Reklama

Kanada

Niedziela, 3 marca 2024 (20:11)AktualizacjaŚroda, 6 marca 2024 (13:13)

Kanada jest drugim największym państwem świata pod względem powierzchni. Kraj jest uprzemysłowiony i dobrze rozwinięty. Za jego symbol uznaje się charakterystyczny liść klonu. Kanadę oblewają aż trzy oceany: Spokojny, Atlantycki i Arktyczny. Uznaje się, że jeziora kanadyjskie stanowią około 60 proc. wszystkich jezior na globie.

Ottawa
Ottawa/pixabay.com

Kanada

  • Stolica:Ottawa
  • Powierzchnia:9,98 mln km²
  • Ludność:39,5 mln
Języki urzędowe w Kanadzie to język angielski i francuski. Waluta: dolar kanadyjski.

Kanada jest państwem federalnym. Składa się z dziesięciu prowincji i trzech terytoriów. Najgęściej zaludniona jest jej południowa część. Największymi metropoliami - oprócz stolicy, Ottawy - są: Ontario, Quebeck, Toronto, Montreal, Vancouver oraz Kolumbia Brytyjska.

Kanada - położenie i klimat

Kanada leży w Ameryce Północnej i graniczy ze Stanami Zjednoczonymi. Ma także granice morskie z Grenlandią, wspólnotą zamorską Francji i z wyspami Saint-Pierre i Miquelon oraz z Danią (Wyspa Hans).

Klimat Kanady jest bardzo zróżnicowany - od arktycznego na północy po umiarkowany na południu. Na obszarach zachodniego wybrzeża występują obfite opady deszczu, a regiony w rejonie centralnym doświadczają surowych zim i gorących, suchych lat.

Kanada - ustrój polityczny

Kanada należy do monarchii konstytucyjnych. Władza należy bowiem do brytyjskiego monarchy króla Karola III, który stoi na straży demokracji parlamentarnej. Król pełni głównie funkcję reprezentacyjną

W praktyce wiele uprawnień spoczywa w rękach gubernatora generalnego, który ma funkcje honorowe i tytularne. 

Władza wykonawcza na poziomie federalnym znajduje się z kolei w rękach premiera, który m obecnie jest Justin Trudeau. 

Władzę ustawodawczą sprawuje parlament składający się z dwóch izb: Izby Wyższej (Senate of Canada) oraz Izby Gmin (House of Commons of Canada). Dodatkowo prowincje kanadyjskie mają swoje własne organy ustawodawcze. Pozostają one niezależne od władzy centralnej.

Kanada - gospodarka krajowa

Kanada należy do najbogatszych państw świata. Jest również członkiem wielu międzynarodowych organizacji i grup gospodarczych - m.in. NAFTA, ONZ, NATO, G7. 

Kraj jest znany z tego, że prowadzi dynamiczną gospodarkę leśną i ma najlepiej rozwinięty przemysł drzewny oraz celulozowo-papierniczy na świecie. Państwo ma liczne zasoby słodkiej wody i surowców naturalnych - głównie cynku, uranu, złota, niklu aluminium oraz ołowiu. Dodatkowo na terenach Kanady występują złoża ropy naftowej i pokłady gazu ziemnego. 

Kraj jest również jednym z największych producentów żywności na świecie (m.in. produktów rolnych i rybnych).

Ponadto prężnie działa tu sektor usługowy, w tym finanse, rozwija się technologia i turystyka. Kanada jest mocno powiązana ze Stanami Zjednoczonymi pod względem wymiany handlowej.

Kanada - historia

Tereny dzisiejszej Kanady zamieszkiwali m.in. rdzenni mieszkańcy - Indianie.

W XV wieku nastąpiło stopniowe kolonizowanie kraju poprzez Brytyjczyków i Francuzów. Kolonizacja francuska skupiła się głównie w dolinie rzeki Świętego Wawrzyńca, a brytyjska wokół obszarów dzisiejszej prowincji Ontario i Quebec.

W XIX wieku cztery kolonie należące do Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady. Powstało wówczas Dominium Kanady. Ta nazwa obowiązywała aż do lat 50. XX wieku.

W 1931 roku kraj uzyskał autonomię od Wielkiej Brytanii.
Temat Kanada znajdziesz również w serwisie: geekweek, Zielona Interia, Sport, Biznes

Kanada - Wiadomości

Czwartek, 23 maja 2024 (06:20)
Kanada z jednej strony opowiada się za niepodległością Palestyny, z drugiej odkłada decyzję o uznaniu jej za państwo. Premier Justin Trudeau tłumaczy, że przyjdzie na to "właściwy czas", bo obecnie...

Kanada - Wideo