Reklama

Tobiasz Bocheński

Wtorek, 28 maja 2024 (14:44)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:38)

Tobiasz Bocheński - prawnik, nauczyciel akademicki i urzędnik państwowy. Polityk i samorządowiec. Były wojewoda łódzki i mazowiecki. W 2024 r. kandydat na prezydenta Warszawy. Eurodeputowany X kadencji.

Tobiasz Bocheński
Tobiasz Bocheński/Jacek Szydłowski/Agencja FORUM

Tobiasz Bocheński

Tobiasz Bocheński - wykształcenie 

Tobiasz Bocheński ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Na tej samej uczelni obronił doktorat z historii doktryn polityczno-prawnych (2019).

W 2012 roku objął stanowisko sekretarza do spraw naukowych w kierowanym przez Zbigniewa Raua Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville'a. W pracy naukowej zajął się badaniami nad anglosaską myślą republikańską i liberalną.

Tobiasz Bocheński - działalność polityczna

W latach 2015-2017 Tobiasz Bocheński pełnił funkcję asystenta, a następnie doradcy wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua. W lipcu 2017 roku został powołany na stanowisko dyrektora Biura Wojewody w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

W listopadzie 2019 roku został wojewodą łódzkim, a w 2023 roku przeniósł się na stanowisko wojewody mazowieckiego. Przestał pełnić tę funkcję w grudniu tego samego roku w związku z dymisją trzeciego rządu Mateusza Morawieckiego.

Niedługo później ogłoszono go kandydatem wspieranym przez Prawo i Sprawiedliwość w wyborach na prezydenta Warszawy. W pierwszej turze wyborów z 7 kwietnia 2024 (zakończonych wówczas reelekcją Rafała Trzaskowskiego) zajął drugie miejsce wśród 6 kandydatów. Uzyskał mandat radnego Rady m.st. Warszawy i został członkiem PiS.

Został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Tobiasz Bocheński - kontrowersje 

Tobiaszowi Bocheńskiemu zdarzały się wypowiedzi, które budziły kontrowersje. W 2020 roku stwierdził, że podpisałby się pod słowami Grzegorza Wierzchowskiego o istnieniu "wirusa LGBT". Przed wyborami samorządowymi, w których kandydował na prezydenta Warszawy, wycofał się z tych twierdzeń na antenie Radia Zet, twierdząc, że jego ówczesna postawa wobec osób nieheteronormatywnych wynikała z jego niewielkiego doświadczenia. Dodał, że nie zakazałby organizacji Parady Równości w stolicy, choć zastanowiłby się nad nadaniem jej patronatu.
 
Kontrowersje wzbudziły także doniesienia o powiązaniach Bocheńskiego z Ordo Iuris, jednak w rozmowie z TVN24 polityk stwierdził, że nigdy nie był członkiem tej fundacji.

Tobiasz Bocheński - życie prywatne

Tobiasz Bocheński ma żonę Elżbietę, która w przeszłości pracowała jako rzeczniczka Zbigniewa Raua, gdy ten zajmował stanowisko wojewody łódzkiego. Jest synem literaturoznawcy Tomasza Bocheńskiego.

Tobiasz Bocheński - Wiadomości

Środa, 29 maja 2024 (10:13)
Czy konieczna jest walka w drugiej turze wyborów prezydenckich polityka PiS i obozu rządzącego? Nie postrzegam polityki jako fatum z greckiej tragedii, gdzie pewne rzeczy po prostu muszą się...
Czwartek, 2 maja 2024 (08:37)
Mateusz Morawiecki, Przemysław Czarnek i Mariusz Błaszczak - to tych polityków najczęściej wskazywali badani w odpowiedzi na pytanie: kto powinien być kandydatem PiS na prezydenta? Powyższe...

Tobiasz Bocheński - Wideo

Piątek, 31 maja 2024 (12:27)
- Takie zachowanie nie przystoi ministrowi w kancelarii prezydenta - w ten sposób Tobiasz Bocheński odniósł się do komentarza Marcina Mastalerka na temat spotu Jacka Kurskiego, w którym znalazła...