Reklama

Magdalena Biejat

Środa, 27 września 2023 (14:28)AktualizacjaCzwartek, 4 kwietnia 2024 (11:09)

Magdalena Biejat to polityczka, posłanka na Sejm RP (IX kadencji), senator XI kadencji, wicemarszałek Senatu XI kadencji. Była wiceprzewodniczącą Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy. Współprzewodnicząca partii Lewica Razem, działaczka społeczna, socjolożka, feministka, tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej.

Magdalena Biejat
Magdalena Biejat/Tomasz Jastrzebowski//Reporter

Magdalena Biejat

  • Data urodzenia:11.01.1982
  • Miejsce urodzenia:Warszawa
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Magdalena Biejat - wykształcenie i kariera zawodowa

Magdalena Biejat ukończyła XXXIV Liceum Ogólnokształcące im. Miguela de Cervantesa w Warszawie. Po maturze rozpoczęła studia w Hiszpanii, na Uniwersytecie w Grenadzie, a następnie na Uniwersytecie Madryckim. Tytuł magistra socjologii uzyskała w 2006 roku. Ukończyła także studia podyplomowe w Collegium Civitas i Instytucie Studiów Politycznych PAN z zakresu zarządzania organizacjami pozarządowymi.

Już w czasie studiów Magdalena Biejat angażowała się społecznie. Jako streetworkerka pracowała z osobami bezdomnymi w Madrycie. Współpracowała także z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Po studiach zajmowała się tłumaczeniem literatury hiszpańskojęzycznej. Jest autorką przekładu m.in. powieści Javiera Gonzaleza "Piąta korona". Jako socjolożka pracowała w Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", gdzie zajmowała się m.in. badaniami społeczeństwa obywatelskiego.

Magdalena Biejat - kariera polityczna

Oficjalne zaangażowanie polityczne Magdaleny Biejat rozpoczęło się w 2015 roku, gdy dołączyła do nowo powstałej Partii Razem (od 2019 roku partia nosi nazwę "Lewica Razem"). Obecnie Magdalena Biejat jest współprzewodniczącą tej partii wraz z Adrianem Zandbergiem.

Pierwsze próby startu w wyborach nie kończyły się dla niej sukcesem. W 2018 roku nie dostała się do rady dzielnicy Praga-Północ (z list Komitetu Wyborczego Wyborców Jana Śpiewaka "Wygra Warszawa"), a wiosną 2019 roku także bezskutecznie startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego (z list Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy).

Sukces wyborczy Magdalena Biejat osiągnęła jesienią 2019 roku, gdy starała się o mandat posła na Sejm RP z listy SLD w Warszawie. Uzyskała wówczas 19,5 tys. głosów i do Sejmu dostała się z czwartego miejsca na liście.

W Sejmie IX kadencji została wiceprzewodniczącą Koalicyjnego Klub Parlamentarnego Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem). Angażowała się w prace sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, której przewodniczyła przez dwa miesiące. W styczniu 2020 roku na wniosek polityków PIS została odwołana z tej funkcji.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Magdalena Biejat startowała do Senatu w okręgu nr 45 (Warszawa). Była kandydatką uzgodnioną w ramach "paktu senackiego" partii opozycyjnych. Uzyskała mandat poselski, a podczas pierwszego posiedzenia Senatu została wybrana na wicemarszałka Senatu.

Magdalena Biejat została kandydatką na prezydenta Warszawy (Lewica i Ruchy Miejskie) na wybory samorządowe 2024. Poparły ją: Nowa Lewica, Lewica Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy i stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Magdalena Biejat - życie prywatne

Magdalena Biejat jest rodowitą warszawianką. Wraz z mężem, dwójką dzieci i psem mieszka na warszawskiej Pradze.

Magdalena Biejat - Wiadomości

Niedziela, 7 kwietnia 2024 (21:00)
Zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych 2024. Zgodnie z wynikami sondażu exit poll pracowni Ipsos dla Telewizji Polsat, TVP i TVN w Warszawie zwyciężył Rafał Trzaskowski, otrzymując 59,8...

Magdalena Biejat - Wideo