Reklama

Reklama

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski /ANDRZEJ ZBRANIECKI /East News
  • Data urodzenia:

    17.01.1972

  • Miejsce urodzenia:

    Warszawa

  • Kraj urodzenia:

    Polska

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. To prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Były minister administracji i cyfryzacji i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz kandydat na urząd prezydenta Polski w wyborach w 2020 roku.

Rafał Trzaskowski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim (1996) oraz Europeistyki w Kolegium Europejskim (1997). Był stypendystą Uniwersytetu w Oksfordzie, a w 2002 r. Instytutu Unii Europejskiej w Paryżu ds. Badań nad Bezpieczeństwem. Uczył się także w Stanach Zjednoczonych (Cranbrook-Kingswood High School) oraz w Australii (Marcellin College w Sydney).

Od 2004 do 2009 był doradcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego oraz Delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. W latach 2000-2001 pracował jako doradca Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

W rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji. W latach 2009-2013 był posłem do Parlamentu Europejskiego, gdzie zajmował się sprawami związanymi z implementacją traktatów UE, unijnym budżetem, Europejską Agendą Cyfrową oraz polityką energetyczną.

Rafał Trzaskowski w listopadzie 2017 r. został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2018 r. Odniósł wtedy polityczny sukces, ponieważ wygrał w pierwszej turze wyborów.

15 maja 2020 r. został wybrany na kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. W drugiej turze Rafał Trzaskowski przegrał z ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą.

Rafał Trzaskowski jest mężem Małgorzaty. Małżeństwo ma dwójkę dzieci - córkę Aleksandrę i syna Stanisława.

Temat Rafał Trzaskowski znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo