Reklama

Dariusz Joński

Wtorek, 13 grudnia 2022 (14:11)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:13)

Dariusz Joński to polski ekonomista i polityk. W 2010 był zastępcą pełniącego funkcję prezydenta Łodzi. Poseł na Sejm VII i IX kadencji. W 2024 r. został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Dariusz Joński
Dariusz Joński/Artur Szczepański/Reporter

Dariusz Joński

  • Data urodzenia:12.01.1979
  • Miejsce urodzenia:Sieradz
  • Kraj urodzenia:Polska

Dariusz Joński - wykształcenie

Dariusz Joński w 2003 r. ukończył studia ekonomiczne na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej, uzyskując tytuł magistra. W 2004 uzyskał kwalifikacje podyplomowe w dziedzinie prawa finansowego i gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Łódzkim.

Dariusz Joński - kariera zawodowa

Dariusz Joński w latach 2002-2006 pracował w Przedsiębiorstwie Turystycznym Łódź jako główny specjalista, a od roku 2005 jako członek Rady Nadzorczej przedsiębiorstwa. 

W latach 2007-2010 był głównym specjalistą w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Łodzi.

Dariusz Joński - kariera polityczna

Karierę polityczną rozpoczął w 2000 roku, przystępując do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Od 2003 do 2006 roku był przewodniczącym Federacji Młodych Socjaldemokratów, a w 2006 dostał się do Rady Miasta Łodzi. 

W czerwcu 2007 roku został wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. Pełnił tę funkcję do 2010 roku.

W 2010 roku był współinicjatorem referendum odwołującego Jerzego Kropiwnickiego z funkcji prezydenta Miasta Łodzi. Dariusz Joński po sukcesie tej inicjatywy, został przewodniczącym rady wojewódzkiej SLD w województwie łódzkim. Objął stanowisko zastępcy, pełniącego funkcję prezydenta Łodzi. W 2010 roku przegrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta z Hanną Zdanowską. Joński uzyskał w tych wyborach mandat radnego sejmiku łódzkiego IV kadencji.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku jako jedyny kandydat z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzyskał mandat poselski. W listopadzie tego samego roku został rzecznikiem klubu poselskiego, a następnie rzecznikiem partii.

W latach 2015-2016 był wiceprzewodniczącym SLD. W wyborach do Sejmu w 2015 roku nie uzyskał reelekcji. W kolejnym roku wrócił do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi jako zastępca dyrektora.

W 2016 również zrezygnował z funkcji rzecznika SLD i współtworzył z Barbarą Nowacką stowarzyszenie Inicjatywa Polska. W wyborach samorządowych startował z listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku łódzkiego. Został wybrany na radnego sejmiku VI kadencji. W 2019 roku po zarejestrowaniu Inicjatywy Polskiej jako partii politycznej, został członkiem zarządu.

W wyborach parlamentarnych 2019 został posłem na Sejm IX kadencji z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Otrzymał pierwsze miejsce na liście w woj. łódzkim. Został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Dariusz Joński - życie osobiste

Dariusz Joński jest mężem Małgorzaty Espinosy-Jońskiej oraz ojcem dwojga dzieci: Laury i Oliwiera.

Powiązane z tematem Dariusz Joński

Koalicja Obywatelska (KO) to koalicja Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Partią Zieloni początkowo zawarta pomiędzy PO i Nowoczesną (Platforma. Nowoczesna Koalicja...

Dariusz Joński - Wiadomości

Czwartek, 6 czerwca 2024 (16:12)
Prezes PiS może zostać ukarany za wypowiedzi, które padły podczas posiedzenia komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Przewodniczący organu złożył właśnie wniosek do Komisji Etyki...

Dariusz Joński - Wideo