Reklama

Bogdan Rzońca

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:50)AktualizacjaCzwartek, 16 maja 2024 (13:38)

Bogdan Rzońca - poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, wcześniej poseł na Sejm RP VII i VIII kadencji, do którego kandydował z listy PiS. Były marszałek województwa podkarpackiego i były wojewoda krośnieński.

Bogdan Rzońca
Bogdan Rzońca/Marek Kuwak/Reporter

Bogdan Rzońca

Bogdan Rzońca - wykształcenie i kariera zawodowa

Bogdan Rzońca w 1985 roku ukończył studia z zakresu nauk społecznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie.

Jest absolwentem studiów podyplomowych z historii na Uniwersytecie Jagiellońskim (1993) oraz z zakresu zarządzania w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu (1993).

W 2011 roku Bogdan Rzońca obronił rozprawę doktorską z ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim

Pracował jako nauczyciel historii w studium nauczycielskim w Jaśle (woj. podkarpackie). Następnie pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Jaśle. Przez cztery lata był dyrektorem spółki Suret, zasiadał też w radzie nadzorczej Zakładów Przemysłu Owocowo-Warzywnego Pektowin w Jaśle.

Bogdan Rzońca - działalność polityczna

Bogdan Rzońca od 1989 roku należał do NSZZ "Solidarność". W latach 1993-2000 był związany z partią Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe.

W latach 1997-1998 pełnił funkcję wojewody krośnieńskiego.

Do partii Prawo i Sprawiedliwość wstąpił w 2005 roku. 

W latach 1998-2011był radnym sejmiku województwa podkarpackiego, a jednocześnie wicemarszałka (1999-2002) i marszałka (2006-2010) województwa podkarpackiego.

W wyborach parlamentarnych w 2001 roku nie uzyskał mandatu Senatora z ramienia Bloku Senat 2001, a w wyborach samorządowych w 2002 roku nie udało mu się zdobyć stanowiska burmistrza Jasła.

Jako poseł na Sejm w latach 2011-2019 pracował jako członek komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz infrastruktury. 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku zdobył mandat posła Europarlamentu, kandydując z okręgu podkarpackiego. Należy do ugrupowania Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, pracuje w Komisji Budżetowej, pełni funkcję zastępcy członka Komisji Gospodarczej i Monetarnej oraz jest członkiem Delegacji do spraw stosunków z Bośnią i Hercegowiną oraz Kosowem.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Bogdan Rzońca - odznaczenia

Bogdan Rzońca został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem za Zasługi Dla Obronności Kraju oraz Srebrnym Medalem za Zasługi Dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

Bogdan Rzońca - życie prywatne

Bogdan Rzońca urodził się 1 lutego 1961 r. w Zarzeczu w gminie Dębowiec w powiecie jasielskim (woj. podkarpackie).

Powiązane z tematem Bogdan Rzońca

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) to polska partia polityczna założona przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w 2001 roku, na fali popularności, jaką Lech Kaczyński zdobył jako minister...

Bogdan Rzońca - Wiadomości

Bogdan Rzońca - Wideo

Piątek, 15 kwietnia 2022 (12:14)
Europoseł PiS Bogdan Rzońca pytany o to, kiedy Polska może spodziewać się funduszy w ramach KPO, powiedział, że realna jest perspektywa majowa. - Polski Sejm już zrobił pierwszy krok i myślę, że...