Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Ograniczenia w 800 plus dla Ukraińców? Aktywistka grzmi: To dyskryminacja
- Przecież to dyskryminacja jednej konkretnej grupy etnicznej - tak pomysł zmian w 800 plus dla Ukraińców oceniła ukraińska aktywistka Natalia Demczenko. Wskazała, że wprowadzenie ograniczeń uderzy w najbardziej potrzebujących, np. emerytów czy kobiety opiekujące się dziećmi. - Najważniejsi kandydaci na prezydenta w Polsce potrzebowali chłopca do bicia. Niestety, tym razem znów padło na Ukraińców - oceniła.
![Ukraińska aktywistka o możliwych zmianach w 800 plus dla jej rodaków. "Dyskryminacja"](https://i.iplsc.com/-/000KIQPBO7VWVR7N-C461-F4.webp)
O ograniczeniu w wypłacaniu świadczenia 800 plus dla Ukraińców zrobiło się głośno, gdy podczas jednego z wieców wspomniał o tym kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski.
Włodarz Warszawy ocenił, że wsparcie otrzymywać powinni jedynie ci Ukraińcy, którzy pracują i płacą w Polsce podatki. Zdaniem ekspertów to jeden z elementów kampanijnej narracji, która jest pokłosiem zmiany nastrojów społecznych. - Poważni kandydaci muszą być blisko społecznego centrum. A ono, w materii ukraińskiej, przesunęło się - mówił w rozmowie z Jakubem Szczepańskim politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Chwedoruk.
Jak na sytuację tę patrzą Ukraińcy? - Gdy zobaczyłam filmiki w sieci publikowane przez gospodarza mojego miasta i kandydata na prezydenta byłam zszokowana - oceniła dla "Rzeczpospolitej" ukraińska aktywistka Natalia Demczenko i dodała: - Przecież to dyskryminacja jednej konkretnej grupy etnicznej.
Zmiany w 800 plus dla Ukraińców. "Przecież to dyskryminacja"
Demczenko wskazała, że w Polsce przeważnie nie pracują emeryci i kobiety, które uciekły z dziećmi przed wojną. Zaznaczyła, że często mają problemy zdrowotne bądź muszą zajmować się podopiecznymi, co wyklucza zatrudnienie na etat.
- Czy to wina kobiety? - zapytała retorycznie liderka inicjatywy społecznej "Euromaidan-Warszawa". - Nie, bo takie są realia w Polsce. Jeżeli te zmiany wejdą w życie, to część Ukraińców będzie musiała wrócić pod bomby albo udać się do innych krajów, gdzie jako uchodźcy wojenni będą w stanie się utrzymać - stwierdziła. Jak wskazała, jeśli nowe ograniczenie weszłoby w życie, w Polsce " nie będą mogli związać końca z końcem".
Zdaniem aktywistki zdarzało się, że świadczenie było nadużywane, ale "problem został już dawno opanowany". Kobieta stwierdziła, że pomysł ma bezpośredni związek z kampanią wyborczą. - Najważniejsi kandydaci na prezydenta w Polsce potrzebowali chłopca do bicia. Niestety, tym razem znów padło na Ukraińców. I to mnie niepokoi - przyznała Demczenko.
Najnowsze informacje i sondaże można sprawdzić w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025
Aktywistka ostrzegła, że nastawianie grup przeciwko sobie może doprowadzić do wzrostu napięć społecznych. - Będzie kwitła przemoc, ksenofobia. Ludzie zaczną się bić i znienawidzą siebie nawzajem. To bardzo straszne - wyznała. - Populiści łatwo mogą otworzyć puszkę Pandory, bo w ich wypowiedziach jest dużo emocji i mało faktów - powiedziała.
Wybory prezydenckie 2025 a antyukraińskie nuty w kampanii. "Politycy idą na łatwiznę"
- Politycy idą na łatwiznę, patrząc wyłącznie na sondażowe słupki - uznała Demczenko, komentując wyniki sondażu dla "Rzeczpospolitej", z których wynika, że zmiany w wypłacaniu 800 plus popiera ponad 80 proc. Polaków.
Demczenko sięgnęła też po wyliczenia, wskazując, że na 800 plus dla Ukraińców Polska wydaje 2 mld złotych, a z podatków odprowadzanych przez obywateli Ukrainy uzyskuje około 15 mld zł. - Matematyka jest prosta - podsumowała.
Aktywista powiedziała także, że odczuła zmianę nastrojów w Polsce. Jednocześnie podkreśliła, że świat internetowy to co innego niż ten rzeczywisty. - Wielokrotnie spotkałam się hejtem i obraźliwymi wpisami w sieci, ale w życiu codziennym niezwykle rzadko poznawałam osoby, które pytały mnie np. o to, czy pracuję i płacę podatki - wyjaśniła.
Wybory prezydenckie. Lista kandydatów
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
- Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
- Sławomir Grzywa (kandydat ugrupowania Sami Swoi)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Wiesław Lewicki (kandydat Normalnego Kraju)
- Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
- Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
- Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
- Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
- Adrian Zandberg (kandydat Razem)
- Paweł Tanajno (kandydat partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!