Reklama

Nowa Lewica

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:33)AktualizacjaPoniedziałek, 18 marca 2024 (09:27)

Nowa Lewica (NL) to polska, centrolewicowa partia polityczna, która powstała w 2021 roku w wyniku połączenia sił Sojuszu Wiosny i Lewicy Demokratycznej. Jej przewodniczącymi zostali Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń. 

Nowa Lewica
Nowa Lewica/Oleg Marusic/Reporter

Nowa Lewica

Nowa Lewica - Światopogląd

Ideowy charakter ugrupowania opiera się na wartościach socjaldemokratycznych, socjalliberalnych, feministycznych, proekologicznych praz antyklerykalnych. Nowa Lewica należy do Partii Europejskich Socjalistów, a w Parlamencie Europejskim jest częścią Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. 

Nowa Lewica - Historia

Symbol partii odpowiada logu koalicji Lewica, w którą Nowa Lewica weszła wraz z Lewicą Razem. Partie te współtworzą Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy. Do 14 grudnia 2021 członkiem koalicji była również Polska Partia Socjalistyczna.

Nowa Lewica- wybory parlamentarne 2023

Na podstawie oficjalnych wyników wyborczych Nowa Lewica uzyskała wynik 8,61 proc., co przekłada się na 26 mandatów w Sejmie. 

Wraz z partiami opozycyjnymi (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga) uzyskali większość parlamentarną.

Po nie uzyskaniu wotum zaufania trzeciego rządu Mateusza Morawieckiego misję powołania rządu otrzymał Donald Tusk.

Za rządem Donalda Tuska głosowało 157 posłów KO, 33 posłów Polski 2050-TD, 32 posłów PSL-TD, 26 posłów Lewicy. 

Krzysztof Gawkowski został wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem cyfryzacji w trzecim rządzie Donalda Tuska. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stoi na czele ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Katarzynę Kotulę wskazano na urząd ministra do spraw równości. Ostatnim z członków rady ministrów Tuska jest Dariusz Wieczorek, który objął urząd ministra nauki. 


Więcej na temat Nowa Lewica

Nowa Lewica - Wiadomości

Sobota, 11 maja 2024 (16:06)
Zniesienie regulacji dotyczącej zmiany czasu jest jednym z postulatów Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - To jest postulat, który jest niezwykle praktyczny, bo zgodnie z ubiegłorocznym...

Nowa Lewica - Wideo