"Moment prawdziwej próby". Donald Tusk stawia sprawę jasno
"Oczekuję od wszystkich polskich polityków, także tych z opozycji, pełnego wsparcia dla programu Tarcza Wschód" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk. Dzień wcześniej w Parlamencie Europejskim miało miejsce głosowanie nad rezolucją dotyczącą wzmocnienia obronności UE, w tym poprawką uznającą Tarczę Wschód za flagowy cel dla Europy.

"To jest moment prawdziwej próby waszego patriotyzmu" - ocenił w swoim wpisie polski premier.
Na słowa Tuska zareagował poseł PiS Sebastian Kaleta, który przeformułował jego oświadczenie. "Oczekuję od wszystkich polityków, także tych z rządu, stanowczego sprzeciwu wobec oddania decyzji o polskim bezpieczeństwie Niemcom i UE. To jest moment prawdziwej próby waszego patriotyzmu" - napisał.
Wpis skomentował też Tomasz Trela z Nowej Lewicy, który uderzył w polityków opozycji. "Konfederacja i PiS idą pod rękę, idą na wschód. Takich antypatriotów nigdy w Polsce nie było" - stwierdził.
Tarcza Wschód. Donald Tusk uderza w PiS
Krytykę pod adresem przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości Tusk wyraził już w środę po głosowaniu w PE nad poprawką dotyczącą projektu wzmocnienia wschodnich granic Polski. "W Parlamencie Europejskim tylko poplecznicy Rosji zagłosowali przeciw. W tym... PiS! Koniec złudzeń" - napisał premier.
W głosowaniu nad poprawką "przeciw" opowiedzieli się: Tobiasz Bocheński, Joachim Brudziński, Adam Bielan, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Patryk Jaki, Mariusz Kamiński, Marlena Maląg, Arkadiusz Mularczyk, Piotr Müller, Małgorzata Gosiewska, Daniel Obajtek, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Kosma Złotowski, Bogdan Rzońca, Jacek Ozdoba, Maciej Wąsik, Anna Zalewska i Jadwiga Wiśniewska.
"Putin zadowolony z zachowania europosłów PiS w PE" - zawtórował Tuskowi w komentarzu europoseł Dariusz Joński. "To duży sukces, że udało się przegłosować uznanie Tarczy Wschód za wspólne europejskie zadanie. Wróg nadciąga ze wschodu. Najwyraźniej pisowcy nie chcą go powstrzymać" - napisała europosłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Głos w sprawie zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Niepodległość to własna waluta, własny budżet, własne wojsko. Oddanie możliwości decydowania o naszym bezpieczeństwie to utrata suwerenności" - napisał na platformie X. Jak dodał, "głosowanie w Parlamencie Europejskim nie dotyczyło 'Tarczy Wschód', która niestety od miesięcy jest jedynie projektem wizerunkowym, a nie realnym".
"Mówienie, że byliśmy przeciwko Tarczy to manipulacja. Poparliśmy konkretne rozwiązanie dla bezpieczeństwa Polski. Ale cała rezolucja była szkodliwa, dlatego głosowaliśmy przeciw" - napisał natomiast europoseł PiS Piotr Müller.
Parlament Europejski uznaje Tarczę Wschód za flagowy projekt dla bezpieczeństwa UE
Parlament Europejski przyjął zdecydowaną większością głosów (419 do 204) wspólny projekt rezolucji dotyczący wzmocnienia europejskiej obronności, zaproponowany przez pięć grup politycznych, czyli Europejską Partię Ludową (EPL), do której należy delegacja PO-PSL, socjaldemokratów (S&D), Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), w skład których wchodzi PiS, liberałów z Odnowić Europę i Zielonych. Mowa zwłaszcza o zapisach, które - według PE - powinny znaleźć się w szykowanej przez Komisję Europejską białej księdze ws. przyszłości europejskiej obrony.
W ramach rezolucji PE przyjął również bezprecedensową poprawkę nr 87, zaproponowaną przez polską delegację PO-PSL w Europejskiej Partii Ludowej i uznającą Tarczę Wschód, czyli sztandarowy projekt premiera Donalda Tuska, za projekt flagowy dla wspólnego bezpieczeństwa Unii.
W przyjętej poprawce podkreślono, że ochrona granic lądowych, powietrznych i morskich UE przyczynia się do bezpieczeństwa całej UE, a w szczególności jej granicy wschodniej. W dokumencie zaznaczono, że Tarcza Wschód i Bałtycka Linia Obrony powinny być sztandarowymi projektami unijnymi, służącymi wspieraniu odstraszania i przezwyciężaniu potencjalnych zagrożeń ze wschodu.
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!