Reklama

Beata Szydło

Beata Szydło /Fot Tomasz Jastrzebowski /Reporter
Beata Maria Szydło urodziła się 15 kwietnia 1963 roku w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Jest politykiem, etnografem oraz samorządowcem. Córka Zygmunta i Wiktorii. Ojciec był górnikiem, a matka pracowała w opiece społecznej. Pomimo urodzenia w Oświęcimiu, wychowywana była w Przecieszynie, w gminie Brzeszcze. Jest absolwentką Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła studia z zakresu etnografii na poziomie doktoranckim. 

W latach 1987-1995 Beata Szydło pracowała jako asystent w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Dwa lata później została dyrektorem ośrodka kultury w Brzeszczach, by następnie stać się burmistrzem tego miasta. Pełniła również funkcję radnej powiatu oświęcimskiego i w 2002 roku wybrano ją do sejmiku małopolskiego, z czego zrezygnowała. W 2005 roku składała swoją kandydaturę do Platformy Obywatelskiej, lecz nie została przyjęta. Wstąpiła więc do Prawa i Sprawiedliwości

Beata Szydło w 2010 roku została mianowana wiceprezesem partii Prawo i Sprawiedliwości. W 2015 roku za decyzją Jarosława Kaczyńskiego, Szydło została mianowana na Prezesa Rady Ministrów. To właśnie za jej działalności powstał projekt miesięcznych świadczeń wychowawczych na drugie i kolejne dziecko w wysokości 500 zł. Dwa lata później objęła stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów oraz mianowano ją przewodniczącą Komitetu Społecznego Rady Ministrów. W 2021 roku powołano ją do składu Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 

Od 1987 roku mężem Beaty Szydło jest Edward Szydło. Z wykształcenia historyk, działający jako dyrektor Społecznej Szkoły Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu oraz pracownik Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Posiadają dwoje synów – Tymoteusza oraz Błażeja. Tymoteusz był kiedyś duchownym katolickim.  

Temat Beata Szydło znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo