkowo na terenach Kanady występują złoża ropy naftowej i pokłady gazu ziemnego.
Kraj jest również jednym z największych producentów żywności na świecie (m.in. produktów rolnych i rybnych).
Ponadto prężnie działa tu sektor usługowy, w tym finanse, rozwija się technologia i turystyka. Kanada jest mocno powiązana ze Stanami Zjednoczonymi pod względem wymiany handlowej.
Kanada - historia
Tereny dzisiejszej Kanady zamieszkiwali m.in. rdzenni mieszkańcy - Indianie.
W XV wieku nastąpiło stopniowe kolonizowanie kraju poprzez Brytyjczyków i Francuzów. Kolonizacja francuska skupiła się głównie w dolinie rzeki Świętego Wawrzyńca, a brytyjska wokół obszarów dzisiejszej prowincji Ontario i Quebec.
W XIX wieku cztery kolonie należące do Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady. Powstało wówczas Dominium Kanady. Ta nazwa obowiązywała aż do lat 50. XX wieku.
W 1931 roku kraj uzyskał autonomię od Wielkiej Brytanii.