Reklama

Jacek Ozdoba

Czwartek, 1 grudnia 2022 (18:20)AktualizacjaPoniedziałek, 24 czerwca 2024 (13:35)

Jacek Ozdoba to polski polityk, prawnik i urzędnik państwowy. Poseł na Sejm IX kadencji. Eurodeputowany X kadencji.

Jacek Ozdoba
Jacek Ozdoba/Piotr Molecki/East News

Jacek Ozdoba

  • Data urodzenia:22.09.1991
  • Miejsce urodzenia:Warszawa
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Jacek Ozdoba - wykształcenie i kariera zawodowa

Jacek Ozdoba ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uzyskał tytuł magistra w 2016 r. 

Następnie zdobywał doświadczenie w warszawskich kancelariach adwokackich. 

Jacek Ozdoba ukończył też Wyższy Kurs Obronny w zakresie obronności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na Akademii Sztuki Wojennej.

Jacek Ozdoba - kariera polityczna

Jacek Ozdoba uzyskał mandat radnego dzielnicy Mokotów w Warszawie w 2014 r. Jako działacz Polski Razem wystartował z listy PiS. Sprawował funkcję sekretarza klubu Prawo i Sprawiedliwość. Od 2018 roku pełnił funkcję radnego miasta stołecznego Warszawy. 

Kandydował do Sejmu w wyborach parlamentarnych w roku 2015, jednak nie uzyskał mandatu poselskiego. 

Od 2015 roku do roku 2018 był doradcą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. 

Następnie w 2018 r. został rzecznikiem sztabu kandydata na prezydenta Warszawy, Patryka Jakiego.

W latach 2014-2017 Jacek Ozdoba należał do partii Polska Razem i zasiadał w radzie krajowej. Po przekształceniu partii w Porozumienie, co miało miejsce 4 listopada 2017 roku, Jacek Ozdoba został członkiem zarządu krajowego tej partii. Został jednak wykluczony z Porozumienia w 2019 r.

Startował w wyborach parlamentarnych w Polsce w roku 2019 jako kandydat Solidarnej Polski. Uzyskał mandat poselski, startując z listy PiS. Następnie został członkiem Solidarnej Polski, której założycielem i prezesem jest Zbigniew Ziobro.

Jacek Ozdoba w styczniu 2020 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu, które uległo w październiku tego samego roku przekształceniu w Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jacek Ozdoba piastuje w nim taką samą funkcję.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

W zaprzysiężonym przez prezydenta Andrzeja Dudę 27 listopada 2023 r. rządzie Mateusza Morawieckiego Jacek Ozdoba otrzymał funkcję członka Rady Ministrów.

11 grudnia 2023 r. Mateusz Morawiecki złożył dymisję swojego trzeciego rządu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent powierzył Radzie Ministrów sprawowanie obowiązków tylko do momentu powołania nowego rządu. Tego dnia Sejm nie udzielił bowiem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, po uprzednim wygłoszeniu przez niego exposé.

Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął Sejm, który wieczorem 11 grudnia 2023 r. w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego wybrał przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera

Jako datę zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podała środę 13 grudnia 2023 r. o godz. 9:00. Tym samym Jacek Ozdoba przestał pełnić funkcję.

Jacek Ozdoba został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego X kadencji. "To odważni i twardzi zawodnicy. Będą w Brukseli bronić Polski suwerennej i bezpiecznej" - napisał w mediach społecznościowych Zbigniew Ziobro, komentując wyniki Patryka Jakiego i Jacka Ozdoby, którzy wywalczyli mandaty do Parlamentu Europejskiego. Ziobro podziękował też za zaufanie ponad pół miliona Polaków, którzy oddali głos na kandydatów Suwerennej Polski.

Jacek Ozdoba - życie prywatne

Ojciec Jacka Ozdoby zmarł w 2003 r. Jego matka była pielęgniarką, zmarła w 2019 r. na nowotwór. Jacek Ozdoba ma siostrę.
Temat Jacek Ozdoba znajdziesz również w serwisie: Zielona Interia

Jacek Ozdoba - Wiadomości

Piątek, 7 czerwca 2024 (16:47)
Prezes PiS najpierw nakazał kandydować i robić aktywną kampanię wszystkim posłom, którzy zostaną o to poproszeni, a następnie ostentacyjnie udzielał wsparcia tylko wybranym kandydatom. - Emocje i...

Jacek Ozdoba - Wideo

Czwartek, 25 maja 2023 (13:41)
„Wybór jest bardzo prosty - koniec Zjednoczonej Prawicy oznacza powrót Donalda Tuska i liderów opozycji do władzy” - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM Jacek Ozdoba. „Wszyscy zdajemy sobie z tego...