Reklama

Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński /Andrzej Hulimka/Forum /Agencja FORUM
  • Data urodzenia:

    25.09.1965

  • Miejsce urodzenia:

    Sochaczew

  • Kraj urodzenia:

    Polska

Mariusz Kamiński to polski polityk. W 2019 roku został wybrany na ministra spraw wewnętrznych i administracji. W czasach PRL działał w opozycji antykomunistycznej. Był posłem na Sejm w latach 1997-2006, a następnie w 2011 roku.

Mariusz Kamiński – wykształcenie

Ukończył w 1990 roku studia w Instytucie Historii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dołączył do niejawnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Brał udział w jednym z podzespołów Okrągłego Stołu. Po zakończonych studiach pracował w Departamencie Zagrożeń Wewnętrznych Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Później przyjęto go do pracy w administracji zarządu „Solidarności” na Mazowszu, w Głównym Urzędzie Ceł oraz w TVP.

Mariusz Kamiński – kariera polityczna

Pierwszy raz został wybrany na posła w wyborach parlamentarnych w 1997 roku. W kolejnych kadencjach również otrzymywał reelekcję z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Był wiceprezesem Przymierza Prawicy, które zjednoczyło się z PiS. Za czasów rządów Kazimierza Marcinkiewicza był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

W lipcu 2006 roku zrezygnował z posady posła. Dzień po odejściu otrzymał nominację na pełnomocnika ds. organizacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Był jego inicjatorem. Zrezygnował wtedy również z działalności na rzecz Prawa i Sprawiedliwości. 3 sierpnia 2006 został szefem CBA. Po 5 latach wrócił do PiS oraz uzyskał ponownie mandat poselski. W listopadzie 2011 roku został wiceprezesem partii. 

Otrzymał poselską reelekcję również w wyborach w 2015 roku. Został wtedy ministrem bez teki oraz otrzymał uprawnienia do koordynowania działań służb specjalnych. W nowo powstałym rządzie Mateusza Morawieckiego (2017) został ministrem-członkiem Rady Ministrów. Dalej działał jako koordynator służb specjalnych. Dwa lata później premier przekazał mu obowiązki ministra spraw wewnętrznych i administracji. Został nim również na kolejną kadencję (od 2019 roku).

Mariusz Kamiński – życie prywatne

Mariusz Kamiński urodził się 25 września 1965 roku w Sochaczewie. W 1981 roku został skazany na rok pobytu w zakładzie poprawczym za zniszczenie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Dwa lata później był aresztowany za opór podczas demonstracji. 

Był żonaty z Anną Kasprzyszak, która została doradcą Andrzeja Dudy. Posiadają wspólnie syna Kacpra, który pracuje w Banku Światowym z rekomendacji NBP.

Wiadomości

Wideo