Reklama

Konfederacja

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:33)AktualizacjaCzwartek, 21 grudnia 2023 (14:49)

Konfederacja Wolność i Niepodległość (Konfederacja) to polska koalicja o prawicowym i eurosceptycznym charakterze, utworzona przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku jako komitet wyborczy pod nazwą KORWiN Braun Liroy Narodowcy.

/Marcin Obara/PAP

Konfederacja

W lipcu 2019 roku przekształciła się w federacyjną partię polityczną pod nazwą Konfederacja Wolność i Niepodległość, której organem decyzyjnym jest 12-osobowa Rada Liderów, sprawująca kolegialne przywództwo.

Ugrupowania składające się na Konfederację reprezentują różne centroprawicowe nurty (dominuje narodowy konserwatyzm i konserwatywny libertarianizm). Twórcy koalicji twierdzą, że ideą partii jest skupienie środowisk o poglądach wolnościowych, narodowych, proobywatelskich oraz konserwatywnych.

Konfederacja określa swoje ugrupowanie jako ”uniosceptyczne”, aby podkreślić tak swoje sceptyczne podejście do Unii Europejskiej, a nie do Europy. Członkowie partii opowiadają się za demontażem Unii Europejskiej przy jednoczesnym pozostaniu w strefie Schengen i EOG.

Konfederacja - wybory parlamentarne 2023

Na podstawie oficjalnych wyników wyborczych Konfederacja uzyskała wynik 7,16 proc., co przekłada się na 18 mandatów w Sejmie. 

Nikt z partii nie został powołany na ministra w rządzie Donalda Tuska.
Temat Konfederacja znajdziesz również w serwisie: Biznes

Więcej na temat Konfederacja

Konfederacja - Wiadomości

Wtorek, 16 kwietnia 2024 (18:19)
73 proc. Polaków uważa, że trzeba być ostrożnym i większości ludzi nie można zaufać - tak wynika z przeprowadzonego w lutym badania CBOS. Wyniki badania opinii publicznej dotyczące zaufania...

Konfederacja - Wideo

Piątek, 19 kwietnia 2024 (12:37)
"Ostatnie 5 lat pokazało, w jakim kierunku zmierza Unia Europejska. Ten proces federalizacji bardzo mocno przyspieszył. Niestety również za zgodą polskiego rządu i premiera Mateusza Morawieckiego"...