Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Samuel Paty, czyli próba stanięcia na nogach

  Czwartek, 22 października (11:01)

  A jednak Samuel Paty nie jest pierwszą ofiarą islamskiego terroryzmu, o której należy mówić, że to "cios w samo serce Republiki" (le coup porté au coeur-même de la République). Ciosem w samo serce Republiki było zabójstwo dwojga policjantów w Maganville w 2016. Ciosem w samo serce Republiki był atak na policyjną furgonetkę na Champs-Ēlysées (w wyniku której jeden z policjantów zmarł) w 2017. Ciosem w samo serce Republiki było zabójstwo księdza katolickiego, odprawiającego Mszę św. w 2016 r. w...

 • Roman Graczyk

  Gardzienice i świat

  Czwartek, 15 października (18:21)

  Gdyby Andrzej Lepper nie był Lepperem jakiego znaliśmy, czyli uosobieniem "buractwa", z pewnością ekscesy obyczajowe "Samoobrony" (w tym słynna "praca za seks") nie wyszłyby tak szybko na jaw.

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  ​Polak, Węgier? Ci dwaj z oślej ławki

  Czwartek, 8 października (15:21)

  Polska i Węgry grożą zablokowaniem planu gospodarczej odbudowy Unii, przyjętego na lipcowym szczycie, jeśli zostanie wprowadzony w życie mechanizm wiążący wypłaty z kasy unijnej z przestrzeganiem praworządności.

 • Roman Graczyk

  Kaczyński jak Piłsudski: Czego to dowód?

  Czwartek, 1 października (10:00)

  Jarosław Kaczyński będzie wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego. Prosty ten komunikat zawiera jednak w sobie treści - politycznie i instytucjonalnie - paradoksalne. Warto się przy nim przez chwilę zatrzymać.

 • Roman Graczyk

  ​Imigracja: Nowy pomysł - nowe zagrożenia

  Czwartek, 24 września (15:56)

  Komisja Europejska zaprezentowała nowe rozwiązania w zakresie imigracji. Dlaczego nowe? Bo polityka imigracyjna Komisji Jean-Calude'a Junckera została de facto zablokowana przez państwa z Europy Wschodniej. Teraz Komisja Ursuli von der Leyen, świadoma tamtej porażki, próbuje przełamać pat.

 • Roman Graczyk

  Isakowicz-Zaleski versus Dziwisz: Logika prawdy i logika urzędu

  Czwartek, 17 września (13:08)

  Wczoraj wybuchła afera ks. Isakowicz-Zaleski – kard. Dziwisz. Prawdę mówiąc, trzeba było kiedyś dużej naiwności, żeby obecnie czuć się zaskoczonym podejrzeniami co do roli byłego metropolity krakowskiego w ukrywaniu przestępstw seksualnych w Kościele. Wystarczy tu bowiem odpowiedź na proste pytanie, kto był najważniejszą osobą w bezpośrednim otoczeniu Jana Pawła II, gdy na początku lat 2000. informacja o ekscesach abpa Paetza uporczywie była blokowana w Watykanie tak, żeby papież nie miał do...

 • Roman Graczyk

  Urban jako dobre towarzystwo

  Czwartek, 10 września (13:29)

  Kilkoro przyjaciół zwróciło mi uwagę na wywiad z Jerzym Urbanem w "Gazecie Wyborczej"*. Byli zdegustowani i – jednak – zaskoczeni, że "Gazeta" się na to poważyła. Przeczytałem. Oto co o tym myślę.

 • Roman Graczyk

  ​Jeszcze jedno kontuzjogenne wstawanie z kolan

  Czwartek, 3 września (10:40)

  Niemcy mają nowego ambasadora w Polsce - jest nim Arndt Freytag von Loringhoven. Mogło to zostać przeprowadzone rutynowo, tak, jak się takie rzeczy normalnie załatwia w relacjach dyplomatycznych. Ale zostało - jak często pod tymi rządami - przeprowadzone niekonwencjonalnie: hałaśliwie, z odsłanianiem naszych urazów, naszych kompleksów i naszego nigdy niezaspokojonego dążenia, żeby inni (czyli Zachód w ogólności, a szczególnie Niemcy) traktowali nas z należytym respektem.

 • Roman Graczyk

  Rzecznik – urząd, który drażni

  Czwartek, 27 sierpnia (12:16)

  Minął już termin zgłaszania kandydatur na Rzecznika Praw Obywatelskich, wystawiona została tylko jedna kandydatura, niebędąca po myśli partii rządzącej, i zapowiada się nam kolejny personalno-polityczny klincz. Z pewnością Zuzanna Rudzińska-Bluszcz to nie jest kandydatka, którą mogłoby wystawić Prawo i Sprawiedliwość. Jednak tryb wyboru RPO, wymagający zgody Sejmu i Senatu, sprawia, że PiS nie wystawiło swojego kandydata, jak gdyby nie chcąc iść na zwarcie z opozycją, bo kandydat czysto...

 • Roman Graczyk

  Białoruś - bunt - i co dalej?

  Czwartek, 20 sierpnia (10:56)

  Kiedy w lipcu 1980 roku wygasały strajki w Lublinie i okolicach, wydawało się, że władza ekipy Gierka nie jest zagrożona, a już tym bardziej nikt sobie nie wyobrażał, że za kilka tygodni nastąpi największy przełom polityczny w historii PRL-u. Mam teraz wrażenie pewnej analogii tamtej dynamiki zmiany w Polsce do obecnej dynamiki zmiany na Białorusi. Nie twierdzę, że podobny będzie finał, ale podobna jest nagła erupcja wolnościowych dążeń. To jest to zaskoczenie i ta nadzieja na lepsze jutro.

 • Roman Graczyk

  Dziwny jest ten świat

  Czwartek, 13 sierpnia (15:36)

  Dziwny jest ten świat. Michał Sz. (skrócona forma nazwiska z powodu postawienia mu zarzutów prokuratorskich), mężczyzna, który ma w dokumentach stanu cywilnego wpisane: "płeć: mężczyzna", a także nie pozbył się widocznych gołym okiem atrybutów męskości, uważa się - ponoć - za osobę płciowo niebinarną. Powiadam "ponoć", bo z kolei używa żeńskiego imienia "Margot" i życzy sobie, by w formie zaimkowej pisać i mówić o nim "ona".

 • Roman Graczyk

  Tour de Pologne: Fasada i tyły

  Czwartek, 6 sierpnia (07:00)

  Od lat jestem kibicem kolarstwa. Pandemia COVID-19, oprócz wszystkich innych, i dalece ważniejszych, szkód, poczyniła także szkody w kolarstwie – po prostu nie było minionej wiosny wielkich wyścigów. Dlatego tak bardzo radosną dla kibiców kolarstwa była wiadomość, że pierwszą wieloetapową imprezą kolarską w kalendarzu UCI będzie Tour de Pologne.

 • Roman Graczyk

  Unia się nie poddaje

  Czwartek, 30 lipca (11:02)

  Co się nie stało w lutym/marcu, stało się poniekąd 21 lipca. Szefowie państw i rządów UE podjęli historyczną decyzję.

 • Roman Graczyk

  Podlasie: Inne życie

  Czwartek, 23 lipca (10:43)

  Jestem na Podlasiu. Wstyd powiedzieć, ale włóczyłem się wiele razy po dalekim świecie, a właściwie nie znam kilku regionów w Polsce, wśród nich także ziemi nad Narwią i Bugiem.

 • Roman Graczyk

  Co nas przytłacza - co nas ratuje

  Czwartek, 16 lipca (11:44)

  Mówi się, że to straszne, że Polska jest podzielona pół na pół. A ja uważam, że to jest całkiem normalne. Tak się zdarza w różnych wyborach, w różnych krajach. Jeśli rywalizacja jest zacięta (a u nas była), to wynik w drugiej turze zbliża się do 50:50 i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Ci, którzy z tego powodu lamentują, może nie bardzo rozumieją, że mamy dwie tury głosowania i co oznacza politycznie tura pierwsza, co oznacza tura druga, a co łącznie obie.

 • Roman Graczyk

  Cofamy się

  Czwartek, 9 lipca (09:51)

  Kończy się ta dziwna, a przecież intrygująca, kampania wyborcza i wreszcie trzeba będzie podjąć jakąś decyzję.