Reklama

Adrian Zandberg

Czwartek, 8 grudnia 2022 (15:30)AktualizacjaCzwartek, 19 października 2023 (14:26)

Adrian Zandberg to polski polityk, historyk, doktor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki. Jest także przedsiębiorcą i programistą. To poseł na Sejm IX i X kadencji. W 2022 roku został współprzewodniczącym Lewicy Razem.

Adrian Zandberg
Adrian Zandberg/Polsat News

Adrian Zandberg

  • Data urodzenia:04.12.1979
  • Miejsce urodzenia:Aalborg
  • Kraj urodzenia:Dania

Adrian Zandberg - wykształcenie

Adrian Zandberg ma wyższe wykształcenie i tytuł naukowy doktora. W roku 2002 uzyskał tytuł magistra historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 2007 r. uzyskał stopień doktora historii na tym samym uniwersytecie. 

Studiował też prawo na Uniwersytecie Warszawskim, jednak tych studiów nie ukończył.

Adrian Zandberg - wykształcenie i kariera zawodowa 

Założył własną działalność gospodarczą, związaną z projektowaniem aplikacji mobilnych

Był wykładowcą na Wydziale Kultury Japonii Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.

Adrian Zandberg - kariera polityczna

Adrian Zandberg był bliskim współpracownikiem Piotra Ikonowicza, lidera PPS (Polska Partia Socjalistyczna), w trakcie kampanii wyborczej, przed wyborami prezydenckimi w 2000 roku. Był też członkiem Unii Pracy i przewodniczącym młodzieżowej organizacji Federacja Młodych Unii Pracy. Odszedł z UP w kwietniu 2005 roku.

Następnie współtworzył partię Unia Lewicy III RP i znalazł się w jej zarządzie. Odszedł jednak z partii jeszcze w tym samym roku, współtworząc stowarzyszenie Młodzi Socjaliści. W roku 2009 wybrano go do prezydium Rady Naczelnej PPS.

W 2015 roku zajął się współtworzeniem Partii Razem i znalazł się w jej zarządzie krajowym. Mimo dobrego wyniku w wyborach parlamentarnych w roku 2015 nie uzyskał mandatu posła, gdy Partia Razem nie przekroczyła progu wyborczego.

Startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w roku 2019, jednak nie udało mu się uzyskać mandatu europosła. Kandydował z listy Koalicyjnego Komitetu Lewica Razem, a po wyborach jego partia przyjęła właśnie taką nazwę. W ramach projektu Lewica kandydował z listy Komitetu Wyborczego SLD w wyborach parlamentarnych w tym samym roku i został posłem na Sejm IX kadencji. Adrian Zandberg i Magdalena Biejat zostali współprzewodniczącymi partii Lewica Razem dnia 27 listopada 2022 roku.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy Nowej Lewicy.

Adrian Zandberg - życie prywatne

Adrian Tadeusz Zandberg jest synem Piotra Zandberga. Ma przyrodniego, starszego brata, Michaela, który mieszka z rodziną w Danii. 

Adrian Zandberg urodził się w Danii, w mieście Aalborg. Jego rodzina wyemigrowała tam z Polski w 1967 r. Krystyna Rodziewicz-Zandberg, babcia Adriana Zandberga, w czasie powstania warszawskiego była łączniczką.

Adrian Zandberg pod koniec lat 90’ był związany z Barbarą Nowacką, polską polityk i działaczką feministyczną.

Jego żoną jest Barbara Audycka-Zandberg, doktor nauk społecznych i wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim. Mają dwoje dzieci: córkę Olgę i syna Olafa.

Adrian Zandberg - Wiadomości

Piątek, 1 marca 2024 (19:46)
"Śmierć starszej pani, która skrzyknęła lokatorów do oporu przeciwko reprywatyzacyjnej mafii, to symbol tego, co najgorsze w III RP" - stwierdził Adrian Zandberg w 13. rocznicę śmierci Jolanty...

Adrian Zandberg - Wideo