Reklama

Reklama

Opinie

 • Wiktor Świetlik

  Neurochirurdzy z Wiejskiej i Twittera

  Środa, 27 stycznia (09:12)

  Debata krajowych "fachowców", która poprzedziła śmierć naszego rodaka w Plymouth, a także domowe analizy efektów ubocznych szczepionek, przekonują mnie, że w gruncie rzeczy wydziałów medycyny, biotechnologii, a nawet samej służby zdrowia możemy się pozbyć. Sami wszystko wiemy z sieci i swoich grup ideologicznych.

 • Jarosław Kuisz

  ​Gniew i szczepienia seniorów

  Wtorek, 26 stycznia (12:26)

  Zmagania z pandemią zamieniły się w operę mydlaną z prawdziwymi ofiarami. Z kopyta ruszyły zapisy na szczepienia seniorów. Zgodnie z przewidywaniami, trzymając się hippicznego porównania, rządowy powóz Mateusza Morawickiego nie dźwignął ich logistycznie. Od weekendu rumak kuleje. Infolinia się zatkała. Wielu seniorów nie zdołano zapisać na wizytę. Niejednego starszego rodaka próbowano odsyłać do odległych od miejsca zamieszkania placówek, na przykład z Warszawy do Radomia (autentyczna...

 • Reklama

  Reklama

 • Piotr Zaremba

  Szymon Hołownia - kaznodzieja czy żongler?

  Piątek, 22 stycznia (11:19)

  Joanna Mucha to najbardziej znana twarz pośród nabytków Szymona Hołowni. Stawiając Platformie zarzut programowej pustki, wybiera ona jeszcze większą mgławicę.

 • Robert Walenciak

  Słowo wstydliwe: Fort Trump

  Czwartek, 21 stycznia (12:29)

  Dziś główną nadzieją obozu rządzącego na ułożenie sobie dobrych stosunków z USA jest wiara, że Biden nie jest mściwy i nie jest pamiętliwy. Ja osobiście, dodałbym do tego jeszcze jeden punkt – że ma poczucie humoru.

 • Wiktor Świetlik

  ​Stringi na K2

  Środa, 20 stycznia (11:37)

  Człowiek nie uczy się przez całe życie, ale za to ludzi się całe ich życie uczy i ostatnio, gdyby zechcieli, dowiedzieliby się czegoś ważnego na temat himalaizmu. Oto, himalaista, który zdobywa ośmiotysięcznik z tlenem jest gorszy od tego bez tlenu. Właściwie nawet nie to, że gorszy. To po prostu inna dyscyplina.

 • Jarosław Kuisz

  Weto, weto, weto! Od Bałtyku aż po Tatry

  Wtorek, 19 stycznia (12:05)

  ​"Weto góralskie", "weto bałtyckie", "otwieraMY" - na naszych oczach polski biznes wypowiada posłuszeństwo rządzącym. Akcja nie przyjęła masowej skali, niemniej o nieposłuszeństwu obywatelskim wobec rządu i forsowanych przepisów sanitarnych mówi się już otwarcie. Co może ważniejsze, w sieci można bez trudu przeczytać o "sekretnych" sposobach korzystania z usług hotelowych czy restauracyjnych. Wiemy z mediów, że w atrakcyjnych regionach w czasie ferii pensjonaty były pełne gości. Widzieliśmy...

 • Robert Walenciak

  Kraina gnuśności

  Czwartek, 14 stycznia (10:50)

  Człowiek to brzmi dumnie. Mija rok od wybuchu pandemii. I jak to wygląda? Unia Europejska zarejestrowała dwa rodzaje szczepionek: Pfizera i Moderny. Za chwilę zarejestruje trzecią – opracowaną przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego. Swoją szczepionkę mają już Rosjanie, swoją Chińczycy. Kanadyjczycy ogłosili, że mają już lek na COVID-19.

 • Jarosław Kuisz

  Jarosław Kuisz: Donald Trump bez zębów

  Wtorek, 12 stycznia (12:39)

  "Czy nie można w końcu uciszyć tego człowieka, który nas tak denerwuje?" - od czterech lat miliony ludzi w Ameryce zadawały sobie to pytanie. W tym czasie inne miliony stwierdzały: "Nareszcie ktoś głośno mówi, co czuję! Co za gość, kocham go!".

 • Robert Walenciak

  Żałosny koniec Trumpa

  Czwartek, 7 stycznia (11:33)

  To nie jest koniec demokracji w Ameryce. Ani nawet jej kryzys. Kto tak pisze, to pisze bzdury. To jest żałosny koniec Donalda Trumpa. I żałosny koniec tych, którzy mu uwierzyli.

 • Jarosław Kuisz

  Ból polskiego Brexitu

  Wtorek, 5 stycznia (13:50)

  Smutno było patrzeć w sylwestrową noc na tarczę Big Bena w telewizji. Ogromne wskazówki, nieubłaganie docierając do dwunastki, wyznaczały koniec pewnej epoki. Bite 47 lat Wielkiej Brytanii w europejskim projekcie, dobiegło końca.

 • Roman Graczyk

  Zły rok na złą wróżbę

  Czwartek, 31 grudnia (11:21)

  To nie był dobry rok. Oczywiście przede wszystkim dlatego, że nasze życie publiczne i prywatne zostało zdewastowane przez epidemię - a przecież sądziliśmy, że ten rodzaj nieszczęść ludzkość ma już za sobą. Także dlatego, że w tym roku świat nie przybliżył się do ambitnych celów walki z globalnym ociepleniem. A i dlatego, że w wielu miejscach na świecie terroryści nadal sieją śmierć. Jak również dlatego, że populizm ma się dobrze - zwyciężył w Polsce w osobie prezydenta Dudy, wybranego na...

 • Janusz A. Majcherek

  Nie będzie nas, niech będzie las

  Wtorek, 29 grudnia (11:23)

  Średniowieczne kroniki i relacje opisują obecne ziemie Polski jako niemal w całości porośnięte puszczą. Rzeki były przez stulecia jedynymi szlakami transportowymi prowadzącymi przez gęste knieje. Ale stopniowo postępowała wycinka puszcz, karczowanie lasów, czyli deforestacja. Najpierw pod osadnictwo i związane z nim rolnictwo, a potem, już w czasach nam bliższych, pod działalność przemysłową. Intensywna industrializacja oznaczała intensywną deforestację. Nie tylko w Polsce, Wyspy Brytyjskie i...

 • Robert Walenciak

  Przegrywy

  Poniedziałek, 28 grudnia (14:30)

  Kończy nam się paskudny rok 2020, znaczony pandemią COVID-19, która demolowała świat zachodni. To było, niestety, wydarzenie numer 1. Ale w jego cieniu miał miejsce inny, ważny proces – odwrót prawicowych populistów.

 • Roman Graczyk

  Wojtek

  Czwartek, 24 grudnia (12:48)

  Była jesień roku 1978, może 1979. Polska gierkowska. Ponieważ interesowałem się drukami bezdebitowymi, moja koleżanka Małgosia Gwiazdecka, która studiowała w Krakowie, ale pochodziła z Warszawy zapytała mnie, czy chciałbym się zająć kolportażem warszawskiej bibuły w Krakowie.

 • Grzegorz Jasiński

  Pokój ludziom dobrej woli

  Środa, 23 grudnia (18:55)

  ​Postanowiłem sobie już jakiś czas temu, że przed Świętami Bożego Narodzenia tak właśnie muszę zatytułować dzisiejszy felieton. Tyle, że szybko okazało się, że mam problem z tym, jak potem wypełnić go treścią. Ja wiem, że u piszących w internetach z treścią nie zawsze jest wszystko w porządku i że często tytuł nie ma z treścią wiele wspólnego, problem jednak jest - moim zdaniem - głębszy. Chodzi bowiem o to, kto z nas dziś ma jeszcze chęć okazywania dobrej woli, a kto jest gotów w tę dobrą...

 • Janusz A. Majcherek

  Bez Kościoła

  Wtorek, 22 grudnia (07:59)

  Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego odnotował kolejny roczny spadek uczestnictwa wiernych w cotygodniowych obrzędach liturgicznych. A chodzi o rok 2019, ten obecnie się kończący może wykazać gwałtowne załamanie, wywołane ograniczeniami przeciwpandemicznymi. W nadchodzącym zaś prawdopodobnie pojawi się efekt przyzwyczajenia wielu wiernych do nieuczestniczenia w niedzielnych nabożeństwach. Do tego dochodzi porzucanie Kościoła z powodu ujawnianych kolejnych skandali z udziałem jego...