Reklama

Dominik Tarczyński

Wtorek, 31 października 2023 (13:11)AktualizacjaŚroda, 26 czerwca 2024 (15:10)

Dominik Tarczyński to polski polityk, publicysta i działacz katolicki. Poseł na Sejm VIII i IX kadencji (2015-2020), a także deputowany do Parlamentu Europejskiego IX i X kadencji.

Dominik Tarczyński
Dominik Tarczyński/Artur Szczepański/Reporter

Dominik Tarczyński

Dominik Tarczyński - wykształcenie i kariera zawodowa

Dominik Tarczyński z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył prawo na Wydziale Prawa Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Swoje magisterium na temat zwalczania sektpisał w katedrze kryminologii

Od stycznia 2009 roku przez ponad rok pełnił funkcję dyrektora TVP3 Kielce, a następnie został zatrudniony jako zastępca dyrektora ds. eksploatacji w Ośrodku Informatyki i Telekomunikacji TVP

Później zajął się publicystyką, pisząc artykuły dla "Gazety Polskiej"

Jest autorem kilku filmów dokumentalnych dotyczących pracy egzorcystów. Wyreżyserował film "Kolumbia - świadectwo dla świata" poświęcony wierze katolickiej Kolumbijczyków.

Dominik Tarczyński - kariera polityczna 

Początki kariery politycznej Dominika Tarczyńskiego sięgają 2010 roku, gdy województwa po raz pierwszy kandydował do sejmiku świętokrzyskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Mimo braku sukcesu kontynuował swoją działalność polityczną w partiach Polska Jest Najważniejsza, a następnie Solidarna Polska, z których kolejno odszedł. 

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku startował jako bezpartyjny kandydat z listy PiS w okręgu kieleckim i został wybrany na posła, otrzymując 7475 głosów. Po wyborach wstąpił do PiS. 

W 2019 roku Dominik Tarczyński otrzymał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Przypadł mu jeden z dodatkowych mandatów, które miały być rozdysponowane pomiędzy krajami członkowskimi po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przedłużający się Brexit doprowadził do czasowego zawieszenia tego mandatu.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku ponownie uzyskał mandat posła na Sejm.

W 2020 r. Dominik Tarczyński otrzymał formalnie mandat deputowanego Europarlamentu. Obecnie jest posłem do Parlamentu Europejskiego XI kadencji. 

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zdobył 210 942 głosów (siódmy wynik wyborczy w Polsce) i uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Dominik Tarczyński - kontrowersje

W młodości przez pięć lat mieszkał w Londynie. W latach 2003-2008 był animatorem wspólnoty w katedrze Westminsterskiej w Londynie, a także asystentem świeckim brytyjskiego egzorcysty ks. Jeremiego Daviesa. W tym czasie prowadził również popularną audycję muzyki chrześcijańskiej w londyńskim Radiu Orla.fm.

Dominik Tarczyński znany jest z dosadnego języka. W październiku 2018 r. przegrał w trybie wyborczym proces z ubiegającym się o fotel prezydenta Kielc Bogdanem Wentą za sformułowanie o służbie w ZOMO i "trenowaniu pałowania na głowach Polaków". Sąd nakazał przeprosiny i wpłatę 20 tys. na WOŚP.

Dominik Tarczyński twierdził, że jego dziadek Józef Albiński był Żołnierzem Wyklętym, który uratował m.in. Żydów w czasie II wojny światowej jako członek NSZ, WiN i AK. Jednak w aktach IPN są donosy sugerujące, że mógł okradać Żydów. Poseł PiS Wirtualnej Polsce powiedział: "To wyłącznie plotki i pomówienia. Te doniesienia o mordowaniu Żydów wynikają tylko i wyłącznie z zawiści. Dziadek był zamożnym człowiekiem i ludzie mu zazdrościli".

Dominik Tarczyński - życie prywatne

Dominik Tarczyński prywatnie związany był z szefową Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Agnieszką Migoń, jednak para rozstała się w 2019 roku.

Został założycielem Stowarzyszenia Wspólnota Katolików Charyzmatycy.

Powiązane z tematem Dominik Tarczyński

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) to polska partia polityczna założona przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w 2001 roku, na fali popularności, jaką Lech Kaczyński zdobył jako minister...

Dominik Tarczyński - Wiadomości

Wtorek, 30 kwietnia 2024 (16:27)
Beta Szydło otwiera listę PiS z małopolski w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gotowa jest również lista z Lubelszczyzny. Na pierwszym miejscu jest Mariusz Kamiński, a na drugim Jacek...
Piątek, 26 kwietnia 2024 (15:33)
Listy PiS do europarlamentu bardziej wynikają z logiki polityki krajowej niż z wyzwań polityki europejskiej. Spychana do narożnika opozycja tego nie uniknie. Pytanie jednak, czy PiS pogodzi opór...
Wtorek, 9 kwietnia 2024 (12:43)
W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej wczesnym popołudniem we wtorek zebrało się kierownictwo formacji, aby dyskutować o listach wyborczych w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. O...

Dominik Tarczyński - Wideo