Reklama

Maciej Wąsik

Czwartek, 8 grudnia 2022 (00:02)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:37)

Maciej Wąsik to polski polityk i poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji. 20 grudnia 2023 r. Maciej Wąsik został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za aferę gruntową mimo wcześniejszego ułaskawienia w tej sprawie. Marszałek Sejmu pozbawił go następnie mandatu posła X kadencji. W styczniu 2024 r. został powtórnie ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Eurodeputowany X kadencji.

Maciej Wąsik
Maciej Wąsik/Polsat News

Maciej Wąsik

Maciej Wąsik był zastępcą szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego w latach 2006-2009 i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2015-2019. W 2015 r. został sekretarzem Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, a w 2019 r. sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Maciej Wąsik - wykształcenie i praca zawodowa

Maciej Wąsik ma wyższe wykształcenie. W 1994 r. uzyskał tytuł magistra, kończąc studia na kierunku Archeologia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. 

Po studiach pracował między innymi jako zarządca hotelu. Był też właścicielem firmy szkoleniowej.

Maciej Wąsik - kariera polityczna

W latach 90’ Maciej Wąsik był działaczem Ligi Republikańskiej. W roku 2002 został radnym warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Do wyborów wystartował z listy Prawa i Sprawiedliwości. 

W 2003 roku Maciej Wąsik przez kilka miesięcy był burmistrzem Wawra. Następnie zajmował stanowisko komendanta Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy, a w 2006 r. został zastępcą szefa CBA.

Maciej Wąsik był zamieszany w tak zwaną "aferę gruntową". W marcu 2015 roku sąd pierwszej instancji uznał go za winnego przekroczenia uprawnień. Maciej Wąsik został nieprawomocnie skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności, jednak 16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda zastosował wobec niego prawo łaski.

W 2010 r. Maciej Wąsik został radnym Rady Miasta Stołecznego Warszawy. W 2014 roku został członkiem Sejmiku Województwa Mazowieckiego. 

W 2015 r. po udanym starcie w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski i został posłem na Sejm VIII kadencji. W listopadzie tego samego roku powołano go na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Powierzono mu też stanowisko sekretarza Kolegium do Spraw Służb Specjalnych.

W 2019 r. Maciej Wąsik z powodzeniem ubiegał się o reelekcję do Sejmu. W tym samym roku, w listopadzie, został sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Maciej Wąsik - wyrok za aferę gruntową

20 grudnia 2023 r. zapadł prawomocny wyrok dwóch lat więzienia dla Macieja Wąsika oraz pięcioletniego zakazu zajmowania stanowisk publicznych w tzw. "aferze gruntowej"

Sprawa byłych szefów CBA ma już niemal dziesięcioletnią historię. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 3 lata więzienia m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA. Kamiński oceniał wtedy, że wyrok "godzi w elementarne poczucie sprawiedliwości, jest kuriozalny, rażąco niesprawiedliwy i niezrozumiały".

Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z tym, że na początku czerwca 2023 r. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej uchylił umorzenie sprawy byłych szefów CBA z marca 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec nieprawomocnie skazanych byłych szefów CBA i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania.

W związku z wyrokiem marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał w czwartek 21 grudnia 2023 r. postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poselskiego Macieja Wąsika 20 grudnia 2023 r. Jego obrońca złożył 29 grudnia 2023 r. w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odwołanie od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu poselskiego. Zgodnie z przepisami Izba ma siedem dni na rozpoznanie odwołania. Dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu Stanisław Zakroczymski poinformował 29 grudnia, że odwołanie wpłynęło także do Kancelarii Sejmu.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła 4 stycznia 2024 r. postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Macieja Wąsika.

8 stycznia Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia poinformował o przygotowaniu dokumentacji wykonawczej, w tym nakazów doprowadzenia skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do jednostek penitencjarnych.

Maciej Wąsik został zatrzymany 9 stycznia 2024 r., gdy policja weszła do pałacu prezydenckiego, w którym przebywał wraz z Mariuszem Kamińskim. Następnie przewieziono go do komendy przy ul. Grenadierów. Policja poinformowała, że po przeprowadzeniu czynności został na podstawie "dokumentów wykonawczych" przewieziony do "jednostki penitencjarnej". Chodzi o areszt śledczy Warszawa-Grochów.

"Prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika przez darowanie kar pozbawienia wolności i środków karnych oraz zarządzenie zatarcia skazań" - poinformowała 23 stycznia 2024 r. prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Maciej Wąsik - życie prywatne

Maciej Wąsik jest żonaty. Jego żona to Romualda Wąsik.

Maciej Wąsik - Wiadomości

Maciej Wąsik - Wideo

Czwartek, 8 lutego 2024 (10:04)
"Ten, który używa przemocy, ten się boi. Ja widziałem wczoraj ten strach Szymona Hołowni. On się po prostu bał dwóch posłów. (...) Myślę, że boi się tego, co go kiedyś za to spotka, bo będziemy go...