Reklama

Szwajcaria

Środa, 8 listopada 2023 (10:53)AktualizacjaPiątek, 7 czerwca 2024 (18:42)

Szwajcaria (Konfederacja Szwajcarska) znajduje się w samym sercu Europy. To wysokorozwinięty kraj przemysłowy. Państwo graniczy z Niemcami, Francją, Włochami, Austrią oraz Liechtensteinem i jest bardzo dobrze znane turystom ze względu na liczne zimowe kurorty, które są zlokalizowane w Alpach. Szwajcaria może poszczycić się wieloma malowniczymi jeziorami, a także urokliwymi miastami i wioskami. To również ważne centrum finansowe oraz logistyczne. Od 1815 roku Szwajcaria jest państwem neutralnym.

Szwajcaria: Budynek Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie
Szwajcaria: Budynek Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie/AP/Associated Press/East News

Szwajcaria

  • Stolica:Berno
  • Powierzchnia:41 285 km²
  • Ludność:8,8 mln
Języki urzędowe w Szwajcarii to: niemiecki, francuski, włoski, retoromański. Walutą Szwajcarii jest frank szwajcarski.

Szwajcaria to kraj, który słynie z precyzji, jakości i szacunku do rzemiosła. Szwajcaria uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych krajów na świecie. Największe miasta w Szwajcarii - oprócz stolicy Berna - to: Genewa, Zurych, Lozanna, Lucerna, Lugano i Sankt Gallen

Niemiecki jest językiem, który można w tym kraju usłyszeć najczęściej. Używa go około 63 proc. populacji. Niemiecki jest też językiem urzędowym. Oprócz niego około 23 proc. Szwajcarów posługuje się językiem francuskim. Z kolei włoski jest używany przez 8 proc. populacji w południowej części kraju. Językiem retoromańskim posługują się wyłącznie mieszkańcy kantonu Gryzonia.

Szwajcaria - klimat

Klimat w Szwajcarii jest bardzo zróżnicowany. W niższych obszarach kraju panuje klimat umiarkowany, z łagodnymi zimami i ciepłymi latami

W górach z kolei dominuje klimat alpejski charakteryzujący się chłodnymi i śnieżnymi zimami oraz chłodnymi latami.

Najwyższy szczyt to Dufourspitze o wysokości 4634 m n. p. m.

Szwajcaria - ustrój polityczny 

Szwajcaria jest państwem federacyjnym i składa się z 26 kantonów. Każdy kanton ma swój lokalny rząd i parlament. 

Silną pozycję ma parlament, który wraz z władzami kantonalnymi stanowi o systemie politycznym parlamentarno-komitetowym. Do parlamentu nazywanego Zgromadzeniem Związkowym należy władza ustawodawcza. Parlament tworzą: Rada Kantonów (izba wyższa) i Rada Narodowa (izba niższa).

Głową państwa i jednocześnie szefem rządu jest prezydent Alain Berset. Prezydent jest wybierany na okres jednego roku.

Szwajcaria regularnie korzysta z instytucji referendum.

Szwajcaria ma długą tradycję neutralności i nie bierze udziału w konfliktach międzynarodowych. Cztery oficjalne języki: niemiecki, francuski, włoski i retoromański, odzwierciedlają różnorodność kulturową Szwajcarii.

Szwajcaria - gospodarka krajowa

Szwajcaria ma stabilną gospodarkę, która jest oparta na kilku głównych sektorach. Największymi źródłami dochodów są przemysł, turystyka, usługi finansowe oraz rolnictwo

Kraj jest jednym z największych eksporterów na świecie. Znany jest przede wszystkim ze swojego zaawansowanego przemysłu farmaceutycznego, maszynowego oraz zegarmistrzowskiego

Szwajcaria pełni też funkcję ważnego centrum bankowego i finansowego, a miasta takie jak Zurych i Genewa są siedzibami wielu międzynarodowych instytucji finansowych.

Szwajcaria - kraj niezależny i neutralny

Historia Szwajcarii jest związana z długą tradycją niezależności i neutralności. Kraj powstał w średniowieczu jako konfederacja kantonów, a w 1848 roku przyjął nową konstytucję, która ustanowiła wspólny rząd federalny.

Szwajcaria zachowała neutralność w obu wojnach światowych.

Obecnie państwo jest ważnym graczem na arenie międzynarodowej. W Szwajcarii mieści się m.in. siedziba ONZ - druga pod względem wielkości na świecie, jest tam także Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i wielu innych międzynarodowych organizacji.

Szwajcaria - z czego jest znana?

Malownicze krajobrazy Szwajcarii - w tym góry, jeziora i wioski - przyciągają turystów z całego świata. Alpy Szwajcarskie oferują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, wspinaczki górskiej, wysokogórskiej turystyki, wycieczek rowerowych i pieszych.

Szwajcaria jest również znana z produkcji luksusowych zegarków, a także z wyśmienitej czekolady i sera.
Temat Szwajcaria znajdziesz również w serwisie: geekweek, Muzyka, Zielona Interia, styl, Sport, Biznes

Szwajcaria - Wiadomości

Szwajcaria - Wideo