Reklama

Luksemburg

Wtorek, 19 grudnia 2023 (14:10)AktualizacjaCzwartek, 21 grudnia 2023 (16:15)

Luksemburg (księstwo Luksemburga) należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen oraz do NATO. To jedno z najmniejszych państw w Europie. Znajduje się w jej zachodniej części i nie ma dostępu do morza. Państwo jest znanym centrum finansowym. To jedyny kraj na świecie, który pomimo monarchii nie ma króla.

Zamek w Luksemburgu
Zamek w Luksemburgu/pixabay.com

Luksemburg

  • Stolica:Luksemburg
  • Powierzchnia:2586 km²
  • Ludność:636 tys.
Językami urzędowymi w Luksemburgu są: luksemburski, francuski i niemiecki. Waluta, która obowiązuje w Luksemburgu, to euro.

Luksemburg jest pierwszym państwem na świecie, które wprowadziło całkowicie bezpłatny transport publiczny na terenie całego kraju. To także znany raj podatkowy. 

Większość mieszkańców państwa stanowią chrześcijanie. Luksemburczycy są poliglotami, bowiem w wielu przypadkach władają kilkoma językami.

Luksemburg - położenie i klimat

Luksemburg graniczy z Francją, Niemcami oraz Belgią. Kraj leży w centrum Europy, a jego stolica, również nosząca nazwę Luksemburg, jest położona w samym sercu kraju.

Klimat Luksemburga jest umiarkowany, podobny do klimatu kontynentalnego, z łagodnymi zimami i ciepłymi latami.

Luksemburg - ustrój polityczny

Wielkie Księstwo Luksemburga jest parlamentarną monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest wielki książę Henryk, który pełni funkcję reprezentacyjną

Władza wykonawcza należy do rządu z premierem na czele. Luksemburg podzielony jest na 4 okręgi wyborcze, 105 gmin i 12 kantonów administracyjnych.

Luksemburg - gospodarka krajowa

Kraj jest jednym z najbogatszych na świecie. Gospodarka opiera się na sektorze finansowym, przemyśle stalowym, usługach i turystyce.

Miasto Luksemburg jest z kolei jednym z najważniejszych centrów finansowych na świecie. Ponadto to właśnie w tej metropolii swoją siedzibę ma wiele międzynarodowych instytucji oraz banków.

Luksemburg - historia

Luksemburg znany był już w czasach starożytnych. Wówczas tą nazwą określany był jeden z zamków w Cesarstwie Rzymskim. Wykupił go pewien hrabia wraz z przylegającymi do budowli terenami. Następnie Luksemburg zaczął prężnie się rozwijać i został hrabstwem, a potem Wielkim Księstwem Luksemburskim oraz niezależnym państwem pod zwierzchnictwem Holandii. W kolejnych latach stracił jednak sporą część ziem na rzecz Belgii. 

Kraj uzyskał autonomię w 1867 roku. Podczas drugiej wojny światowej Luksemburg był okupowany przez Niemców. 

W 1948 Luksemburg roku zawarł unię celną z krajami Beneluxu, a następnie wstąpił do NATO. Luksemburg jest jednym z sześciu krajów założycielskich Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, która dała początek Unii Europejskiej.
Temat Luksemburg znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes

Luksemburg - Wiadomości