Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • INTERIA NA WYBORY

  ​Wśród kolegów z jednej listy

  Czwartek, 3 października (18:33)

  W Krakowie wyszło na jaw, że ekipa wspierająca jednego z kandydatów Koalicji Obywatelskiej zasłoniła billboardem swojego szefa billboard innego kandydata KO. Zasłaniający billboard przedstawiał podobiznę Józefa Lassoty, zaś billboard zasłaniany - podobiznę Bogusława Sonika.

 • Roman Graczyk

  Jacques Chirac - człowiek na wskroś polityczny

  Czwartek, 3 października (15:05)

  Zmarł Jacques Chirac, trzy dni temu odbył się w Paryżu jego pogrzeb. Chirac był aktywny we francuskiej polityce od 1967 r., kiedy po raz pierwszy został posłem, aż do 2007, kiedy opuścił Pałac Elizejski po drugiej kadencji szefa państwa. Równo 40 lat. Kiedy odchodzi taka postać, odchodzi wraz z nią epoka.

 • Reklama

  Reklama

 • INTERIA NA WYBORY

  ​Obyśmy zdrowi byli

  Środa, 2 października (18:00)

  Ochrona zdrowia jest jednym z najważniejszych tematów tej kampanii wyborczej. To, akurat, bardzo dobrze, bo problem nie jest wydumany.

 • INTERIA NA WYBORY

  Jachira, Matecki i granice przyzwoitości

  Wtorek, 1 października (18:18)

  Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu (PiS), powiedziała dzisiaj, że Dariusz Matecki, kandydujący w tych wyborach, podobnie jak ona, z list Prawa i Sprawiedliwości, powinien zrezygnować z ubiegania się o mandat. Matecki zasłynął opinią, że Donald Tusk zasłużył na to, by "trafić pod sąd wojskowy i ścianę".

 • INTERIA NA WYBORY

  PiS-owi wolno więcej

  Poniedziałek, 30 września (16:02)

  Dziwna jest ta kampania. Po raz pierwszy od 1989 roku, czyli od momentu kiedy wybory przestały być jedynie rytuałem, czy teatrem politycznym, dość powszechne jest przekonanie, że wynik jest już znany - to znaczy, wiadomo, kto wygra, a rywalizacja toczy się jedynie o rozmiar tego zwycięstwa. Oczywiście, nie jest to skutkiem fikcji instytucjonalnej, jaką były wybory w PRL-u, gdyż wtedy wprost nie dało się zarejestrować kandydatów opozycyjnych wobec rządu. Był to system tzw. jednej listy, a...

 • Roman Graczyk

  Brytyjski standard i niezależność sądów w Polsce

  Czwartek, 26 września (05:50)

  Nie znamy przyszłości, ale dziś mówi się, że 24 września 2019 roku będzie kluczową datą w historii brytyjskiego konstytucjonalizmu. A jakie to ma znaczenie dla Polski?

 • Roman Graczyk

  "Solid Gold" - pierwszy "pułkownik"?

  Czwartek, 19 września (12:02)

  Film Jacka Bromskiego "Solid Gold" został wycofany z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oficjalnie na prośbę producentów, w rzeczywistości wskutek nacisków TVP, która jest - obok Akson Studio - współproducentem tego obrazu. Instytucja kierowana przez Jacka Kurskiego zażądała od reżysera przemontowania filmu i skrócenia go o 20 minut. Reżyser nie zgodził się, film wypadł z gdyńskiej rywalizacji.

 • Roman Graczyk

  Stary Sejm jako nowy

  Czwartek, 12 września (10:09)

  Formalnie stary Sejm trwa do ostatniego dnia przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowo wybranego. Ale nigdy nie zdarzyło się w Polsce po 1989 r., żeby stary Sejm zbierał się po wyborach. Teraz - mocą decyzji pani marszałek Elżbiety Witek - tak się stanie. Dziwne to z pewnością. A czy niepokojące?

 • Roman Graczyk

  Malowany premier - nowy polski standard

  Czwartek, 5 września (20:11)

  Manewr z wystawieniem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydatki na - bardzo hipotetycznego, trzeba dodać - premiera jest i sprytny, i cyniczny. Sprytny, bo Pani Wicemarszałek jest rzeczywiście osobą wzbudzająca znacznie mniej negatywnych emocji niż Pan Przewodniczący. Cyniczny, bo Platforma przez cztery lata w kółko powtarzała, że PiS wybrał fatalny dla państwa model rządzenia z tylnego siedzenia, po czym tuż przed wyborami zrobiła to samo "in spe".

 • Roman Graczyk

  Mały wielki problem

  Czwartek, 29 sierpnia (10:30)

  Jestem na Słowacji. W ubiegłą środę (21 sierpnia) byłem przypadkiem w Popradzie. Przechadzałem się po centrum miasta, gdy spostrzegłem, że przy Námestii Svätého Egidia, niedaleko kościoła pod tym samym wezwaniem, zbiera się tłumek ludzi.

 • Roman Graczyk

  ​Afera - i co dalej?

  Czwartek, 22 sierpnia (09:48)

  Farma trolli działająca w Ministerstwie Sprawiedliwości, kierowana przez wiceministra Łukasza Piebiaka, rozsyłająca kompromitujące (prawdziwe lub nie) informacje o sędziach ze Stowarzyszenia "Iustitia", tudzież pocztówki o wulgarnej treści do pani I Prezes Sądu Najwyższego, to gruba afera.

 • Roman Graczyk

  ​Ostatnie takie wybory?

  Czwartek, 15 sierpnia (17:31)

  Wszystkie znaki na ziemi i na niebie wskazują, że 13 października znowu wygra Prawo i Sprawiedliwość. W demokracjach zdarza się, że jakaś partia wygrywa dwa, a nawet trzy razy z rzędu i nic złego się przez to nie dzieje, tzn. system polityczny nie zmienia przez to swojej istoty. Nie cierpi na tym ani wolność jednostki, ani konkurencyjność gospodarki, ani pluralistyczny charakter społeczeństwa. Czy w Polsce, w perspektywie drugiej kadencji rządów PiS-u, mamy do czynienia właśnie z taką...

 • Roman Graczyk

  Kłopotliwe sojusze

  Czwartek, 8 sierpnia (14:35)

  W tym roku nie ma sezonu ogórkowego. A już tym bardziej katolicy nie czują nijakiej nudy, charakterystycznej dla czasu wakacyjnego.

 • Roman Graczyk

  Wybory i cuda przy urnie

  Czwartek, 1 sierpnia (12:55)

  Było tak: najpierw (2015–2016) został "odzyskany" Trybunał Konstytucyjny, potem (2017–2018) została "odzyskana" Krajowa Rada Sądownictwa, potem (2017–2018) była próba "odzyskania" Sądu Najwyższego, co się nie do końca udało, potem (11 stycznia 2018) znowelizowano kodeks wyborczy, na tej podstawie po najbliższych wyborach zmieni się skład PKW, a wczoraj (31 lipca 2019) znowelizowano kodeks wyborczy jeszcze raz, co sprawi, że o ważności wyborów będzie decydować jedna z nowych izb SN, powołanych...

 • Roman Graczyk

  Tertium non datur?

  Czwartek, 25 lipca (10:04)

  Słyszę - nie od byle kogo, bo od Pawła Śpiewaka - że w Polsce rodzi się faszyzm. Dokładnie w Białymstoku, gdzie łysi o byczych karkach, ale za to pod sztandarami chrześcijańskimi, obrzucili w minioną sobotę manifestantów LGBT butelkami z moczem i wyzwiskami, tudzież dopuścili się w stosunku do niektórych z nich do przemocy fizycznej.

 • Roman Graczyk

  "Serce Europy" nie jest kochane w Europie

  Czwartek, 18 lipca (10:48)

  Ursula von der Leyen została, niewielką większością, wybrana przewodniczącą Komisji Europejskiej. Jej wtorkowe przemówienie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu wyraźnie pokazało, że kandydatka ma kłopot, nie jest pewna wyboru, zatem zwraca się to do jednych, to do innych, po to, żeby uciułać te 374 głosy potrzebne do wyboru (większość bezwzględna plus 1 głos). We wtorek wieczorem operacja zakończyła się sukcesem: 383 głosami była minister obrony Niemiec została wybrana. Dla porównania: jej...