Reklama

Konfederacja

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:33)AktualizacjaWtorek, 11 czerwca 2024 (14:36)

Konfederacja Wolność i Niepodległość (Konfederacja) to polska koalicja o prawicowym i eurosceptycznym charakterze, utworzona przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku jako komitet wyborczy pod nazwą KORWiN Braun Liroy Narodowcy.

Konfederacja
Konfederacja/Marcin Obara/PAP

Konfederacja

W lipcu 2019 roku przekształciła się w federacyjną partię polityczną pod nazwą Konfederacja Wolność i Niepodległość, której organem decyzyjnym jest 12-osobowa Rada Liderów, sprawująca kolegialne przywództwo.

Ugrupowania składające się na Konfederację reprezentują różne centroprawicowe nurty (dominuje narodowy konserwatyzm i konserwatywny libertarianizm). Twórcy koalicji twierdzą, że ideą partii jest skupienie środowisk o poglądach wolnościowych, narodowych, proobywatelskich oraz konserwatywnych.

Konfederacja określa swoje ugrupowanie jako "uniosceptyczne", aby podkreślić tak swoje sceptyczne podejście do Unii Europejskiej, a nie do Europy. Członkowie partii opowiadają się za demontażem Unii Europejskiej przy jednoczesnym pozostaniu w strefie Schengen i EOG.

Konfederacja - wybory parlamentarne 2023

Na podstawie oficjalnych wyników wyborczych Konfederacja uzyskała wynik 7,16 proc., co przekłada się na 18 mandatów w Sejmie. 

Nikt z partii nie został powołany na ministra w rządzie Donalda Tuska.

Konfederacja - wybory Parlamentu Europejskiego 2024

Konfederacja uzyskała trzeci wynik w trakcie wyborów do europarlamentu. Rezultat 12,08 proc. wszystkich głosów zapewnił ugrupowaniu sześć mandatów.

Osoby, które uzyskały mandat do Parlamentu Europejskiego z list Konfederacji: Ewa Zajączkowska-Hernik, Anna Bryłka, Tomasz Buczek, Grzegorz Braun, Stanisław Tyszka, Marcin Sypniewski.
Temat Konfederacja znajdziesz również w serwisie: Biznes

Więcej na temat Konfederacja

Konfederacja - Wiadomości

Czwartek, 20 czerwca 2024 (15:51)
Na naszych oczach polski premier zbudował oryginalny system wodzowski oparty na całkowitej abdykacji sympatyków "Polski uśmiechniętej" z kontroli własnego politycznego idola. Donald Tusk nie może...
Środa, 19 czerwca 2024 (14:26)
Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski poinformował, że odchodzi z partii. - Na dezintegrację i kłótnie w ramach Koalicji 13 grudnia Zjednoczona Prawica powinna odpowiedzieć jednością i wspólną...

Konfederacja - Wideo

Czwartek, 13 czerwca 2024 (09:57)
Anna Bryłka osiągnęła najlepszy procentowy wynik w eurowyborach z całej Konfederacji. Potrafi doić krowy, grać na organach i śpiewać. Studiowała w Perugii i uwielbia Umbrię. Do Parlamentu...