Reklama

Grzegorz Braun

Wtorek, 11 października 2022 (13:46)AktualizacjaPoniedziałek, 19 maja 2025 (10:09)

Grzegorz Braun to polski polityk, reżyser, scenarzysta, publicysta oraz nauczyciel akademicki. Prezes partii politycznej Konfederacja Korony Polskiej. Wielokrotnie bez powodzenia startował w wyborach na urzędy prezydenckie Rzeczpospolitej Polskiej, Rzeszowa oraz Gdańska. Poseł IX i X kadencji Sejmu. Eurodeputowany X kadencji. W styczniu 2025 r. ogłosił zamiar startu w wyborach prezydenckich 2025, a następnie został usunięty z Konfederacji Wolność i Niepodległość, która wcześniej udzieliła rekomendacji Sławomirowi Mentzenowi.

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun
Poseł Konfederacji Grzegorz Braun/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Grzegorz Braun

  • Data urodzenia:11.03.1967
  • Miejsce urodzenia:Toruń
  • Kraj urodzenia:Polska

Grzegorz Braun - wykształcenie

Grzegorz Braun jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1990 roku ukończył kierunek polonistyka, a następnie pozostał na uczelni, by w latach 1990-2007 prowadzić zajęcia dla studentów z zakresu dziennikarstwa. 

Następnie ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Grzegorz Braun - kariera polityczna

Już w czasach studenckich Grzegorz Braun angażował się w działalność polityczną. Od 1987 roku był współorganizatorem akcji Pomarańczowa Alternatywa. Od 1988 do 1989 r. był jednym z organizatorów strajków studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim.

Po ukończeniu studiów, w latach 1990-1994, był publicystą kwartalnika "Fronda", a także członkiem jej redakcji. Następnie pracował m.in. w Radiu Wrocław.

Jako reżyser i scenarzysta stworzył ponad 30 filmów, w tym m.in. "Plusy dodatnie, plusy ujemne", "Errata do biografii", "TW Bolek", "Zamach Smoleński" czy "Dr Bodnar - komu przeszkadza amantadyna?".

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku Grzegorz Braun miał startować z list UPR do Senatu, jednak nie zebrał wystarczającej liczby podpisów. W 2010 r. kandydował do rady miasta Wrocławia, ale również nie uzyskał mandatu.

24 stycznia 2015 roku Grzegorz Braun ogłosił publicznie, że zamierza kandydować na urząd Prezydenta RP. Zajął w wyborach ósme miejsce (na jedenastu kandydatów), zdobywając mniej niż 1 proc. głosów. 

W wyborach samorządowych cztery lata później - 25 stycznia 2019 - ogłosił start w wyborach na prezydenta Gdańska, w których zdobył niecałe 12 proc. głosów i zajął drugie miejsce. Aleksandra Dulkiewicz otrzymała 82,22 proc. głosów i zwyciężyła w pierwszej turze.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 7 stycznia 2019 roku Grzegorz Braun startował z list koalicji Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, ale komitet nie przekroczył progu wyborczego.

W czerwcu 2019 r. Grzegorz Braun utworzył własną partię o nazwie Konfederacja Korony Polskiej, która została częścią partii federacyjnej Konfederacja Wolność i Niepodległość.

W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku w wyborach do Sejmu Grzegorz Braun zdobył mandat posła na Sejm IX kadencji, kandydując z okręgu rzeszowskiego.

13 czerwca 2021 roku Grzegorz Braun startował w wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa, w których zajął czwarte miejsce z wynikiem poniżej 10 proc. głosów.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. Grzegorz Braun uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy Konfederacji.

Grzegorz Braun został kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacja na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zdobył 113 746 głosów i uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

W styczniu 2025 r. ogłosił zamiar startu w wyborach prezydenckich 2025. 17 stycznia 2025 roku Grzegorz Braun został usunięty z Konfederacji na mocy decyzji sądu partyjnego. Powodem tej decyzji było to, że ogłosił start w wyborach prezydenckich 2025 mimo, że Konfederacja udzieliła rekomendacji Sławomirowi Mentzenowi. Konfederacja Korony Polskiej, której jest prezesem przestała wchodzić w skład Konfederacji Wolność i Niepodległość.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich 2025 18 maja 2025 r. Grzegorz Braun uzyskał 6,34 proc. głosów i nie przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich.

Grzegorz Braun - kontrowersje

12 grudnia 2023 r. poseł Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe. Następnie pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji. Prowadzenie posiedzenia przejął marszałek Szymon Hołownia, który wykluczył Grzegorza Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. Szymon Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Grzegorza Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku.

Grzegorz Braun został też zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji, nałożono także na niego zakaz wystąpień z mównicy sejmowej. Część polityków uważała działania Konfederacji za niewystarczające i domagała się wykluczenia Brauna z klubu Konfederacji. Klub 24 stycznia 2024 r. jednogłośnie zagłosował za odwieszeniem w prawach członka posła Grzegorza Brauna.

20 grudnia 2023 r. Grzegorz Braun został odwołany przez Sejm ze składu sejmowych komisji: Obrony Narodowej i do Spraw Unii Europejskiej. Za zmianami w komisjach sejmowych zagłosowało 373 posłów, przeciw było 14, wstrzymało się od głosu 16.

W środę 17 stycznia 2024 r. Sejm uchylił immunitet posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi. Za uchyleniem immunitetu Grzegorzowi Braunowi opowiedziała się sejmowa komisja regulaminowa. Wniosek o uchylenie immunitetu przedstawił prokurator okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski, który poinformował, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadziła postępowanie przygotowawcze, "w toku którego materiał dowodowy dostatecznie uzasadnia podejrzenie popełnienia przestępstwa przez posła Grzegorza Brauna". Wskazał, że zarzuty wobec Grzegorza Brauna dotyczą m.in. zniszczenia mienia, naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia przedmiotu czci religijnej. Łącznie chodziło o siedem zarzutów związanych z czynami popełnionymi w latach 2022-2023.

W środę 29 stycznia 2025 r. podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego doszło do incydentu z udziałem europosła Grzegorza Brauna. Europarlamentarzysta Grzegorz Braun zakłócił minutę ciszy poświęconą ofiarom Zagłady, kończącą spotkanie dotyczące Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zareagowała przewodnicząca PE Roberta Metsola.- Zwracam się do pana posła Brauna. Proszę o natychmiastowe opuszczenie Izby. Bardzo proszę o wyprowadzenie posła z sali plenarnej - powiedziała. Słowa szefowej PE zostały nagrodzone oklaskami. "Nie 'zakłóciłem', uzupełniłem - wezwaniem do modlitwy za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Gazie" - napisał Grzegorz Braun w mediach społecznościowych po incydencie. "Wykluczony z obrad przez ⁦Robertę Metsolę podzieliłem się uwagą, że najwyraźniej wszystkie ofiary są równe, ale niektóre równiejsze" - dodał polski polityk.

Grzegorz Braun - wtargnięcie do szpitala w Oleśnicy

"W związku ze zdarzeniem, jakie zaistniało w dniu 16 kwietnia 2025 roku na terenie Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, prokurator rejonowy w Oleśnicy wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa" - przekazała wrocławska Prokuratura Okręgowa.

Chodzi o wtargnięcie do szpitala europosła Grzegorza Brauna i uniemożliwienie wykonywania pracy lekarce Gizeli Jagielskiej. Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej) próbował dokonać "zatrzymania obywatelskiego" ginekolożki Gizeli Jagielskiej w szpitalu w Oleśnicy. Wszedł na oddział i zamknął się w pomieszczeniu z lekarką, uniemożliwiając jej wykonywanie obowiązków służbowych. Dyrekcja szpitala złożyła w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Rzecznik MSWiA przekazał, że zarówno zaatakowanej lekarce jak i szpitalowi policja zapewni bezpieczeństwo.

Oburzenie wyrazili politycy. O oleśnickim szpitalu stało się głośno za sprawą publikacji na temat historii pacjentki z Łodzi, która zdecydowała się na przeprowadzenie tam aborcji w 36 tygodniu ciąży (9 miesiącu) z powodu zagrożenia jej zdrowia, na podstawie zaświadczenia od psychiatry o zagrożeniu jej zdrowia psychicznego.

Grzegorz Braun - poglądy

Grzegorz Braun popierał teorie spiskowe dotyczące pandemii COVID-19 oraz negował zasadność wprowadzanych obostrzeń. Jest zwolennikiem formalnej intronizacji Jezusa Chrystusa na króla Polski. Popiera wolny rynek, karę śmierci w niektórych przypadkach oraz w całości tradycyjną naukę Kościoła katolickiego.

Grzegorz Braun jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, aborcji, procedury in vitro oraz równości osób homoseksualnych.

Grzegorz Braun - życie prywatne

Od 6 grudnia 2014 roku Grzegorz Michał Braun jest w związku małżeńskim z Aleksandrą Gruziel. Ślub odbył się w kościele św. Klemensa Hofbauera w formie nadzwyczajnego rytu rzymskiego. Para ma dwójkę dzieci.

Ojcem Grzegorza Brauna jest reżyser teatralny oraz profesor nauk humanistycznych - Kazimierz Braun. Jego wujek, Juliusz Braun, w latach 2011-2015 był prezesem TVP. Siostra Grzegorza Brauna - Monika - jest aktorką.
Temat Grzegorz Braun znajdziesz również w serwisie: Biznes

Powiązane z tematem Grzegorz Braun

Konfederacja Wolność i Niepodległość (Konfederacja) to polska koalicja o prawicowym i eurosceptycznym charakterze, utworzona przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku jako komitet...

Grzegorz Braun - Wiadomości

Środa, 11 czerwca 2025 (15:32)
Grzegorz Braun zniszczył wystawę na temat praw osób LGBT+ w Sejmie. Europoseł Konfederacji Korony Polskiej przełamał na pół tablice ustawione na korytarzu sejmowym. - Jedyne, z czym mi się kojarzy...

Grzegorz Braun - Wideo

Niedziela, 18 maja 2025 (22:45)
- To mierzenie i ważenie przed walką, którą szeroki front gaśnicowy stoczy z sukcesem, idąc do najbliższych wyborów parlamentarnych - tak swój wynik w wyborach prezydenckich skomentował Grzegorz...