Reklama

Reklama

Donald Tusk

Donald Tusk /ARIS OIKONOMOU /AFP
  • Data urodzenia:

    22.04.1957

  • Miejsce urodzenia:

    Gdańsk

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Donald Tusk urodził się 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku. To polski polityk, były premier Rzeczypospolitej i współzałożyciel Platformy Obywatelskiej, w której pełni obowiązki przewodniczącego.

Donald Tusk ukończył historię na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W czasie studiów angażował się w działalność opozycyjną wobec władz PRL. Uczestniczył w tworzeniu lokalnego Studenckiego Komitetu Solidarności, a także należał do grona założycieli gdańskiego NZS-u. Donald Tusk był w gronie założycieli Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Z ramienia KLD był posłem na Sejm I kadencji (1991-1993). W 1994 r. Donald Tusk wraz z byłym premierem Tadeuszem Mazowieckim doprowadzili do zjednoczenia KLD i UD i powstania Unii Wolności. Został wiceprzewodniczącym nowej partii. Po wyborach 1997 r. został senatorem i wicemarszałkiem Senatu.

W 2001 r. Donald Tusk opuścił szeregi Unii Wolności. Wspólnie z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim założył Platformę Obywatelską. Następnie Tusk objął stanowisko wicemarszałka Sejmu IV kadencji. W 2005 r. był kandydatem PO na prezydenta. Walkę o urząd przegrał w drugiej turze z Lechem Kaczyńskim.

16 listopada 2007 r. wraz z proponowanym składem Donald Tusk został powołany i zaprzysiężony na prezesa Rady Ministrów. Tę funkcję sprawował do września 2014 r.

Tego samego roku objął stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, zastępując Belga Hermana Van Rompuya. W 2017 r. został wybrany ponownie - na drugą 2,5-letnią kadencję, która upłynęła 30 listopada 2019 r.
W lipcu 2021 r., po rezygnacji złożonej przez Borysa Budkę podczas rady krajowej Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska ponownie wybrano na przewodniczącego partii.

Prywatnie Donald Tusk jest mężem Małgorzaty. Małżeństwo ma dwójkę dzieci - syna Michała i córkę Katarzynę.

Wiadomości

Wideo