Reklama

Arkadiusz Mularczyk

Środa, 30 listopada 2022 (15:44)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:44)

Arkadiusz Mularczyk to polski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Z wykształcenia adwokat. Od 2020 roku wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. Od 2021 roku wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W październiku 2022 roku został wiceministrem spraw zagranicznych. Eurodeputowany X kadencji.

Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz Mularczyk/Artur Barbarowski/East News

Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk - wykształcenie i kariera zawodowa

Arkadiusz Mularczyk w 1995 r. uzyskał tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Podjął też studia podyplomowe w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie "Prawa i Wolności Człowieka", które ukończył w 2000 roku.

Od roku 1997 pracował między innymi w Biurze Legislacyjnym Kancelarii Senatu. Po ukończeniu aplikacji adwokackiej był adwokatem w Nowym Sączu do 2005 r.

Arkadiusz Mularczyk - kariera polityczna

Arkadiusz Mularczyk był radnym rady miasta w Nowym Sączu w latach 1998-2002, do której dostał się jako kandydat Akcji Wyborczej Solidarność (AWS). W 2002 r. wstąpił do partii Prawo i Sprawiedliwość. Z listy PiS został wybrany na posła V kadencji, a w Sejmie został między innymi wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w Kodyfikacjach, a także przewodniczącym Podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego.

Mandat poselski uzyskał po raz drugi w 2007 roku, wchodząc do Sejmu VI kadencji. Został zastępcą przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członkiem Komisji Ustawodawczej.

Arkadiusz Mularczyk startował w wyborach europejskich w 2009 roku jednak nie dostał się do Parlamentu Europejskiego

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. został wybrany na posła i zasiadał w Sejmie VII kadencji. Współtworzył klub parlamentarny Solidarna Polska, pozostając jednocześnie członkiem PiS, jednak wkrótce został usunięty z partii. W 2012 roku został członkiem delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu.

W czasie wyborów parlamentarnych w 2015 roku ubiegał się o reelekcję i został ponownie wybrany na posła. W lutym 2017 roku został ponownie przyjęty do PiS, po odejściu z Solidarnej Polski. 

W 2019 roku Arkadiusz Mularczyk wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie uzyskał mandatu.

W 2019 r. dostał się do Sejmu IX kadencji, został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Ustawodawczej, a także członkiem Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych22 listopada 2019 roku został wybrany na członka Krajowej Rady Sądownictwa, a w październiku 2020 roku został jej wiceprzewodniczącym.

W tym samym roku został przewodniczącym delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W 2021 r. został wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. 

W październiku 2022 roku Arkadiusza Mularczyka powołano na stanowisko sekretarza stanu ds. polityki europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Arkadiusz Mularczyk regularnie reprezentuje Sejm RP w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.Uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Arkadiusz Mularczyk - życie prywatne

Arkadiusz Mularczyk to syn Janiny i Ryszarda Mularczyków. Jego żoną jest Iwona Mularczyk, nauczycielka, która w latach 2018-2022 była radną i przewodniczącą nowosądeckiej rady miasta.

Arkadiusz Mularczyk - Wiadomości

Poniedziałek, 24 czerwca 2024 (12:59)
Prawo i Sprawiedliwość lobbuje za wspólną frakcją całej prawicy w europarlamencie. Problem w tym, że włoska premier Giorgia Meloni nie chce współpracować ani z Marine Le Pen, ani z Viktorem...
Wtorek, 18 czerwca 2024 (14:34)
- Nie uważam, że powinniśmy być dziś uczciwi wobec Donalda Tuska, ponieważ jest manipulantem - powiedział w rozmowie z Interią poseł Arkadiusz Mularczyk, komentując spot PiS zamieszczony w mediach...
Wtorek, 13 lutego 2024 (22:16)
"Taki widok zastałam w siedzibie KRS" - napisała Kamila Gasiuk-Pihowicz w mediach społecznościowych. Posłanka KO do wpisu załączyła nagranie, na którym widać popielniczkę pełną niedopałków, którą...
Środa, 10 stycznia 2024 (22:08)
Budynek Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI) przy placu Powstańców Warszawy ma zostać zamknięty. Likwidator spółki TVP Daniel Gorgosz podjął taką decyzję w obawie przed czwartkową manifestacją...

Arkadiusz Mularczyk - Wideo