Reklama

Czarnogóra

Środa, 8 listopada 2023 (10:17)AktualizacjaPiątek, 7 czerwca 2024 (18:40)

Czarnogóra (Republika Czarnogóry) leży na Półwyspie Bałkańskim, w południowo-wschodniej części Europy. Państwo powstało po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. To niewielki kraj, który jest znany przede wszystkim ze względu na swoje walory turystyczne. Największym zbiornikiem wodnym w Czarnogórze jest słynne Jezioro Szkoderskie. Charakterystyczny jest także jedyny fiord w tej części Europy znajdujący się w Zatoce Kotorskiej.

Stolica Czarnogóry, Podgorica
Stolica Czarnogóry, Podgorica/AA/ABACA/Abaca/East News

Czarnogóra

  • Stolica:Podgorica
  • Powierzchnia:13 812 km²
  • Ludność:623 000
Językiem urzędowym Czarnogóry jest czarnogórski. Obowiązująca w kraju waluta to euro.

Czarnogóra (inaczej Montenegro) to kraj o niezwykłej różnorodności przyrodniczej i kulturowej, który przyciąga turystów z całego świata. Historia tego państwa i rozwijająca się gospodarka czynią Czarnogórę ważnym graczem w regionie Bałkanów. 

Czarnogóra to państwo zróżnicowane pod względem wyznaniowym. Dominującą religią jest prawosławie.

Czarnogóra - położenie i klimat 

Czarnogóra graniczy z Serbią, Bośnią i Hercegowiną, Kosowem, Chorwacją, Albanią. Ma także bezpośredni dostęp do Morza Adriatyckiego. Dzięki swojemu malowniczemu wybrzeżu jest popularnym celem turystycznym. 

Znajduje się tu wiele pięknych plaż, a także imponujące Góry Dynarskie, co sprawia, że kraj jest atrakcyjny zarówno dla miłośników plażowania, jak i pieszych wycieczek górskich. Najwyższy szczyt Zla Kolata ma wysokość 2534 m n. p. m. i leży w Górach Północnoalbańskich (Prokletije) w paśmie Gór Dynarskich.

Klimat w Czarnogórze jest różnorodny. Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski - z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, deszczowymi zimami. W górach można spodziewać się chłodniejszych temperatur i obfitych opadów, zwłaszcza w okresie zimowym.

Czarnogóra - ustrój polityczny

Czarnogóra jest republiką parlamentarną o ustroju demokratycznym. Prezydent pełni funkcję głowy państwa, podczas gdy premier kieruje rządem. 

Głową państwa jest prezydent Jakov Milatović, a szefem gabinetu jest premier Milojko Spajić.

Kraj jest członkiem ONZ, OBWE i NATO. Czarnogóra ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej. Należy również do Rady Europy.

Czarnogóra - gospodarka krajowa

Głównymi sektorami gospodarki w Czarnogórze są: turystyka, przemysł, rolnictwo i energetyka.

Turystyka stanowi znaczną część PKB kraju, który przyciąga gości z całego świata, przede wszystkim ze względu na piękne plaże, malownicze miasta i przyrodnicze atrakcje. 

Przemysł obejmuje produkcję aluminium, stali, cementu i sektor elektroenergetyki. Energetyka to sektor ważny dzięki licznym elektrowniom wodnym i termalnym, które dostarczają energię elektryczną.

W rolnictwie dominują uprawy oliwek, winorośli, cytrusów i warzyw, a także hodowla bydła i owiec.

Czarnogóra - historia w pigułce

Historia Czarnogóry jest bogata i pełna zmian politycznych. W przeszłości była to niepodległa monarchia, aż do połączenia się z Serbią w 1918 roku w wyniku rozpadu Austro-Węgier. 

Po II wojnie światowej Czarnogóra stała się częścią socjalistycznej Jugosławii

W 2006 roku Czarnogóra ogłosiła niepodległość oddzielając się od Serbii.
Temat Czarnogóra znajdziesz również w serwisie: styl, Sport

Czarnogóra - Wiadomości

Wtorek, 31 października 2023 (12:42)
Po latach przestoju Unia Europejska wróciła na kurs zmierzający do rozszerzenia swoich struktur o kolejne kraje. O ile sprawa członkostwa ogarniętej wojną Ukrainy wydaje się w najbliższych latach...

Czarnogóra - Wideo