Reklama

Marlena Maląg

Wtorek, 29 listopada 2022 (20:25)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:41)

Marlena Maląg z domu Banachowicz to polska polityk i samorządowiec, nauczycielka oraz działaczka oświatowa. Od 2019 roku posłanka na Sejm IX kadencji. Od 15 listopada 2019 roku do 6 października 2020 roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Od 6 października 2020 roku minister rodziny i polityki społecznej. Eurodeputowana X kadencji (od 2024 r.).

Marlena Maląg
Marlena Maląg/Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Marlena Maląg

Marlena Maląg - wykształcenie

Marlena Maląg w roku 1991 uzyskała tytuł magistra, ukończywszy pedagogikę na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Zdecydowała się też na studia podyplomowe w zakresie matematyki i informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z zarządzania na Politechnice Poznańskiej oraz z zarządzania oświatą w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie.

Marlena Maląg - kariera zawodowa

Marlena Maląg od wielu lat jest związana z oświatą. Pracowała jako nauczycielka, a w latach 1999-2002 była dyrektorem Gimnazjum nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim. Przez dziewięć lat kierowała Zespołem Szkół Spółdzielni Oświatowej w tym mieście.

Z jej inicjatywy powstało Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, a także Liceum Ogólnokształcące Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Marlena Maląg - kariera polityczna

Mandat radnej miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg uzyskała w roku 2002 z ramienia komitetu Mirosława Kruszyńskiego, prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego w latach 1990-2002. Była wybierana do rady powiatu ostrowskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości w roku 2006, 2010 i 2014.

Marlena Maląg była wiceprezydentem Ostrowa Wielkopolskiego w latach 2012-2014, wicestarostą ostrowskim w latach 2015-2016, a także wicewojewodą wielkopolskim w latach 2016-2018 (zrezygnowała z tej funkcji w grudniu). 

W 2018 r. zdobyła mandat radnej sejmiku wielkopolskiego w wyborach samorządowych.

W tym samym roku została powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko prezesa zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. PFRON to organ administracji publicznej, który wspiera rehabilitację i zatrudnienie osób niepełnosprawnych.

Marlena Maląg została posłanką na Sejm IX kadencji w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. 15 listopada 2019 r. roku objęła urząd ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. W wyniku rekonstrukcji rządu objęła 6 października 2020 rokuurząd ministra rodziny i polityki społecznej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskała mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

W zaprzysiężonym przez prezydenta Andrzeja Dudę 27 listopada 2023 r. rządzie Mateusza Morawieckiego Marlena Maląg otrzymała funkcję ministra rozwoju i technologii.

11 grudnia 2023 r. Mateusz Morawiecki złożył dymisję swojego trzeciego rządu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent powierzył Radzie Ministrów sprawowanie obowiązków tylko do momentu powołania nowego rządu. Tego dnia Sejm nie udzielił bowiem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, po uprzednim wygłoszeniu przez niego exposé.

Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął Sejm, który wieczorem 11 grudnia 2023 r. w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego wybrał przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera

Jako datę zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podała środę 13 grudnia 2023 r. o godz. 9:00. Tym samym Marlena Maląg przestała pełnić funkcję.

Została kandydatką Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Uzyskała mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Marlena Maląg - życie prywatne

Marlena Maląg jest mężatką. Z mężem, Zbigniewem, mają dwie córki, Martę i Monikę. Posłanka rzadko jednak dzieli się z mediami szczegółami ze swojego życia prywatnego.
Temat Marlena Maląg znajdziesz również w serwisie: Biznes

Marlena Maląg - Wiadomości

Poniedziałek, 10 czerwca 2024 (00:25)
Wojciech Kolarski, prezydencki minister, kandydujący z pierwszego miejsca w Wielkopolsce, nie zdobył mandatu. I to pomimo faktu, że w jego kampanię osobiście zaangażował się prezydent Andrzej Duda....
Niedziela, 9 czerwca 2024 (21:10)
Wojciech Kolarski prawdopodobnie nie uzyska mandatu do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu exit poll przygotowanego dla Telewizji Polsat, TVP i TVN. Członek kancelarii prezydenta przekazał...
Poniedziałek, 27 listopada 2023 (18:38)
Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Przed ceremonią w Pałacu Prezydenckim rzecznik rządu Piotr Müller informował, że do nowej rady ministrów trafią przede wszystkim...

Marlena Maląg - Wideo