Reklama

Grecja

Poniedziałek, 30 października 2023 (13:26)AktualizacjaPiątek, 7 czerwca 2024 (17:31)

Grecja (Republika Grecka) jest państwem starożytnych bogów i herosów. Ma niezwykle bogatą historię i kulturę. Stanowi również kolebkę cywilizacji zachodniej. To tutaj narodziła się idea demokratyczna czy rywalizacja podczas olimpiady. W starożytnej Grecji żyli słynni filozofowie. Kraj znajduje się od 1981 roku w Unii Europejskiej. Należy do strefy Schengen. Grecja jest także członkiem ONZ i NATO.

Akropol w stolicy Grecji, Atenach
Akropol w stolicy Grecji, Atenach/123RF/PICSEL

Grecja

  • Stolica:Ateny
  • Powierzchnia:131 957 km²
  • Ludność:10,5 mln
Język urzędowy w Grecji jest grecki. Walutą obowiązującą w Grecji jest euro.

Kraj znajduje się w południowo-wschodniej części Europy, a dokładniej na południowym krańcu półwyspu Bałkańskiego. Grecja graniczy z Macedonią, Bułgarią, Turcją i Albanią.

Największym miastem, a także stolicą Grecji, są Ateny. Inne popularne miasta Greckie to: Saloniki, Korfu, Oia.

Aż 90 proc. osób wyznaje prawosławie, jako wierni prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego.

Grecja - położenie i klimat

Do Grecji należy wiele mniejszych i większych wysp znajdujących się na Morzu Egejskim, Jońskim, Śródziemnym i Kreteńskim. Najpopularniejsze i największe z nich to Kreta, Rodos, Zakintos czy Korfu

Kraj znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Zimy są dosyć łagodne, a lata suche i gorące. To jedno z najbardziej słonecznych miejsc na całym świecie. Większą część kraju stanowią góry, a najwyższym szczytem jest Olimp, mitologiczna siedziba bogów. 

Kraj leży na obszarze, który wciąż jest aktywny sejsmicznie.

Głównymi greckimi rzekami są: Struma, Axios, Vjose, Aliakmon, Marica i Arda.

Grecja - ustrój polityczny 

Grecja jest republiką parlamentarną. System polityczny oparty jest na zasadach demokratycznych. Władzę ustawodawczą ma jednoizbowy parlament - tzw. Wielka Rada Narodowa - który jest organem kształtującym obowiązujące przepisy. 

Rządem kieruje premier, który ma władzę wykonawczą i stosunkowo szeroki zakres uprawnień. Obecnie szefem gabinetu jest premier Kiriakos Mitsotakis.

Głową państwa jest prezydent pełniący głównie funkcję reprezentacyjną. Obecnie urząd ten piastuje prezydent Ekaterini Sakielaropulu

Kraj podzielony jest na 13 regionów. Te z kolei dzielą się na 51 departamentów

Grecja - gospodarka krajowa

Gospodarka grecka opiera się na sektorze usług, turystyce, handlu i rolnictwie. Przy czym kluczową rolę odgrywa turystyka. Co roku do kraju przyjeżdżają miliony turystów. 

Ważną rolę spełnia także rolnictwo. Uprawia się głównie oliwki, winogrona, orzechy i owoce cytrusowe. Grecja produkuje także produkty spożywcze, chemikalia, odzież, meble i stal.

Grecja - historia w pigułce

Grecja jest uważana za kolebkę całej cywilizacji zachodniej. To w Atenach rozwinęła się grecka cywilizacja, filozofia, idea igrzysk olimpijskich oraz grecki teatr.

Grecja stawiała opór podczas wojen perskich. Bitwa pod Maratonem i bitwa pod Platejami to kluczowe zwycięstwa Greków nad Persami. Następnie w kraju rozegrały się wojny wewnętrzne między miastami-państwami. Po śmierci Aleksandra Wielkiego Grecja stała się częścią ogromnego imperium hellenistycznego, które rozciągało się od Egiptu po Indie.

Kraj był też prowincją rzymską, a następnie po podziale Cesarstwa Rzymskiego wschodnia część z Konstantynopolem stała się częścią Imperium Bizantyńskiego. Grecja znajdowała się również pod panowaniem Imperium Osmańskiego.

Kraj uzyskał niepodległość w 1830 roku po powstaniu antytureckim. Ustanowiono wtedy królestwo Grecji.

W wyniku pierwszej wojny światowej i wojny grecko-tureckiej kraj stał się republiką. W 1935 roku została w niej przywrócona monarchia.Po drugiej wojnie światowej w 1946 roku na mocy plebiscytu w Grecji zapanowała monarchia konstytucyjna. Jednak w 1967 roku doszło do wojskowego puczu obalonego w 1974 roku. Władzę wojskową zastąpiły wtedy wybrane demokratycznie organy.

Od 1981 roku Grecja jest członkiem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (Wspólnoty Europejskiej), a następnie Unii Europejskiej. Należy także do ONZ i NATO.
Temat Grecja znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, Zielona Interia, styl, Sport, Biznes

Powiązane z tematem Grecja

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Grecja - Wiadomości

Środa, 3 lipca 2024 (17:01)
Grecy zdecydowali się na sześciodniowy tydzień pracy. Decyzję uzasadnił premier kraju, który zapewnił, że nowe przepisy mają być "przyjazne dla pracowników" i przycznić się do wzrostu gospodarczego...
Środa, 3 lipca 2024 (07:09)
Grecki rząd ogłosił przepisy umożliwiające wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy. Władze argumentują, że nowe rozwiązanie jest konieczne ze względu na malejącą populację i brak kadr. - To nie...
Wtorek, 2 lipca 2024 (12:04)
Greckim strażakom udało się opanować dwa duże pożary, które w weekend pojawiły się niedaleko Aten. To jednak nie koniec zmagań: ogień pojawia się w kolejnych miejscach, między innymi na wyspie...
Poniedziałek, 1 lipca 2024 (13:50)
W ciągu jednego dnia na Krecie zginęło kilku turystów, w tym dwóch z Polski. Mężczyźni utonęli, kąpiąc się w morzu. Tego samego dnia w basenie utopił się również Francuz. Do podobnych tragedii na...
Sobota, 29 czerwca 2024 (07:43)
W greckim Posidi rodzice wraz z 13-letnią córką wyszli z morza, by schować się przed nadchodzącą burzą. Gdy szli plażą, nastolatkę raził piorun. - Moja żona szła z przodu, córka była za nią. Obie...
Piątek, 28 czerwca 2024 (13:37)
Policja poszukuje 25-letniej Kristiny, która na początku maja miała wyjechać do Grecji, aby odwiedzić partnera. Wkrótce potem przestała kontaktować się z rodziną i przyjaciółmi. Funkcjonariusze...

Grecja - Wideo