Reklama

Bułgaria

Czwartek, 18 stycznia 2024 (11:57)AktualizacjaPoniedziałek, 22 stycznia 2024 (13:37)

Republika Bułgarii należy do krajów bałkańskich. Państwo leży w południowo-wschodniej części Europy i należy do Unii Europejskiej od 2007 roku. Bułgaria jest także członkiem ONZ i NATO. W planach ma przyjęcie euro oraz dołączenie do strefy Schengen.

Bułgarski parlament w Sofii
Bułgarski parlament w Sofii/AFP

Bułgaria

  • Stolica:Sofia
  • Powierzchnia:111 tys. km²
  • Ludność:6,5 mln
Oficjalnym językiem w Bułgarii jest bułgarski, który należy do grupy języków słowiańskich. Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew bułgarski.

Stolicą kraju jest Sofia, znana z historycznych zabytków i kulturowego bogactwa. Inne ważne miasta to: Warna, Burgas, Plewen i Stara Zagora. Bułgaria to kraj bogaty w tradycje, piękno naturalne i historię, co czyni je atrakcyjnym celem turystycznym.

Bułgaria - położenie i klimat

Większą część tego państwa zajmują tereny wyżynne oraz góry. Bułgaria ma dostęp do Morza Czarnego, co sprawia, że latem w okolicy plaż kwitnie turystyka. Państwo zachwyca przyjezdnych także swoimi górskimi krajobrazami. Sąsiadami Bułgarii są: Grecja, Turcja, Rumunia, a także Serbia i Macedonia.

Klimat, jaki panuje w Bułgarii, jest umiarkowany ciepły, typowo kontynentalny i suchy.

Ciekawostką związaną z Bułgarią jest Park Narodowy Pirynu, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kraj słynie również z winnic w Dolinie Róż oraz z unikatowych fresków m.in. w Monastyrze Rylskim.

Bułgaria - ustrój polityczny

Ustrój polityczny w Bułgarii to republika parlamentarna. Reprezentacyjną funkcję pełni prezydent, który jest głową państwa. Szefem rządu jest premier.

Głową państwa jest prezydent Rumen Radew, a jego zastępcą - wiceprezydent Ilijana Jotowa.

Szefem rządu jest premier Nikołaj Denkow.

Parlament jednoizbowy, czyli Zgromadzenie Narodowe, jest najwyższym organem ustawodawczym. Kadencja 240 deputowanych trwa cztery lata.

Rumunia to kraj unitarny ze scentralizowaną strukturą. Administracyjnie państwo podzielone jest na obwody i z wydzielonym miastem Sofia-Grad. Gubernatorów, którzy sprawują władzę w poszczególnych obwodach, powołuje rząd.

Bułgaria - gospodarka krajowa

Gospodarka Bułgarii opiera się na rolnictwie, przemyśle, turystyce i usługach. Kraj jest jednym z największych producentów rolno-spożywczych w Europie Wschodniej. Uprawia się tam głównie zboża, warzywa, owoce oraz hoduje zwierzęta. 

Istotną rolę w Bułgarii odgrywa również turystyka. 

Kraj ma bogate zasoby naturalne (m.in. węgla oraz rud miedzi i ołowiu), co wspiera rozwój sektora wydobywczego.

W ciągu ostatnich lat rząd Bułgarii podjął wysiłki w celu poprawy intensywności inwestycji w kraju oraz przeprowadzenia reform gospodarczych mających na celu wsparcie rozwoju ekonomicznego.

Bułgaria - historia

Historia Bułgarii sięga czasów przed naszą erą. Na tereny dzisiejszego państwa rumuńskiego zaczęły napływać koczownicze plemiona z Azji. W starożytności utworzyły one Królestwo Tracji. Ziemie te były też najeżdżane przez Rzymian, Hunów oraz Gotów.

Państwo bułgarskie powstało w 681 roku pod wodzą Chana Asparaucha. Bułgaria była także częścią Bizancjum i Imperium Osmańskiego.

W XIX wieku kraj uzyskał niepodległość, a w XX wieku przeszedł przez okresy monarchii i komunizmu.

W czasie drugiej wojny światowej Bułgaria opowiedziała się po stronie Niemiec i państw Osi.

Po demonstracjach ludności, które miały miejsce w listopadzie oraz grudniu 1989 r., powstała demokratyczna republika parlamentarna. Następnie kraj wkroczył w okres transformacji, dołączył do Unii Europejskiej.
Temat Bułgaria znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, Sport, Biznes

Bułgaria - Wiadomości

Niedziela, 31 marca 2024 (14:03)
Co najmniej 17 pasażerów zostało rannych, gdy bułgarski statek wycieczkowy uderzył w betonową śluzę na Dunaju. Do wypadku doszło w Austrii. Na pokładzie znajdowało się ponad stu pasażerów.
Środa, 7 lutego 2024 (19:49)
Na piątek 9 lutego rolnicy z całej Polski zapowiadają protest. Ma on potrwać 30 dni. - Znam sytuację. Rolnictwu należy się wsparcie. Jutro wraz z ministrami Michałem Kołodziejczakiem i Stefanem...

Bułgaria - Wideo

Niedziela, 4 kwietnia 2021 (21:35)
Bułgarzy głosowali w wyborach parlamentarnych. Centroprawicowa partia GERB trzykrotnego premiera Bojko Borisowa jest na dobrej drodze do zwcięstwa, ale stoi w obliczu trudnych rozmów w celu...