Reklama

Grzegorz Braun

Wtorek, 11 października 2022 (13:46) Aktualizacja Środa, 13 września 2023 (14:47)
Grzegorz Braun to polski polityk, reżyser, scenarzysta, publicysta oraz nauczyciel akademicki. Prezes partii politycznej Konfederacja Korony Polskiej oraz jeden z liderów partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wielokrotnie bez powodzenia startował w wyborach na urzędy prezydenckie — Rzeczypospolitej Polskiej, Rzeszowa oraz Gdańska.
Grzegorz Braun - najważniejsze informacje
Poseł Konfederacji Grzegorz Braun /Tomasz Jastrzebowski/REPORTER /East News

Grzegorz Braun - najważniejsze informacje

Grzegorz Braun — wykształcenie

Grzegorz Braun jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1990 roku ukończył kierunek polonistyka, a następnie pozostał na uczelni, by w latach 1990-2007 prowadzić zajęcia dla studentów z zakresu dziennikarstwa. 3 lata po zakończeniu studiów na UWr udało mu się otrzymać świadectwo ukończenia studiów podyplomowych na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Grzegorz Braun — kariera polityczna

Już w czasach studenckich Grzegorz Braun angażował się w działalność polityczną, gdy od 1987 roku był współorganizatorem akcji Pomarańczowa Alternatywa. Od 1988 do 1989 był jednym z organizatorów strajków studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim.

Po ukończeniu studiów, w latach 1990-1994, był publicystą kwartalnika „Fronda”, a także członkiem redakcji. Po zakończeniu współpracy z Frondą pracował m.in. w Radiu Wrocław.

Jako reżyser i scenarzysta stworzył ponad 30 filmów, w tym m.in. „Plusy dodatnie, plusy ujemne”, „Errata do biografii”, „TW Bolek”, „Zamach Smoleński” czy „Dr Bodnar — komu przeszkadza amantadyna?”.

Pierwsze wybory, do których przygotowywał się Grzegorz Braun, miały miejsce w 2007 roku. Miał startować z list UPR do Senatu, jednak nie zebrał wystarczającej liczby podpisów. W 2010 kandydował do rady miasta Wrocławia, ale również nie odniósł sukcesu.

24 stycznia 2015 roku Braun ogłosił publicznie, że zamierza kandydować na urząd Prezydenta RP. Zajął w nich 8 miejsce (na 11 kandydatów) zdobywając mniej niż 1% głosów. 4 lata później — 25 stycznia 2019 — ogłosił start w wyborach na prezydenta Gdańska, w których zdobył niecałe 12% głosów i zajął 2. miejsce, jednak nie wszedł do drugiej tury, gdyż Aleksandra Dulkiewicz otrzymała 82,22% głosów i bezapelacyjnie zwyciężyła w pierwszej turze.

7 stycznia 2019 roku Grzegorz Braun startował do Parlamentu Europejskiego z list koalicji Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, ale komitet nie przekroczył progu wyborczego. W czerwcu 2019 stworzył własną partię — Konfederacja Korony Polskiej, która została częścią partii federacyjnej Konfederacja Wolność i Niepodległość. 13 października 2019 roku w wyborach do Sejmu Grzegorz Braun zdobył mandat posła na sejm, kandydując z okręgu rzeszowskiego.

W prawyborach partyjnych zorganizowanych wewnątrz Konfederacji WiN w celu wyłonienia wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich 2020 przegrał z Krzysztofem Bosakiem. 13 czerwca 2021 roku Braun startował w wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa, w których zajął 4 miejsce z wynikiem poniżej 10% głosów.

Grzegorz Braun — życie prywatne

Od 6 grudnia 2014 roku jest w związku małżeńskim z Aleksandrą Gruziel. Ślub odbył się w kościele św. Klemensa Hofbauera w formie nadzwyczajnego rytu rzymskiego. Para ma dwójkę dzieci.

Ojcem Brauna jest reżyser teatralny oraz profesor nauk humanistycznych — Kazimierz Braun. Jego wujek, Juliusz Braun, w latach 2011-2015 był prezesem TVP. Siostra Grzegorza Brauna — Monika — jest aktorką.

Grzegorz Braun — poglądy

Braun popiera teorie spiskowe dotyczące pandemii COVID-19 oraz negował zasadność wprowadzanych obostrzeń. Jest zwolennikiem formalnej intronizacji Jezusa Chrystusa na króla Polski. Popiera wolny rynek, karę śmierci w niektórych przypadkach oraz w całości tradycyjną naukę Kościoła katolickiego. Grzegorz Braun jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, aborcji, procedury in vitro oraz równości osób homoseksualnych.

Grzegorz Braun - Wiadomości

Grzegorz Braun - Wideo