Reklama

Dania

Piątek, 17 listopada 2023 (16:18)AktualizacjaPoniedziałek, 15 stycznia 2024 (09:28)

Dania jest jednym z państw znajdujących się w Skandynawii. Kraj jest członkiem Unii Europejskiej, NATO, ONZ oraz strefy Schengen. To monarchia konstytucyjna, do której należą także Wyspy Owcze i Grenlandia - będące poza UE. Królową Danii jest obecnie Małgorzata II. Głównym wyznaniem jest luteranizm.

Kopenhaga: położony w centrum duńskiej stolicy plac Kongens Nytorv
Kopenhaga: położony w centrum duńskiej stolicy plac Kongens Nytorv/123RF/PICSEL

Dania

  • Stolica:Kopenhaga
  • Powierzchnia:43 098, 31 km²
  • Ludność:5,8 mln
Językiem urzędowym w Danii jest język duński. W kraju obowiązującą walutą jest korona duńska.

W Danii jest duże zainteresowanie kwestiami ekologii i zrównoważonego rozwoju. Kraj dąży do ograniczania emisji dwutlenku węgla i utrzymania wysokiego standardu życia swoich mieszkańców. Mocno stawia też na energię odnawialną.

Dania - położenie i klimat

Królestwo Danii znajduje się w północnej Europie. To kraj nizinny, który ukształtował lodowiec. Państwo składa się z półwyspu Jutlandia oraz licznych wysp. Największe z nich to: Zelandia, Fiona, Lolland i Bornholm.

Dania graniczy na południu z Niemcami, a od Szwecji oddziela ją cieśnina Sund. Na zachodzie oblewa ją Morze Północne, a na wschodzie Bałtyk. Daniama też wspólną granicę z Kanadą. Oba kraje podzieliły się w Arktyce niewielką, niezamieszkaną wyspą Hans leżącą w arktycznej cieśninie Naresa. 

Największymi miastami w Danii są: Kopenhaga, Aarhus, Odense i Aalborg. Klimat w Danii jest umiarkowany, co sprawia, że panują tu łagodne zimy i chłodne lata.

Dania - ustrój polityczny

Ustrój polityczny Danii to monarchia konstytucyjna, gdzie królowa pełni głównie funkcję reprezentacyjną.

W niedzielę 31 grudnia 2023 r. podczas wystąpienia telewizyjnego 83-letnia królowa Danii Małgorzata II ogłosiła nieoczekiwanie swoją abdykację z dniem 14 stycznia 2024 r. Po tej dacie tron należy do jej syna, 55-letniego księcia Fryderyka. Królowa Małgorzata II objęła duński tron 14 stycznia 1972 roku po śmierci jej ojca Fryderyka IX. Był to pierwszy w historii Danii akt przejęcia korony po uprzedniej abdykacji.

Rzeczywistą władzę wykonawczą w Danii sprawuje premier. Szefem rządu jest obecnie premier Mette Frederiksen.

Parlament Danii (Folketinget) jest organem ustawodawczym. 

Dania jest krajem o silnej tradycji demokratycznej i społeczeństwie opartym na zasadzie państwa opiekuńczego, co widoczne jest w wysokim poziomie opieki społecznej i zdrowotnej oraz w rozwiniętej edukacji.

Dania - gospodarka krajowa

Gospodarka Danii to dynamiczny i rozwinięty sektor oparty na zaawansowanych technologiach, handlu międzynarodowym i innowacjach. Kraj ma silną i zdywersyfikowaną gospodarkę. Głównymi działami są: przemysł, usługi, rolnictwo i energetyka. 

Duńskie firmy są znane z wysokiej jakości produktów, a eksport odgrywa kluczową rolę w gospodarce kraju. Dania jest jednym z największych na świecie eksporterów produktów spożywczych, w tym sera i masła.

Stolica kraju, Kopenhaga, pełni funkcję ważnego centrum finansowego w regionie. 

Dania jest ponadto jednym z liderów światowego rynku energii wiatrowej, a jej wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju są doceniane na arenie międzynarodowej.

Dania - historia

Historia Danii sięga starożytności. Już w VIII wieku kraj był zorganizowanym królestwem. W średniowieczu Danię charakteryzowała rozbudowana flota handlowa, a państwo odgrywało istotną rolę w skandynawskim świecie wikingów. 

W kolejnych wiekach Dania była na przemian sojusznikiem i przeciwnikiem Niemiec. Toczyła z tym krajem wojny o Szlezwik

W XX wieku Dania przeszła modernizację. W państwie rozwinął się przemysł, nauka i edukacja

W 1973 roku kraj przystąpił do EWG, a obecnie jest członkiem Unii Europejskiej.
Temat Dania znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, Sport, Biznes

Powiązane z tematem Dania

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Dania - Wiadomości

Czwartek, 27 czerwca 2024 (14:03)
Siły zbrojne Danii odwołały ćwiczenia oraz szkolenia z NATO - przekazał w czwartek duński nadawca publiczny DR. Dodatkowo żołnierze mają udać się na przymusowy dwutygodniowy urlop. Jak donoszą...
Sobota, 8 czerwca 2024 (12:20)
Premier Danii Mette Frederiksen doznała lekkiego urazu kręgosłupa szyjnego. To efekt piątkowego ataku w centrum Kopenhagi. Polityk odwołała udział w planowanych na sobotę wydarzeniach. "Jest...

Dania - Wideo

Piątek, 4 stycznia 2019 (12:32)
Sześć osób zginęło, a 16 zostało rannych w katastrofie pociągu pasażerskiego na moście Storebaelt, łączącym duńskie wyspy Fionia i Zelandia - podała policja w Danii. Wszystkie ofiary wypadku...