W 1980 r. Marek Jakubiak zamierzał studiować w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie (woj. lubelskie), jednak ukończył Szkołę Chorążych Personelu Technicznego Wojsk Lotniczych w Oleśnicy (woj. dolnośląskie). Jego specjalnością była obsługa naziemna samolotów MiG-21.
W 1987 r. został absolwentem policealnego studium zawodowego z zakresu organizacji pracy kulturalno-oświatowej.
Marek Jakubiak - służba wojskowa
Po szkole Marek Jakubiak rozpoczął służbę w 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Mińsku Mazowieckim. Pracował tam jako technik przy obsłudze naziemnej samolotów. Następnie pracował jako kierownik warsztatów łączności.
Był żołnierzem zawodowym Ludowego Wojska Polskiego, a później Sił Zbrojnych RP. W 1991 r. odszedł z wojska w stopniu starszego chorążego.
Marek Jakubiak - działalność biznesowa
Po odejściu na wojskową emeryturę Marek Jakubiak prowadził w
Warszawie własną firmę zajmującą się
montażem telewizji kablowej.
Przez kilka lat zasiadał w radzie nadzorczej i był członkiem zarządu browaru w Krotoszynie. W 2002 r. Marek Jakubiak wobec upadłości przedsiębiorstwa wykupił od koncernu Brau Union browar w Ciechanowie i na jego bazie zbudował w ciągu kilku lat przedsiębiorstwo branży browarniczej - holding Browary Regionalne Jakubiak. W grupie znalazły się także browary w Lwówku i Bojanowie.
Marek Jakubiak - działalność polityczna
W 2015 r.
Marek Jakubiak kandydował w wyborach parlamentarnych do Sejmu z listy komitetu wyborczego
Kukiz'15 i uzyskał mandat posła na
Sejm. Został wtedy
wiceprzewodniczącym klubu poselskiego Kukiz'15. W 2016 r. został jednym ze współtwórców
Stowarzyszenia Endecja i pełnił w nim funkcję
przewodniczącego rady gospodarczej.
W 2018 r. kandydował w wyborach na prezydenta Warszawy z ramienia Kukiz'15 i zajął czwarte miejsce. 2 listopada 2018 r. poinformował o swoim odejściu z klubu Kukiz'15 i został posłem niezrzeszonym. W tym czasie ogłosił też powołanie partii Federacja dla Rzeczypospolitej (FdR), którą zarejestrowano w 2020 r.
W 2019 r.
FdR dołączyła do Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy i do koła poselskiego o nazwie Konfederacja, z którego listy Marek Jakubiak ubiegał się o mandat europosła w wyborach w 2019 r.
W 2019 r. w startował także bezskutecznie z ramienia KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy w wyborach parlamentarnych do Sejmu.
W 2020 r. Marek
Jakubiak startował w pierwszych i drugich wyborach na prezydenta RP. Wobec nieodbycia się pierwszych wyborów w pierwszej turze drugich wyborów otrzymał 0,17 proc. głosów (33 tys. 652 głosy). Dało mu to ósme miejsce. W drugiej turze
poparł Andrzeja Dudę, który ubiegał się o reelekcję.
We wrześniu 2020 r. Marek Jakubiak został ponownie wybrany na prezesa partii Federacja dla Rzeczypospolitej. W maju 2023 r. został sekretarzem generalnym partii Kukiz'15.
Marek Jakubiak w październiku 2024 r. objął stanowisko przewodniczącego sejmowego koła
Wolni Republikanie, które powstało z
przekształcenia koła Kukiz’15, a następnie ogłosił swój start w
wyborach prezydenckich w 2025 r. Po uzyskaniu wymaganej liczby podpisów został zarejestrowany przez PKW.
Marek Jakubiak - kontrowersje
W 2014 r. Marek Jakubiak w sposób homofobiczny skomentował wypowiedź boksera Dariusza Michalczewskiego, dotyczącą poparcia dla praw osób LGBT. W ramach protestu przeciwko wypowiedzi Marka Jakubiaka wiele restauracji nawoływało do bojkotu konsumenckiego i zerwało współpracę z jego browarem.
W 2013 r. otrzymał Nagrodę im. Stanisława Wokulskiego.
Marek Jakubiak urodził się 30 kwietnia 1959 r. w Warszawie. Jest synem Marii i Franciszka Jakubiaków.