Reklama

Jadwiga Wiśniewska

Piątek, 12 kwietnia 2024 (14:53)AktualizacjaCzwartek, 16 maja 2024 (13:49)

Jadwiga Maria Wiśniewska to polska polityk. Posłanka na Sejm w latach 2005-2014. Eurodeputowana od 2014 r.

Jadwiga Wiśniewska
Jadwiga Wiśniewska/Thierry Monasse/Reporter

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska - wykształcenie

Jadwiga Wiśniewska ukończyła w 1990 r. nauczanie początkowe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie.

Jadwiga Wiśniewska - kariera lokalna i samorządowa

Jadwiga Wiśniewska w latach 1999-2003 działała jako przewodnicząca Samorządu Mieszkańców.

Od 2000 do 2005 r. zasiadała w zarządzie Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Koziegłowy.

W 2002 r. Jadwiga Wiśniewska dostała się do Rady Powiatu w Myszkowie. Dwa lata później powierzono jej funkcję przewodniczącej Komisji Oświaty i Kultury.

Jadwiga Wiśniewska - kariera polityczna

Dodatkowo została wiceprezesem Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie.

Jadwiga Wiśniewska z powodzeniem kandydowała do Sejmu w wyborach parlamentarnych 2005 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Została w Sejmie przewodniczącą Komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie konstytucji RP.

W 2007 r. otrzymała reelekcję. W Sejmie VI kadencji mianowano ją wiceprzewodniczącą Polsko-Słowackiej oraz Polsko-Kanadyjskiej Grupy Parlamentarnej.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. ponownie uzyskała mandat do Sejmu. Jadwigę Wiśniewską powołano na wiceprzewodniczącą Parlamentarnego zespołu ds. przywrócenia ekspresowych i pośpiesznych połączeń pasażerskich na trasie Jelenia Góra, Wrocław, Opole, Częstochowa, Warszawa poprzez CMK.

W 2014 r. dostała się do Parlamentu Europejskiego. Tam została wiceprzewodniczącą Intergrupy ds. Dobrostanu Zwierząt, Delegacji do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE oraz przewodniczącą Delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego Karaiby-UE.

Reelekcję na eurodeputowaną otrzymała w wyborach do Europarlamentu w 2019 r. Jadwigę Wiśniewską mianowano wiceprzewodniczącą Intergrupy ds. Dobrostanu Zwierząt i Delegacji do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE.

Polityk poparła budowę zapory na granicy Polski z Białorusią w 2021 r. mającej zapobiegać napływowi imigrantów. Była to odpowiedź na odmowę sfinansowania jej przez Unię Europejską. Wówczas Wiśniewska stwierdziła, że Polska nie będzie czekać na działanie „powolnej i leniwej KE”.

W 2023 r. Jadwiga Wiśniewska wraz z Beatą Mazurek, Anną Zalewską, Bogdanem Rzońcą i Zbigniewem Kuźmiukiem przedstawiła list skierowany do Warner Bros. Discovery. Jego celem było wycofanie pozwu wniesionego przez TVN, który był skierowany przeciwko Tomaszowi Sakiewiczowi oraz stronie niezalezna.pl. W dokumencie stwierdzono, że TVN działa na niekorzyść wolności polskich mediów.

Została kandydatką Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Jadwiga WIśniewska - życie prywatne

Jadwiga Wiśniewska ma męża i córkę. Jest córką Krystyny i Bronisława.

Jadwiga Wiśniewska - Wiadomości

Niedziela, 14 stycznia 2024 (18:49)
- Nie można z bohatera zrobić przestępcy - powiedziała Barbara Kamińska w trakcie protestu przed zakładem karnym, gdzie przebywa obecnie jej mąż Mariusz Kamiński. W niedzielę o godz. 18 rozpoczęły...
Poniedziałek, 14 listopada 2022 (10:42)
Nie mają wiedzy o funkcjonowaniu UE, robią wyborcom wodę z mózgu, łżą - to opinia Róży Thun, europosłanki związanej z partią Szymona Hołowni, o koleżankach z PiS - Annie Zalewskiej i Jadwidze...

Jadwiga Wiśniewska - Wideo