Reklama

Bliski Wschód

Środa, 6 listopada 2024 (15:12)AktualizacjaPiątek, 8 listopada 2024 (14:07)

Bliski Wschód to obszar między Afryką Północną, Azją i Europą. Region obejmuje kraje takie jak: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Irak, Izrael, Jordania, Kuwejt, Liban, Oman, Syria, Turcja, Jemen i Palestyna, a w szerszym kontekście także Egipt, Afganistan oraz państwa Półwyspu Arabskiego.

Ruiny starożytnego miasta w Palmyrze
Ruiny starożytnego miasta w Palmyrze/Krystian Trela/Reporter

Bliski Wschód

Bliski Wschód jest domem dla różnych grup etnicznych i religijnych, w tym Arabów, Persów, Turków, Kurdów i Żydów. Dominuje tutaj islam (zarówno sunnicki, jak i szyicki), ale obecne są także judaizm, chrześcijaństwo, oraz inne mniejszości religijne. W regionie znajdują się jedne z najświętszych miejsc świata, takie jak Mekka, Medyna, Jerozolima czy Betlejem. 

Na całym świecie znana jest kuchnia bliskowschodnia - pełna smaków, aromatów i ziół. Dania opierają się na produktach takich jak mięso, warzywa, ryż, oliwa, jogurt, soczewica, a także na przyprawach i ziołach. Islamska architektura jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aspektów kultury Bliskiego Wschodu. Charakteryzuje się kopułami, minaretami i arabeskami.  

Bliski Wschód - geografia  

Bliski Wschód charakteryzuje się dużą różnorodnością geograficzną, od pustyń aż po góry i żyzne doliny rzek. Najważniejsze rzeki, Tygrys i Eufrat, przepływają przez Irak i Syrię, tworząc żyzny półksiężyc, który był kolebką starożytnych cywilizacji. 

Wiele krajów Bliskiego Wschodu ma dostęp do kluczowych akwenów, takich jak Zatoka Perska, Morze Czerwone, Morze Śródziemne, Morze Czarne i Morze Kaspijskie, co od wieków miało strategiczne znaczenie w handlu i polityce. Bliski Wschód charakteryzuje się klimatem głównie pustynnym i półpustynnym. 

Bliski Wschód - historia 

Na Bliskim Wschodzie powstały pierwsze miasta i cywilizacje Mezopotamii (Sumerowie, Babilonia, Asyria), a także starożytne cywilizacje Egiptu i Fenicji. Z tego regionu świata wywodzą się także najważniejsze religie monoteistyczne, które miały głęboki wpływ na kulturę, politykę i historię świata. 

W ciągu wieków ten wyjątkowy obszar był miejscem licznych podbojów i wojen - przechodził pod władanie imperiów takich jak Imperium Perskie, Imperium Rzymskie, Bizancjum, a następnie Imperium Osmańskie. W XX wieku, po upadku Imperium Osmańskiego, Bliski Wschód został podzielony przez mocarstwa kolonialne, co doprowadziło do powstania nowych państw.  

Bliski Wschód - gospodarka 

Bliski Wschód odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce, głównie dzięki ogromnym zasobom ropy naftowej i gazu ziemnego. Kraje takie jak Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt należą do czołowych producentów ropy na świecie. 

Dochody z eksportu ropy przyczyniły się do szybkiego rozwoju gospodarczego krajów Zatoki Perskiej i umożliwiły rozbudowę infrastruktury oraz inwestycje w różne sektory gospodarki. 

Bliski Wschód - największe wyzwania 

Region jest jednym z najbardziej niestabilnych na świecie. Konflikty (m.in. izraelsko-palestyński czy w konflikt i wojna domowa w Syrii) spowodowane są różnorodnością etniczną i religijną, historycznymi sporami terytorialnymi i walkami o zasoby naturalne. 

Dużym problemem jest także terroryzm i działalność organizacji ekstremistycznych, a także trudności związane z migracjami i kryzysem uchodźczym, które mają wpływ nie tylko na kraje Bliskiego Wschodu, lecz także państwa Europy.
Temat Bliski Wschód znajdziesz również w serwisie: geekweek, Biznes

Bliski Wschód - Wiadomości

Wtorek, 29 października 2024 (16:23)
Naim Kassem został nowym liderem Hezbollahu. Dotychczasowy zastępca sekretarza generalnego grupy przejął stanowisko po Hassanie Nasrallahu, wieloletnim przywódcy organizacji, który zginął w wyniku...
Niedziela, 27 października 2024 (19:24)
Kamala Harris przerwała swoje wystąpienie na wiecu w Michigan, gdy z tłumu zaczęły dobiegać okrzyki: "Koniec z wojną w Gazie". Kandydatka demokratów zdawała się być poruszona, gdy tłum jej...

Bliski Wschód - Wideo