Reklama

Grzegorz Braun

Wtorek, 11 października 2022 (13:46)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:51)

Grzegorz Braun to polski polityk, reżyser, scenarzysta, publicysta oraz nauczyciel akademicki. Prezes partii politycznej Konfederacja Korony Polskiej oraz jeden z liderów partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wielokrotnie bez powodzenia startował w wyborach na urzędy prezydenckie Rzeczypospolitej Polskiej, Rzeszowa oraz Gdańska. Poseł IX i X kadencji Sejmu. Eurodeputowany X kadencji.

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun
Poseł Konfederacji Grzegorz Braun/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Grzegorz Braun

  • Data urodzenia:11.03.1967
  • Miejsce urodzenia:Toruń
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Grzegorz Braun - wykształcenie

Grzegorz Braun jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1990 roku ukończył kierunek polonistyka, a następnie pozostał na uczelni, by w latach 1990-2007 prowadzić zajęcia dla studentów z zakresu dziennikarstwa. 3 lata po zakończeniu studiów na UWr udało mu się otrzymać świadectwo ukończenia studiów podyplomowych na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Grzegorz Braun - kariera polityczna

Już w czasach studenckich Grzegorz Braun angażował się w działalność polityczną, gdy od 1987 roku był współorganizatorem akcji Pomarańczowa Alternatywa. Od 1988 do 1989 był jednym z organizatorów strajków studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim.

Po ukończeniu studiów, w latach 1990-1994, był publicystą kwartalnika „Fronda”, a także członkiem redakcji. Po zakończeniu współpracy z Frondą pracował m.in. w Radiu Wrocław.

Jako reżyser i scenarzysta stworzył ponad 30 filmów, w tym m.in. "Plusy dodatnie, plusy ujemne", "Errata do biografii", "TW Bolek", "Zamach Smoleński" czy "Dr Bodnar - komu przeszkadza amantadyna?".

Pierwsze wybory, do których przygotowywał się Grzegorz Braun, miały miejsce w 2007 roku. Miał startować z list UPR do Senatu, jednak nie zebrał wystarczającej liczby podpisów. W 2010 kandydował do rady miasta Wrocławia, ale również nie odniósł sukcesu.

24 stycznia 2015 roku Braun ogłosił publicznie, że zamierza kandydować na urząd Prezydenta RP. Zajął w nich 8 miejsce (na 11 kandydatów) zdobywając mniej niż 1 proc. głosów. 4 lata później - 25 stycznia 2019 - ogłosił start w wyborach na prezydenta Gdańska, w których zdobył niecałe 12 proc. głosów i zajął drugie miejsce, jednak nie wszedł do drugiej tury, gdyż Aleksandra Dulkiewicz otrzymała 82,22 proc. głosów i bezapelacyjnie zwyciężyła w pierwszej turze.

7 stycznia 2019 roku Grzegorz Braun startował do Parlamentu Europejskiego z list koalicji Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, ale komitet nie przekroczył progu wyborczego. W czerwcu 2019 stworzył własną partię - Konfederacja Korony Polskiej, która została częścią partii federacyjnej Konfederacja Wolność i Niepodległość. 13 października 2019 roku w wyborach do Sejmu Grzegorz Braun zdobył mandat posła na Sejm IX kadencji, kandydując z okręgu rzeszowskiego.

W prawyborach partyjnych zorganizowanych wewnątrz Konfederacji WiN w celu wyłonienia wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich 2020 przegrał z Krzysztofem Bosakiem. 13 czerwca 2021 roku Braun startował w wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa, w których zajął czwarte miejsce z wynikiem poniżej 10 proc. głosów.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy Konfederacji.

Został kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacja na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Grzegorz Braun - kontrowersje

12 grudnia 2023 r. poseł Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji. Prowadzenie posiedzenia przejął marszałek Szymon Hołownia, który wykluczył Grzegorza Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. Szymon Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Grzegorza Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku.

Grzegorz Braun został też zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji, nałożono także na niego zakaz wystąpień z mównicy sejmowej. Część polityków uważa działania Konfederacji za niewystarczające i domaga się wykluczenia Brauna z klubu Konfederacji. Klub 24 stycznia 2024 r. jednogłośnie zagłosował za odwieszeniem w prawach członka posła Grzegorza Brauna.

20 grudnia 2023 r. Grzegorz Braun został odwołany przez Sejm ze składu sejmowych komisji: Obrony Narodowej i do Spraw Unii Europejskiej. Za zmianami w komisjach sejmowych zagłosowało 373 posłów, przeciw było 14, wstrzymało się od głosu 16.

W środę 17 stycznia 2024 r. Sejm uchylił immunitet posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi. Za uchyleniem immunitetu Grzegorzowi Braunowi opowiedziała się sejmowa komisja regulaminowa. Wniosek o uchylenie immunitetu przedstawił prokurator okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski, który poinformował, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadziła postępowanie przygotowawcze, "w toku którego materiał dowodowy dostatecznie uzasadnia podejrzenie popełnienia przestępstwa przez posła Grzegorza Brauna". Wskazał, że zarzuty wobec Grzegorza Brauna dotyczą m.in. zniszczenia mienia, naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia przedmiotu czci religijnej. Łącznie chodziło o siedem zarzutów związanych z czynami popełnionymi w latach 2022-2023.

Grzegorz Braun - poglądy

Braun popiera teorie spiskowe dotyczące pandemii COVID-19 oraz negował zasadność wprowadzanych obostrzeń. Jest zwolennikiem formalnej intronizacji Jezusa Chrystusa na króla Polski. Popiera wolny rynek, karę śmierci w niektórych przypadkach oraz w całości tradycyjną naukę Kościoła katolickiego.

Grzegorz Braun jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, aborcji, procedury in vitro oraz równości osób homoseksualnych

Grzegorz Braun - życie prywatne

Od 6 grudnia 2014 roku jest w związku małżeńskim z Aleksandrą Gruziel. Ślub odbył się w kościele św. Klemensa Hofbauera w formie nadzwyczajnego rytu rzymskiego. Para ma dwójkę dzieci.

Ojcem Brauna jest reżyser teatralny oraz profesor nauk humanistycznych - Kazimierz Braun. Jego wujek, Juliusz Braun, w latach 2011-2015 był prezesem TVP. Siostra Grzegorza Brauna - Monika - jest aktorką.

Powiązane z tematem Grzegorz Braun

Konfederacja Wolność i Niepodległość (Konfederacja) to polska koalicja o prawicowym i eurosceptycznym charakterze, utworzona przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku jako komitet...

Grzegorz Braun - Wiadomości

Piątek, 26 kwietnia 2024 (18:08)
Do Parlamentu Europejskiego w nadchodzących wyborach z list Konfederacji będzie kandydował Grzegorz Braun - dowiedziała się Interia. Ma startować z drugiego miejsca w Małopolsce. - Będę miał...

Grzegorz Braun - Wideo

Piątek, 19 kwietnia 2024 (09:36)
Grzegorz Kępka zapytał Krzysztofa Bosaka o nieobecność Grzegorza Brauna na konwencji inaugurującej kampanię Konfederacji do wyborów europejskich. - Był zaproszony, gdyby tylko chciał, byłby jednym...
Poniedziałek, 18 grudnia 2023 (20:14)
"To trzeciorzędny 'newsik', którym nikt się nie zajmował dłużej niż kilka sekund. W tym czasie dochodzi do poważnych tragedii na świecie, a my będziemy się tym wydarzeniem zajmować kolejny tydzień....