Reklama

Łotwa

Czwartek, 26 października 2023 (14:09)AktualizacjaWtorek, 31 października 2023 (12:08)

Łotwa (Republika Łotewska) znajduje się w Europie Wschodniej i ma dostęp do Morza Bałtyckiego. Łotwa wraz z Litwą i Estonią należy do krajów nadbałtyckich. Kraj jest także w NATO, należy do strefy Schengen i jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Stolica Łotwy, Ryga.
Stolica Łotwy, Ryga./Frederic Soreau/agefotostock/East News

Łotwa

  • Stolica:Ryga
  • Powierzchnia:64 573 km²
  • Ludność:1,95 mln
Językiem urzędowym w Łotwie jest język łotewski. Waluta obowiązująca w kraju to euro.

Państwo jest podzielone na cztery jednostki administracyjne. Są to: Latgale, Widzeme, Kurzeme oraz Zemgale. Oprócz Rygi największymi miastami na Łotwie są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa, Jurmała, Windawa, Rzeżyca i Valmiera

Kraj jest znany z pięknego wybrzeża, dziewiczych jezior i lasów, a także bogatej kultury i tradycji.

Łotwa - położenie i klimat 

Łotwa graniczy z Estonią, Białorusią, Litwą i Rosją (bezpośrednio). Na Łotwie panuje klimat przejściowy - od umiarkowanego ciepłego po kontynentalny. Latem średnie temperatury wynoszą około 20 stopni Celsjusza, a zimą termometry wskazują od -5 do -10 stopni.

Więcej niż połowę kraju zajmują niziny, a najwyższym punktem jest Gaizinkalns, który ma 312 m n.p.m. Główną rzeką na Łotwie jest Dźwina.

Łotwa - ustrój polityczny 

Łotwa jest państwem unitarnym. Jej ustrój polityczny opiera się na zasadach demokracji parlamentarnej. Prezydent jest głową państwa, ale ma przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, natomiast władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu, czyli Saeimy. Władza wykonawcza należy do premiera i Gabinetu Ministrów.

Prezydent Łotwy to Edgars Rinkēvičs, a szefem rządu jest premier Evika Siliņa.

Łotwa - gospodarka krajowa

Na terenie Łotwy nie ma zbyt wielu złóż mineralnych, jednak duże znaczenie ma torf, który jest wykorzystywany jako paliwo.

Gospodarka łotewska do 2008 roku była jedną z najszybciej rozwijających się w całej Unii Europejskiej. Najważniejszymi sektorami gospodarki łotewskiej są m.in.: handel detaliczny i hurtowy, usługi oraz transport.

Łotwa - historia w pigułce

Nazwa kraju pochodzi od Łatgalów. Było to jedno z plemion bałtyckich, które mieszkało na terenach dzisiejszej Łotwy. 

Losy kraju wiele razy splatały się z polską historią. W 1561 roku Liwonia ( inaczej Liwlandia, czyli kraina Liwów, jedna z czterech krain historycznych wchodzących w skład współczesnej Łotwy) trafiła pod panowanie Zygmunta Augusta. W XVII wieku toczyła się wojna polsko-szwedzka o Inflanty. Zanim Kurlandia została włączona do Rosji, ziemie łotewskie były lennem Polski.

Na tereny Łotwy Stefan Batory sprowadził jezuitów, którzy zakładali w państwie szkoły oraz kolegia.

W wyniku I wojny światowej Łotwa ogłosiła w 1918 roku niepodległość. Po II wojnie światowej kraj - podobnie jak Polska - znalazł się pod kontrolą ZSRR i funkcjonował jako Łotewska Socjalistyczna Republika Radziecka.

Po upadku Związku Radzieckiego Łotwa przeszła proces transformacji politycznej i gospodarczej. W 1991 roku po ogłoszeniu niepodległości Łotwa została włączona do ONZ, a 1 maja 2004 roku kraj został przyjęty do Unii Europejskiej. Łotwa jest także członkiem NATO, OBWE, Rady Europy, Rady Bałtyckiej oraz Rady Państw Morza Bałtyckiego.
Temat Łotwa znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes

Powiązane z tematem Łotwa

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Łotwa - Wiadomości

Środa, 22 maja 2024 (16:20)
- Otrzymaliśmy sygnał, że Rosjanie mogą planować na Łotwie podpalenia i prowokacje - powiedziała w środę łotewska premier Evika Silina. Polityczka odniosła się m.in. do informacji o zatrzymaniu...
Piątek, 3 maja 2024 (22:22)
Łotwa szykuje się na najgorsze. Ryga rozpoczęła budowę umocnień na granicy z Rosją. Rowy przeciwczołgowe mają zostać wkrótce wzmocnione przez tzw. zęby smoka. Pierwszy odcinek powstanie w zaledwie...
Niedziela, 28 kwietnia 2024 (06:24)
Władze Łotwy wzywają obywateli do przekształcania piwnic i innych podziemnych pomieszczeń w ich domach w schrony przeciwlotnicze. Apel wystosowano z powodu obaw przed Rosją. - Wzywamy wszystkich,...
Sobota, 6 kwietnia 2024 (23:02)
Niemieckie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20, który przemieszczał się bez właściwych urządzeń, pozwalających na lokalizację i identyfikację - przekazało Luftwaffe. Maszyna...

Łotwa - Wideo