Maciej Wąsik był zastępcą szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego w latach 2006-2009 i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2015-2019. W 2015 r. został sekretarzem Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, a w 2019 r. sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Maciej Wąsik - wykształcenie i praca zawodowa
Maciej Wąsik ma wyższe wykształcenie. W 1994 r. uzyskał tytuł magistra, kończąc studia na kierunku Archeologia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Po studiach pracował między innymi jako zarządca hotelu. Był też właścicielem firmy szkoleniowej.
Maciej Wąsik - kariera polityczna
W latach 90’ Maciej Wąsik był działaczem Ligi Republikańskiej. W roku 2002 został radnym warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Do wyborów wystartował z listy Prawa i Sprawiedliwości.
W 2003 roku Maciej Wąsik przez kilka miesięcy był burmistrzem Wawra. Następnie zajmował stanowisko komendanta Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy, a w 2006 r. został zastępcą szefa CBA.
Maciej Wąsik był zamieszany w tak zwaną "aferę gruntową". W marcu 2015 roku sąd pierwszej instancji uznał go za winnego przekroczenia uprawnień. Maciej Wąsik został nieprawomocnie skazany na karę 3 lat pozbawienia wolności, jednak 16 listopada 2015 roku prezydent
Andrzej Duda zastosował wobec niego prawo łaski.
W 2010 r. Maciej Wąsik został radnym Rady Miasta Stołecznego Warszawy. W 2014 roku został członkiem Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
W 2015 r. po udanym starcie w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski i został posłem na Sejm VIII kadencji. W listopadzie tego samego roku powołano go na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Powierzono mu też stanowisko sekretarza Kolegium do Spraw Służb Specjalnych.
W 2019 r. Maciej Wąsik z powodzeniem ubiegał się o reelekcję do Sejmu. W tym samym roku, w listopadzie, został sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na
wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego X kadencji.
Maciej Wąsik - wyrok za aferę gruntową
20 grudnia 2023 r. zapadł prawomocny wyrok dwóch lat więzienia dla Macieja Wąsika oraz pięcioletniego zakazu zajmowania stanowisk publicznych w tzw. "aferze gruntowej".
Sprawa byłych szefów CBA ma już niemal dziesięcioletnią historię. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 3 lata więzienia m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA. Kamiński oceniał wtedy, że wyrok "godzi w elementarne poczucie sprawiedliwości, jest kuriozalny, rażąco niesprawiedliwy i niezrozumiały".
Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z tym, że na początku czerwca 2023 r. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej uchylił umorzenie sprawy byłych szefów CBA z marca 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec nieprawomocnie skazanych byłych szefów CBA i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania.
W związku z wyrokiem marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał w czwartek 21 grudnia 2023 r. postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poselskiego Macieja Wąsika 20 grudnia 2023 r. Jego obrońca złożył 29 grudnia 2023 r. w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odwołanie od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu poselskiego. Zgodnie z przepisami Izba ma siedem dni na rozpoznanie odwołania. Dyrektor generalny kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu Stanisław Zakroczymski poinformował 29 grudnia, że odwołanie wpłynęło także do Kancelarii Sejmu.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła 4 stycznia 2024 r. postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Macieja Wąsika.
8 stycznia Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia poinformował o przygotowaniu dokumentacji wykonawczej, w tym nakazów doprowadzenia skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do jednostek penitencjarnych.
"Prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika przez darowanie kar pozbawienia wolności i środków karnych oraz zarządzenie zatarcia skazań" - poinformowała 23 stycznia 2024 r. prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Maciej Wąsik - życie prywatne
Maciej Wąsik jest żonaty. Jego żona to Romualda Wąsik.