Reklama

Rosja

Czwartek, 23 listopada 2023 (09:58)AktualizacjaWtorek, 28 listopada 2023 (13:59)

Rosja (Federacja Rosyjska) jest państwem federacyjnym. Jej rozległe terytorium ciągnie się od Europy Wschodniej aż po Azję. To największy kraj na świecie pod względem powierzchni. Jest jednym ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Należy także do Wspólnoty Niepodległych Państw, grupy G20 i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Stolicą Rosji jest Moskwa. To jedno z najważniejszych centrów kulturalnych, politycznych i gospodarczych w kraju.

Moskwa, Kreml. Zdj. ilustracyjne
Moskwa, Kreml. Zdj. ilustracyjne/123RF/PICSEL

Rosja

  • Stolica:Moskwa
  • Powierzchnia:17 075 400 km²
  • Ludność:143,4 mln
Językiem urzędowym w Rosji jest język rosyjski. Obowiązująca waluta to rubel rosyjski.

Kraj, który jest pozostałością po Związku Radzieckim, składa się z blisko 50 obwodów i ponad 20 republik. Do największych miast Rosji należą: Moskwa, Petersburg, Nowosybirsk, Czelabińsk, Omsk, Samara, Kazań i Rostów. Najdłuższymi rzekami Rosji są: Lena, Ob, Amur, Dniepr i Wołga. Najgłębszym jeziorem jest Bajkał, który jest także najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie. 

Rosja to kraj lasów, jezior i rozległych stepów. Terytorium rosyjskie znajduje się w zasięgu kilka różnych stref czasowych.

Religią dominującą w państwie jest prawosławie. W Rosji żyje ponad 140 mln osób, z czego aż 100 mln zamieszkuje tereny w części europejskiej. 80  proc. mieszkańców stanowią Rosjanie.

Rosja - położenie i klimat

Rosja graniczy z wieloma krajami, w tym z Chinami, Mongolią, Koreą Północną, Ukrainą, Białorusią, Finlandią, Norwegią, Estonią, Łotwą, Gruzją, Litwą, Kazachstanem, Azerbejdżanem oraz z Polską i Litwą. Te dwa ostatnie państwa graniczą z eksterytorialnym obwodem Królewieckim (dawniej Kaliningradzkim), który jest rosyjską eksklawą w Europie.

Klimat w Rosji jest zróżnicowany ze względu na jej ogromną powierzchnię. Wyróżnić można m.in. klimat kontynentalny umiarkowany na obszarach europejskich, arktyczny na północy, a także w niewielkiej części monsunowy i podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego na południu kraju.

Europejską część Rosji zajmuje Nizina Wschodnioeuropejska. Między Leną i Jenisejem leży Wyżyna Środkowosyberyjska, a w zachodniej części dominują góry Kaukaz z najwyższym szczytem - Elbrus. Z kolei na wschód od Uralu znajduje się Nizina Zachodniosyberyjska.

Rosja - ustrój polityczny

Rosja jest republiką federacyjną z semiprezydenckim systemem rządów. Głową państwa jest prezydent, który posiada szereg uprawnień ustawodawczych i wykonawczych.

Władza ustawodawcza spoczywa w rękach dwuizbowego parlamentu czyli Zgromadzenia Federalnego, które składa się z dwóch izb. Izba wyższa to Rada Federacji, w której zasiada 166 członków. Izba niższa to Duma Państwowa złożona z 450 deputowanych wybieranych na 5-letnią kadencję.

Z kolei władzę wykonawczą sprawuje rząd, kierowany przez premiera, powoływanego przez prezydenta i zatwierdzanego przez Dumę. Ministrów na wniosek premiera mianuje prezydent.

Głową państwa jest obecnie w Rosji Władimir Putin - który jako prezydent i premier zarządza krajem od ponad 20 lat. W związku z agresją Rosji na Ukrainę został uznany w 2022 roku przez społeczność międzynarodową za zbrodniarza wojennego.

Przewodniczącym Dumy Rosyjskiej jest obecnie Wiaczesław Wołodin. Funkcję szefa rosyjskiego rządu sprawuje premier Michaił Miszustin

Rosja - gospodarka krajowa

Rosja to potęga gospodarcza, opierająca się głównie na zasobach naturalnych, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, rudy żelaza i drewno. Sektor energetyczny stanowi kluczowy element gospodarki rosyjskiej. 

Ogromne znaczenie wizerunkowe dla Rosji ma też przemysł kosmiczny.

Rosja - historia

Historia Rosji jest bogata i złożona. Tereny rosyjskie początkowo zasiedlały ludy bałkańskie, a następnie słowiańskie. Państwo rosyjskie wyrosło z Księstwa Moskiewskiego, a następnie przekształciło się w Carstwo Rosyjskie. W XVIII wieku zaczęły się reformy pod rządami Piotra Wielkiego, a w kolejnych latach carycy Katarzyny II.

W 1917 roku rewolucja bolszewicka przekształciła jednak Rosję w państwo komunistyczne, czyli Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Przywódcą państwa został Włodzimierz Iljicz Lenin, a następnie Józef Wissarionowicz Stalin. Rozpoczęła się era terroru politycznego i zsyłek niewygodnych dla władz grup społecznych na Syberię

Po II wojnie światowej Rosja prowadziła politykę nieufności wobec państw zachodnich i USA oraz uzależnienia od siebie państw satelickich, takich jak Polska Rzeczpospolita Ludowa. Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku powstała Federacja Rosyjska.

Rosja - Ukraina: konflikt wojenny

W 2014 roku Rosja zaatakowała ukraińskie okręgi doniecki i ługański nazywane Donbasem oraz zaanektowała Krym, także należący do Ukrainy. Konflikt doprowadził do napięć międzynarodowych. Wydarzenia te spotkały się z szeroką krytyką społeczności międzynarodowej, a relacje między Rosją a Ukrainą znacznie się pogorszyły.

Negocjacje pokojowe między Ukrainą a okupującymi Donbas i Krym bojownikami wspieranymi przez Rosję były wielokrotnie podejmowane, jednak konflikt nie został zażegnany. Trwała wojna hybrydowa, która na niektórych obszarach - jak np. w pobliżu Doniecka miała postać pozycyjnego konfliktu zbrojnego. 

24 lutego 2022 roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej dokonały zbrojnej, pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Ukraina została zbombardowana rakietami, a na teren kraju weszły wojska rosyjskie.

Wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni przeciwko ludności cywilnej, dokonując masowych mordów m.in. w Buczy i Wołnowasze.

Wojnę obronną Ukrainy wsparły kraje Unii Europejskiej i NATO, które zasilają Ukrainę uzbrojeniem. Kraje zachodnie, w tym Polska, przyjęły także miliony ukraińskich uchodźców, którzy w pierwszej fazie wojny uciekali z kraju. 

Od początku "operacji specjalnej" - jak Kreml określa agresję - poległy tysiące żołnierzy i cywilów. Strona rosyjska w ciągu niemal dwóch lat walk straciła ponad 300 tys. żołnierzy - zmarłych, rannych i wziętych do niewoli oraz tysiące sztuk sprzętu wojskowego. To więcej niż we wszystkich poprzednich powojennych konfliktach zbrojnych, w których do tej pory brała udział Rosja.

W związku z agresją na Ukrainę Federacja Rosyjska i jej władze zostały objęte szeroko zakrojonymi sankcjami gospodarczymi i administracyjnymi.

Rosja - Wiadomości

Niedziela, 25 lutego 2024 (16:19)
W całej Europie od 2022 roku kradzione są cenne pozycje literatury rosyjskiej i - jak informuje w niedzielę portal dziennika "Bild" - "rosyjskojęzyczne dzieła zostały skradzione również w...
Niedziela, 25 lutego 2024 (15:05)
Siły rosyjskie zajęły bardziej korzystne pozycje w pobliżu ukraińskiej Awdijiwki i odparły siedem ukraińskich kontrataków - poinformowało w niedzielę rosyjskie ministerstwo obrony. Kreml liczy na...
Niedziela, 25 lutego 2024 (14:43)
"Doceniamy silne wsparcie Polski dla Ukrainy od samego początku wojny" - napisał Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi do wcześniejszego wpisu polskiego premiera. Donald Tusk w sobotę wspominał drugą...
Niedziela, 25 lutego 2024 (11:15)
"Poważna, ale nie beznadziejna" - tak sytuację na froncie w drugą rocznicę rosyjskiej agresji widzi amerykański Instytut Badań nad Wojną. Analitycy wskazują na zyski terytorialne agresora, te...
Niedziela, 25 lutego 2024 (09:04)
- Putin się przeliczył. Myślał, że Ukraina będzie słaba, ale też, że Zachód będzie podzielony. Przetrwaliśmy tę próbę - powiedział Rafał Trzaskowski w rozmowie z BBC. Polityk ocenił, że rosyjski...
Niedziela, 25 lutego 2024 (08:46)
Generał Wałerij Załużny zapewnił, że ukraińskie wojsko stawia "mężny opór" rosyjskiej armii. "Wierzę i wiem na pewno, że zwyciężymy!" - podkreślał w mediach społecznościowych. Wojskowy zabrał głos...
Sobota, 24 lutego 2024 (21:56)
Prowokacyjne zachowanie Siergieja Szojgu. Rosyjski minister obrony odwiedził okupowane tereny w Ukrainie. Wszystko w dniu drugiej rocznicy rozpoczęcia wojny. Polityk wysłuchał raportów na temat...
Sobota, 24 lutego 2024 (19:16)
"Cóż za zadziwiająco niewykształcony i ograniczony przedstawiciel Niemiec" - tymi słowami opisała szefową niemieckiej dyplomacji Marija Zacharowa. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ nie zostawiła suchej...
Sobota, 24 lutego 2024 (17:21)
"Można z nim w stu sprawach polemizować, ale w tym przypadku 10/10" - tak piątkowe przemówienie ministra Radosława Sikorskiego skomentował poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Wystąpienie szefa...

Rosja - Wideo

Sobota, 24 lutego 2024 (21:09)
W ''Prezydentach i premierach'' Jarosław Gugałą gości byłych prezydentów i premierów, z którymi omawia najważniejsze wydarzenia polityczne minionego tygodnia. Ty razem gośćmi byli były prezydent...
Czwartek, 22 lutego 2024 (19:40)
"W mojej ocenie to, co się dzieje w Gazie, to co się dzieje na Morzu Czerwonym, ze względu na Hutich, to jest wynik tego, że kilka państw, poza Rosją, którym się nie podoba system pozimnowojenny,...
Poniedziałek, 19 lutego 2024 (09:59)
"Od 3 lat Aleksiej Nawalny był metodycznie doprowadzany do stanu, który miał skutkować jego likwidacją. Nie tylko ze strony politycznej, ale i fizycznej. I to się stało niestety" – mówił w Porannej...