. Do największych miast
. Najdłuższymi rzekami Rosji są:
Rosja - położenie i klimat
Rosja graniczy z wieloma krajami, w tym z
Chinami,
Mongolią,
Koreą Północną,
Ukrainą,
Białorusią,
Finlandią,
Norwegią,
Estonią,
Łotwą,
Gruzją,
Litwą,
Kazachstanem,
Azerbejdżanem oraz z
Polską i Litwą. Te dwa ostatnie państwa graniczą z eksterytorialnym obwodem Królewieckim (dawniej Kaliningradzkim), który jest rosyjską eksklawą w Europie.
Klimat w Rosji jest zróżnicowany ze względu na jej ogromną powierzchnię. Wyróżnić można m.in. klimat kontynentalny umiarkowany na obszarach europejskich, arktyczny na północy, a także w niewielkiej części monsunowy i podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego na południu kraju.
Europejską część Rosji zajmuje Nizina Wschodnioeuropejska. Między Leną i Jenisejem leży Wyżyna Środkowosyberyjska, a w zachodniej części dominują góry Kaukaz z najwyższym szczytem - Elbrus. Z kolei na wschód od Uralu znajduje się Nizina Zachodniosyberyjska.
Rosja - ustrój polityczny
Rosja jest republiką federacyjną z semiprezydenckim systemem rządów. Głową państwa jest prezydent, który posiada szereg uprawnień ustawodawczych i wykonawczych.
Władza ustawodawcza spoczywa w rękach dwuizbowego parlamentu czyli Zgromadzenia Federalnego, które składa się z dwóch izb. Izba wyższa to Rada Federacji, w której zasiada 166 członków. Izba niższa to Duma Państwowa złożona z 450 deputowanych wybieranych na 5-letnią kadencję.
Z kolei władzę wykonawczą sprawuje rząd, kierowany przez premiera, powoływanego przez prezydenta i zatwierdzanego przez Dumę. Ministrów na wniosek premiera mianuje prezydent.
Przewodniczącym Dumy Rosyjskiej jest obecnie Wiaczesław Wołodin. Funkcję szefa rosyjskiego rządu sprawuje premier Michaił Miszustin
Rosja - gospodarka krajowa
Rosja to potęga gospodarcza, opierająca się głównie na zasobach naturalnych, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, rudy żelaza i drewno. Sektor energetyczny stanowi kluczowy element gospodarki rosyjskiej.
Ogromne znaczenie wizerunkowe dla Rosji ma też przemysł kosmiczny.
Rosja - historia
Historia Rosji jest bogata i złożona. Tereny rosyjskie początkowo zasiedlały ludy bałkańskie, a następnie słowiańskie. Państwo rosyjskie wyrosło z Księstwa Moskiewskiego, a następnie przekształciło się w Carstwo Rosyjskie. W XVIII wieku zaczęły się reformy pod rządami Piotra Wielkiego, a w kolejnych latach carycy Katarzyny II.
W 1917 roku rewolucja bolszewicka przekształciła jednak Rosję w państwo komunistyczne, czyli Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Przywódcą państwa został Włodzimierz Iljicz Lenin, a następnie Józef Wissarionowicz Stalin. Rozpoczęła się era terroru politycznego i zsyłek niewygodnych dla władz grup społecznych na Syberię.
Po II wojnie światowej Rosja prowadziła politykę nieufności wobec państw zachodnich i USA oraz uzależnienia od siebie państw satelickich, takich jak Polska Rzeczpospolita Ludowa. Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku powstała Federacja Rosyjska.
Rosja - Ukraina: konflikt wojenny
W 2014 roku Rosja zaatakowała ukraińskie okręgi doniecki i ługański nazywane Donbasem oraz
zaanektowała Krym, także należący do Ukrainy. Konflikt doprowadził do napięć międzynarodowych. Wydarzenia te spotkały się z szeroką krytyką społeczności międzynarodowej, a
relacje między Rosją a Ukrainą znacznie się pogorszyły.
Negocjacje pokojowe między Ukrainą a okupującymi Donbas i Krym bojownikami wspieranymi przez Rosję były wielokrotnie podejmowane, jednak konflikt nie został zażegnany. Trwała wojna hybrydowa, która na niektórych obszarach - jak np. w pobliżu Doniecka miała postać pozycyjnego konfliktu zbrojnego.
24 lutego 2022 roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej dokonały zbrojnej, pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Ukraina została zbombardowana rakietami, a na teren kraju weszły wojska rosyjskie.
Wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni przeciwko ludności cywilnej, dokonując masowych mordów m.in. w Buczy i Wołnowasze.
Wojnę obronną Ukrainy wsparły kraje Unii Europejskiej i NATO, które zasilają Ukrainę uzbrojeniem.
Kraje zachodnie, w tym Polska, przyjęły także miliony ukraińskich uchodźców, którzy w pierwszej fazie wojny uciekali z kraju.
Od początku "operacji specjalnej" - jak Kreml określa agresję - poległy tysiące żołnierzy i cywilów. Strona rosyjska w ciągu niemal dwóch lat walk straciła ponad 300 tys. żołnierzy - zmarłych, rannych i wziętych do niewoli oraz tysiące sztuk sprzętu wojskowego. To więcej niż we wszystkich poprzednich powojennych konfliktach zbrojnych, w których do tej pory brała udział Rosja.