Reklama

Sebastian Kaleta

Czwartek, 24 listopada 2022 (14:46)AktualizacjaCzwartek, 16 maja 2024 (13:06)

Sebastian Kaleta to polski urzędnik państwowy, radca prawny oraz poseł. W 2019 roku został wybrany sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz przewodniczącym komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Sebastian Kaleta
Sebastian Kaleta/Polsat News

Sebastian Kaleta

  • Data urodzenia:29.07.1989
  • Miejsce urodzenia:Siedliszcze
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Sebastian Kaleta - wykształcenie i kariera zawodowa

Sebastian Kaleta jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.

W 2013 r. Sebastian Kaleta ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie edukacji był członkiem senatu UW i przewodniczącym komisji rewizyjnej, a także komisji wyborczej samorządu studenckiego

Po ukończonej aplikacji radcowskiej w 2017 podjął pracę w kancelarii. Był wiceprezesem zarządu IT Law Solutions oraz Fundacji Instytut Inicjatyw Publicznych.

Sebastian Kaleta - kariera polityczna

W 2012 roku Sebastian Kaleta założył organizację Młodzi dla Polski, której prezesem był do 2016 r. Dwa lata przed końcem kadencji zorganizował na Uniwersytecie Warszawskim spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. 

W 2015 roku Sebastian Kaleta wspierał kampanię Andrzeja Dudy wraz z organizacją Młodzi dla Polski. Tego samego roku dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. Od listopada pracował w gabinecie politycznym ministra sprawiedliwości, a od początku kolejnego roku został jego rzecznikiem prasowym. W czerwcu 2017 roku został wybrany do Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, w której następnie został wiceprzewodniczącym.

Rok później został radnym Warszawy, którym był do 2019 r. Zajmował się infrastrukturą i inwestycjami, integracją europejską oraz sportem. 

W maju 2019 kandydował bez powodzenia do Europarlamentu z listy PiS z poparciem Solidarnej Polski.

10 czerwca 2019 roku powołano go na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Otrzymał wtedy stanowisko przewodniczącego komisji weryfikacyjnej. 

Po wygranej w wyborach do Sejmu w 2019 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości odszedł z PiS i przeszedł do Solidarnej Polski. Zachował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Sebastian Kaleta - życie prywatne

Sebastian Kaleta urodził się 29 lipca 1989 roku w Siedliszczach. Wychowywał się w Wierzbicy koło Chełma.

Ma żonę i dwoje dzieci.

Sebastian Kaleta - Wiadomości

Wtorek, 28 maja 2024 (12:47)
- Donald Tusk brutalnie zaatakował polską opozycję, szczególnie środowisko Suwerennej Polski - mówił w Sejmie poseł Michał Wójcik. - Powołujemy zespół, który zajmie się przekrętami "ekipy Tuska" -...

Sebastian Kaleta - Wideo