Reklama

Sławomir Mentzen

Środa, 30 sierpnia 2023 (14:32)AktualizacjaWtorek, 5 września 2023 (12:22)

Sławomir Mentzen to polski polityk, przedsiębiorca, doktor nauk ekonomicznych i doradca podatkowy. Współprzewodniczący Konfederacji i prezes partii Nowa Nadzieja to jeden z najpopularniejszych polskich polityków na TikToku. Na początku 2023 roku jego materiały uzyskały ponad 40 milionów wyświetleń.

Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen/Wojciech Strozyk//Reporter

Sławomir Mentzen

  • Data urodzenia:20.11.1986
  • Miejsce urodzenia:Toruń
  • Kraj urodzenia:Polska
Sławomir Mentzen od 2019 roku jest członkiem rady liderów federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Od 14 lutego 2023 roku pełni funkcję współprzewodniczącego. Oprócz tego od 15 października 2022 jest prezesem partii Nowa Nadzieja, która do 29 listopada 2022 roku działała pod nazwą KORWiN.

Sławomir Mentzen - wykształcenie i życie zawodowe

Sławomir Mentzen jest absolwentem Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu. Następnie ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 2015 roku Sławomir Mentzen uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na podstawie dysertacji pod kierunkiem Józefa Sawickiego. Rozprawa dotyczyła długu publicznego. 

W 2017 roku polityk został wpisany na listę doradców podatkowych.

Sławomir Mentzen - działalność biznesowa

Sławomir Mentzen w 2010 roku otworzył swój kantor wymiany walut. Pieniądze, które zarobił, przeznaczył na rozkręcenie kolejnych biznesów. W listopadzie 2013 roku - wraz z Karolem Kapicą - założył kancelarię świadczącą usługi w zakresie rachunkowo-księgowym i doradztwa podatkowego. Polityk w 2016 roku został prezesem zarządu Biura Rachunkowego Amicus, a w 2020 roku zajął się produkcją kraftowego piwa sygnowanego nazwą Browar Mentzen.

W 2020 roku został prezesem Kongresu Polskiego Biznesu.

Rok później otworzył kancelarię podatkową z oddziałami w stolicy, Toruniu i Gdańsku. Prowadzi też kilka biur rachunkowych.

Sławomir Mentzen, który należy do Izby Przemysłowo-handlowej w Toruniu i krajowej Izby Doradców Podatkowych, był także sponsorem klubu sportowego i właścicielem sklepu myśliwskiego.

Sławomir Mentzen - działalność polityczna

Sławomir Mentzen w 2007 roku wstąpił do Unii Polityki Realnej. Następnie przez dwa kolejne lata sprawował funkcję prezesa tej partii w Toruniu. Został także działaczem partii KORWiN. W 2017 roku powołano go na prezesa zarządu krajowego tego ugrupowania. W wyborach samorządowych w 2018 roku kandydował na prezydenta Torunia. Zajął wówczas piąte miejsce.

W 2019 roku kandydował także w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W mediach mocno odbiły się jego słowa, w których stwierdził, że w Polsce nie ma miejsca m.in. dla mniejszości, "aborcji, podatków i Unii Europejskiej". W 2022 prokuratura okręgowa w Częstochowie nakazała policji zabezpieczenie materiałów promocyjnych ze sloganem Sławomira Mentzena wypowiedzianym w 2019 i produkowanych przez wydawnictwo 3DOM, w związku z dochodzeniem w sprawie możliwego nawoływania do nienawiści.

Polityk jest także znany m.in. z materiałów dotyczących Polskiego Ładu zamieszczanych w sieci podczas pandemii oraz ze spotkań pod hasłem "Piwo z Mentzenem". Od 15 października 2022, kiedy na kongresie partii KORWiN jej prezes-założyciel Janusz Korwin-Mikke złożył rezygnację, Sławomir Mentzen został wybrany na jego następcę. Następnie 14 lutego 2023 został razem z Krzysztofem Bosakiem współprzewodniczącym Rady Liderów Konfederacji.

Sławomir Mentzen - życie prywatne

Prywatnie jest żonaty i wraz z rodziną mieszka w Toruniu. Jest synem profesora nadzwyczajnego UMK - Mieczysława Mentzena. Ma brata Tomasza.
Temat Sławomir Mentzen znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes

Sławomir Mentzen - Wiadomości

Wtorek, 5 marca 2024 (21:27)
"Więc ta cała praworządność, na której tak zależało KE, oznacza unieważnienie TK za pomocą uchwały sejmowej, odwołanie Prokuratora Krajowego wbrew przepisom oraz wywołanie burdelu w prokuraturze i...
Czwartek, 21 grudnia 2023 (09:40)
Prawo i Sprawiedliwość bojkotuje obrady Sejmu. Posłowie największej formacji opozycyjnej opuścili salę obrad. Wcześniej uniemożliwiali marszałkowi Hołowni prowadzenie posiedzenia, argumentując...

Sławomir Mentzen - Wideo