Reklama

Prawo i Sprawiedliwość

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:33) Aktualizacja Wtorek, 12 września 2023 (09:09)
Prawo i Sprawiedliwość (PiS) to polska partia polityczna założona przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w 2001 roku, na fali popularności, jaką Lech Kaczyński zdobył jako minister sprawiedliwości oraz prokurator generalny AWS w latach 1997-2001. Za oficjalną datę utworzenia PiS uważa się 29 maja 2001 roku, kiedy to odbył się kongres założycielski partii
Prawo i Sprawiedliwość - najważniejsze informacje
/Albin Marciniak /East News

Prawo i Sprawiedliwość - najważniejsze informacje

Prawo i Sprawiedliwość - członkowie

Skład ugrupowania skupił się wokół działaczy wywodzących się ze środowiska ”Solidarności”, późniejszego AWS (Porozumienia Centrum, Ruchu Społecznego AWS, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów), a także Ruchu Odbudowy Polski.

Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę w koalicji z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin w latach 2005-2007. Od 2015 stanowi ugrupowanie rządzące samodzielnie.

Prawo i Sprawiedliwość - poglądy

PiS skupia elektorat o poglądach chrześcijańsko-demokratycznych oraz centroprawicowych. Ideologia partii stanowi połączenie narodowego i społecznego konserwatyzmu, choć partia bywa określana również jako populistyczna i eurosceptyczna. Ważne miejsce w programie Prawa i Sprawiedliwości zajmuje polityka prorodzinna. Natomiast w kwestiach gospodarczych PiS reprezentuje poglądy solidarystyczne.

Prawo i Sprawiedliwość - prezesi Kaczyńscy 

18 stycznia 2003 prezesem Prawa i Sprawiedliwości został Jarosław Kaczyński. Polityk zastąpił na tym stanowisku swojego brata Lecha Kaczyńskiego, który do 3 czerwca 2006 roku był prezesem honorowym partii, jednak zrezygnował z tej funkcji po wyborach na Prezydenta RP.

Temat Prawo i Sprawiedliwość znajdziesz również w serwisie:

Prawo i Sprawiedliwość - Wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość - Wideo