Reklama

Adrian Zandberg

Adrian Zandberg /Polsat News
  • Data urodzenia:

    04.12.1979

  • Miejsce urodzenia:

    Aalborg

  • Kraj urodzenia:

    Dania

Adrian Zandberg to polski polityk, historyk, doktor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki. Jest także przedsiębiorcą i programistą. To poseł na Sejm IX kadencji. W 2022 roku został współprzewodniczącym Lewicy Razem.

Adrian Zandberg – wykształcenie

Adrian Zandberg ma wyższe wykształcenie i tytuł naukowy doktora. W roku 2002 uzyskał tytuł magistra historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2007 uzyskał stopień doktora historii na tym samym uniwersytecie. Studiował też prawo na Uniwersytecie Warszawskim, jednak tych studiów nie ukończył. 

Założył własną działalność gospodarczą, związaną z projektowaniem aplikacji mobilnych. Był wykładowcą na Wydziale Kultury Japonii Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.

Adrian Zandberg – kariera polityczna

Adrian Zandberg był bliskim współpracownikiem Piotra Ikonowicza, lidera PPS (Polska Partia Socjalistyczna), w trakcie kampanii wyborczej, przed wyborami prezydenckimi w 2000 roku. Był też członkiem Unii Pracy i przewodniczącym młodzieżowej organizacji Federacja Młodych Unii Pracy. Odszedł z UP w kwietniu 2005 roku. Następnie współtworzył partię Unia Lewicy III RP i znalazł się w jej zarządzie. Odszedł jednak z partii jeszcze w tym samym roku, współtworząc stowarzyszenie Młodzi Socjaliści. W roku 2009 wybrano go do prezydium Rady Naczelnej PPS.

W 2015 roku zajął się współtworzeniem Partii Razem i znalazł się w jej zarządzie krajowym. Mimo dobrego wyniku w wyborach parlamentarnych w roku 2015 nie uzyskał mandatu posła, ponieważ partia Razem nie przekroczyła progu wyborczego.

Startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w roku 2019, jednak nie udało mu się uzyskać mandatu europosła. Kandydował z listy Koalicyjnego Komitetu Lewica Razem, a po wyborach jego partia przyjęła właśnie taką nazwę. W ramach projektu Lewica kandydował z listy Komitetu Wyborczego SLD w wyborach parlamentarnych w tym samym roku i został posłem na Sejm IX kadencji. Adrian Zandberg i Magdalena Biejat zostali współprzewodniczącymi partii Lewica Razem dnia 27 listopada 2022 roku.

Adrian Zandberg – życie prywatne

Adrian Tadeusz Zandberg jest synem Piotra Zandberga. Ma przyrodniego, starszego brata, Michaela, który mieszka z rodziną w Danii. Adrian Zandberg urodził się w tym państwie, w miejscowości Aalborg. Jego rodzina wyemigrowała tam z Polski w roku 1967. Krystyna Rodziewicz-Zandberg, babcia Adriana Zandberga, w czasie powstania warszawskiego była łączniczką.

Adrian Zandberg pod koniec lat 90’ był związany z Barbarą Nowacką, polską polityk i działaczką feministyczną.

Jego żoną jest Barbara Audycka-Zandberg, doktor nauk społecznych i wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim. Mają dwoje dzieci: córkę Olgę i syna Olafa.

Wiadomości

Wideo