Reklama

Michał Dworczyk

Środa, 23 listopada 2022 (17:27)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:49)

Michał Dworczyk to polski polityk, historyk i instruktor harcerski. W 2017 roku wybrany na szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wcześniej sekretarz MON i kandydat na prezydenta Warszawy. Europoseł X kadencji.

Michał Dworczyk
Michał Dworczyk/Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Michał Dworczyk

Michał Dworczyk - wykształcenie i kariera zawodowa

W 2001 roku Michał Dworczyk ukończył studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo odbył edukację na specjalistycznych studiach wschodnich w Studium Europy Wschodniej UW. Tuż po zakończeniu studiów zgłosił się do służby wojskowej. Jest starszym kapralem podchorążym rezerwy. 

Następnie był w latach 2001-2005 współwłaścicielem biura podróży "Pogranicze".

W latach 2012-2015 Michał Dworczyk pracował w PKO BP.

Michał Dworczyk - kariera polityczna

Rok po zakończeniu studiów Michał Dworczyk wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej był w Przymierzu Prawicy. W latach 2005-2007 pełnił funkcję doradcy Prezesa Rady Ministrów. Był również wiceprzewodniczącym Międzyresortowego Zespołu ds. Wspierania Przemian Demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz sekretarzem Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

W 2010 roku został wybrany do Rady Dzielnicy Warszawa-Śródmieście

W 2007 i 2011 roku kandydował do Sejmu jednak nie uzyskał mandatu.

W 2007 roku współtworzył "Kartę Polaka" oraz umowę międzyrządową powołującą Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. Rok później został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii i Polaków za Granicą. Funkcję tę pełnił do 2010 roku. Następnie podjął się współpracy z Jarosławem Kaczyńskim. Jego działania koncentrowały się na współpracy Prawa i Sprawiedliwości ze środowiskami Polaków na Kresach (2010-2015). 

W 2014 r. otrzymał mandat do Rady Sejmiku Województwa Mazowieckiego V kadencji

W sierpniu 2015 r. na krótko przed zakończeniem VII kadencji Sejmu przejął mandat posła Adama Kwiatkowskiego, którego powołano na stanowisko doradcy Prezydenta RP. Od 2015 roku Michał Dworczyk jest posłem PiS na Sejm, został wybrany jako kandydat z listy wyborczej PiS w okręgu wałbrzyskim.

1 marca 2017 roku Michał Dworczyk otrzymał funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. W grudniu tego samego roku powołano go na Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dwa lata później został ministrem-członkiem Rady Ministrów.

Po reelekcji w 2019 roku został ministrem bez teki.

W 2020 roku otrzymał stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Ochronnych Przeciwko Wirusowi SARS-CoV-2. W październiku 2022 odwołano go ze stanowiska szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Michał Dworczyk - kontrowersje

Michał Dworczyk jest jednym z bohaterów tzw. afery mailowej. Rzekome e-maile Michała Dworczyka, które od czerwca 2021 roku były ujawniane przez anonimowe konta na Telegramie. Następnie treść tej korespondencji była szeroko komentowana w mediach. Sam Michał Dworczyk wielokrotnie tłumaczył, że sprawą zajmują się odpowiednie polskie służby.

Michał Dworczyk - życie prywatne

Michał Dworczyk urodził się 22 lipca 1975 roku w Warszawie. Pochodzi z patriotycznej rodziny. Jego dziadkowie brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a ojciec był harcerzem Szarych Szeregów. Matka należała do "Solidarności".

W 1985 roku wstąpił do harcerstwa. Jego szczep w 1989 roku pomagał w tworzeniu Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Angażował harcerzy w pomoc Kresom oraz organizował współpracę ZHR z organizacjami harcerskimi w innych krajach. W latach 2001-2006 pełnił różne funkcje w tym członka Naczelnictwa ZHR.

Od połowy lat 90. angażował się w działalność w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska". Współpracował  z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. 
 
 W 2005 r. założył i został członkiem Rady Programowej Fundacji "Wolność i Demokracja", której celem jest pomoc Polakom na Białorusi, a następnie został jej prezesem.

W 2002 roku wziął ślub z Agnieszką, którą poznał w harcerstwie. Para ma czworo dzieci - dwie córki i dwóch synów.

Michał Dworczyk - Wiadomości

Czwartek, 6 czerwca 2024 (16:40)
Do Sejmu ma wpłynąć wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi w związku z aferą mailową. - Nic mi o tym nie wiadomo. Jeśli o sprawie najpierw dowiadują się media, a nie sami...
Wtorek, 19 marca 2024 (14:09)
Wszystkie konflikty, które zarówno w kampanii, jak i po wyborach prezes PiS Jarosław Kaczyński próbował zamieść pod dywan, wybuchają teraz jeden po drugim. I to ze zdwojoną siłą. - Katastrofa wisi...
Wtorek, 19 marca 2024 (09:08)
- Jeżeli politycy Suwerennej Polski tak bardzo negatywnie oceniają kierownictwo PiS to zastanawiam się, co jeszcze robią w Zjednoczonej Prawicy. To jakiś układ pasożytniczy. Mam tego dosyć -...

Michał Dworczyk - Wideo

Wtorek, 4 czerwca 2024 (09:51)
Gościem wtorkowego "Graffiti" był Michał Dworczyk, kandydat PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poseł został zapytany przez Marcina Fijołka o doniesienia w sprawie zamówień z Rządowej...