, co czyni je atrakcyjnym celem turystycznym.
Bułgaria - położenie i klimat
Większą część tego państwa zajmują tereny wyżynne oraz góry. Bułgaria ma dostęp do Morza Czarnego, co sprawia, że latem w okolicy plaż kwitnie turystyka. Państwo zachwyca przyjezdnych także swoimi górskimi krajobrazami. Sąsiadami Bułgarii są: Grecja, Turcja, Rumunia, a także Serbia i Macedonia.
Klimat, jaki panuje w Bułgarii, jest umiarkowany ciepły, typowo kontynentalny i suchy.
Ciekawostką związaną z Bułgarią jest Park Narodowy Pirynu, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kraj słynie również z winnic w Dolinie Róż oraz z unikatowych fresków m.in. w Monastyrze Rylskim.
Bułgaria - ustrój polityczny
Ustrój polityczny w Bułgarii to republika parlamentarna. Reprezentacyjną funkcję pełni prezydent, który jest głową państwa. Szefem rządu jest premier.
Głową państwa jest prezydent Rumen Radew, a jego zastępcą - wiceprezydent Ilijana Jotowa.
Szefem rządu jest premier Nikołaj Denkow.
Parlament jednoizbowy, czyli Zgromadzenie Narodowe, jest najwyższym organem ustawodawczym. Kadencja 240 deputowanych trwa cztery lata.
Rumunia to kraj unitarny ze scentralizowaną strukturą. Administracyjnie państwo podzielone jest na obwody i z wydzielonym miastem Sofia-Grad. Gubernatorów, którzy sprawują władzę w poszczególnych obwodach, powołuje rząd.
Bułgaria - gospodarka krajowa
Gospodarka Bułgarii opiera się na rolnictwie, przemyśle, turystyce i usługach. Kraj jest jednym z największych producentów rolno-spożywczych w Europie Wschodniej. Uprawia się tam głównie zboża, warzywa, owoce oraz hoduje zwierzęta.
Istotną rolę w Bułgarii odgrywa również turystyka.
Kraj ma bogate zasoby naturalne (m.in. węgla oraz rud miedzi i ołowiu), co wspiera rozwój sektora wydobywczego.
W ciągu ostatnich lat rząd Bułgarii podjął wysiłki w celu poprawy intensywności inwestycji w kraju oraz przeprowadzenia reform gospodarczych mających na celu wsparcie rozwoju ekonomicznego.
Bułgaria - historia
Historia Bułgarii sięga czasów przed naszą erą. Na tereny dzisiejszego państwa rumuńskiego zaczęły napływać koczownicze plemiona z Azji. W starożytności utworzyły one Królestwo Tracji. Ziemie te były też najeżdżane przez Rzymian, Hunów oraz Gotów.
Państwo bułgarskie powstało w 681 roku pod wodzą Chana Asparaucha. Bułgaria była także częścią Bizancjum i Imperium Osmańskiego.
W XIX wieku kraj uzyskał niepodległość, a w XX wieku przeszedł przez okresy monarchii i komunizmu.
W czasie drugiej wojny światowej Bułgaria opowiedziała się po stronie Niemiec i państw Osi.
Po demonstracjach ludności, które miały miejsce w listopadzie oraz grudniu 1989 r., powstała demokratyczna republika parlamentarna. Następnie kraj wkroczył w okres transformacji, dołączył do Unii Europejskiej.