Reklama

Mołdawia

Poniedziałek, 12 lutego 2024 (09:47)AktualizacjaWtorek, 13 lutego 2024 (10:40)

Republika Mołdawii jest jednym z najbiedniejszych krajów w Europie, który znajduje się na historycznych terenach tzw. Besarabii. Państwo leżące w dorzeczu Dniestru i Prutu jest członkiem Rady Europy. Mieszkańcy Mołdawii znani są z gościnności. Niestety reformy gospodarcze hamowane są przez konflikty na tle politycznym i narodowym. W skład Mołdawii wchodzi również terytorium autonomiczne Gagauzja oraz Naddniestrze, które jest obszarem spornym. Uznaje je Abchazja i Osetia Południowa.

Kiszyniów, stolica Mołdawii
Kiszyniów, stolica Mołdawii/DANIEL MIHAILESCU / AFP/AFP

Mołdawia

  • Stolica:Kiszyniów
  • Powierzchnia:33 846 km²
  • Ludność:2,6 mln
Językiem urzędowym w Mołdawii jest język rumuński, a raczej jego odmiana znana pod nazwą języka mołdawskiego. Waluta obowiązująca w Mołdawii to lej mołdawski.

Stolicą Mołdawii jest Kiszyniów. Inne znane miasta na mapie tego kraju to m.in. Tiraspol, Bender, Bielce. Oprócz oficjalnego języka w Mołdawii w niektórych regionach używane są także języki mniejszości - rosyjski, ukraiński i gagauski. Tym ostatnim posługują się potomkowie ludów pochodzenia tureckiego, którzy osiedlili się na terenach Mołdawii.

Mołdawia - położenie i klimat

Mołdawia jest krajem położonym w południowo-wschodniej Europie. Jej sąsiadami są Ukraina i Rumunia. Klimat Mołdawii jest umiarkowany kontynentalny. Charakteryzuje się gorącymi latami i chłodnymi zimami. Kraj cieszy się wieloma słonecznymi dniami i niewielką ilością opadów w ciągu roku. Państwo nie ma dostępu do morza.

Mołdawia - ustrój polityczny

Ustrój polityczny Mołdawii to republika parlamentarna . 

Prezydent pełni funkcję głowy państwa i jest wybierany na pięcioletnią kadencję. 

Władzę wykonawczą sprawuje rząd kierowany przez premiera.

Władza ustawodawcza leży w rękach parlamentu Mołdawii, znanego jako Zgromadzenie Narodowe, który jest jednoizbowy. 

Kraj jest podzielony na 32 regiony i 5 wydzielonych miast.

Mołdawia - gospodarka krajowa

Gospodarka Mołdawii opiera się głównie na rolnictwie, zwłaszcza na uprawie winorośli i produkcji wina. Trunki gronowe stanowią ważny element kultury i gospodarki tego kraju. 

Mołdawia nie ma wielu złóż, dlatego jest uzależniona m.in. od importu paliw oraz surowców naturalnych z innych państw.

Mołdawia - historia

Położenie Mołdawii w przeszłości sprawiało, że tereny kraju były najeżdżane przez Ruś Kijowską i Mongołów. Mołdawia była też zależna od Imperium Osmańskiego, Turcji oraz Rosji.

W 1918 roku kraj został włączony do Królestwa Rumunii.

Po II wojnie światowej Mołdawia stała się republiką Związku Radzieckiego, a po jego rozpadzie ogłosiła niepodległość w 1991 roku.
Temat Mołdawia znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes

Mołdawia - Wiadomości

Poniedziałek, 4 listopada 2024 (13:29)
Maia Sandu oficjalnie zwyciężyła w wyborach prezydenckich w Mołdawii - podała Centralna Komisja Wyborcza w Kiszyniowie. Obecna głowa państwa wygrała głosowanie dzięki diasporze żyjącej poza...
Poniedziałek, 4 listopada 2024 (09:45)
"Twoje zwycięstwo jest wyraźnym znakiem, że miejsce Mołdawii jest w demokratycznej i zjednoczonej Europie. I żadne siły zewnętrzne nigdy tego nie zmienią" - napisał prezydent Andrzej Duda,...
Poniedziałek, 4 listopada 2024 (00:11)
Po podliczeniu głosów z 98,65 proc. komisji wyborczych walcząca o reelekcję Maia Sandu ma ich w II turze wyborów prezydenckich 54,9 proc. Na terytorium Mołdawii jej konkurent Alexandr Stoianoglo...

Mołdawia - Wideo